Հայաստանում կգործի «Հայաստանի լիզինգատուների ասոցիացիան». Նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը մասնակցել է ասոցիացիայի հիմնադիր ժողովի նիստին
12 Հուլիսի, 2021
Հուլիսի 8-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը մասնակցել է «Հայաստանի լիզինգատուների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր ժողովի նիստին: Ասոցիացիայի հիմնական նպատակն է՝ համախմբել լիզինգի ոլորտում գործող կազմակերպություններին և նպաստել Հայաստանում լիզինգի  ֆինանսական գործիքի կայացմանը:
Արման Խոջոյանը շնորհավորել է միջոցառման մասնակիցներին ասոցիացիայի հիմնադրման կապակցությամբ և կարևորել դրա դերը տնտեսական զարգացման գործում։ «Մասնագիտացված ասոցիացիաների դերը շատ բարձր է գնահատվում մեր նախարարության կողմից, և ես հուսով եմ՝ «Հայաստանի լիզինգատուների ասոցիացիան» կդառնա այն ուժը, որը խնդիրների բարձրացման, ներուժի ճիշտ գնահատման և առաջարկությունների ներկայացման միջոցով մեզ կփոխանցի ոլորտի մեծամասնության կարծիքը»:
Արման Խոջոյանը խոսել է ՀՀ-ում արդեն գործող գյուղատնտեսական տեխնիկայի և ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության լիզինգի պետական օժանդակության ծրագրերից և նշել, որ 2020թ.-ին տրամադրված լիզինգի պորտֆելը 2019թ.-ի համեմատ աճել է երկու անգամ, 2021 թվականի վեց ամսվա տվյալներով ծրագրից օգտվողների թիվը նույնպես աճում է։
«Լիզինգը նոր գործիք է ֆինանսական շուկայում, որը Հայաստանում դեռևս ամբողջությամբ կայացած չէ, հետևաբար՝ չի կիրառվում աշխարհում ընդունված տրամաբանությամբ։ Վստահ եմ՝ լիզինգով զբաղվող կազմակերպությունների և ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչների հետ համատեղ աշխատանքով կնպաստենք Հայաստանում դրա կայացմանը»,- հավելել է նախարարի տեղակալը։
«Հայաստանի լիզինգատուների ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ է նշանակվել ՀՀ-ում ԵՏՄ լիզինգի ենթախմբի բիզնես-ներկայացուցիչ, «Արմենիան Լիզինգ Քամփնի» ՈՒՎԿ ՓԲԸ համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արսեն Բազիկյանը, ով հույս է հայտնել, որ  համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի բարձրացնել այս կարևոր գործիքի դերն ու նշանակությունը երկրի տնտեսության մեջ և ընդլայնել դրա զարգացման աշխարհագրությունը։
Հեռավար ձևաչափով նիստին մասնակցել են «Լիզինգ-Եվրասիա» միջազգային Ասսամբլեայի հիմնադիր, ԵՏՄ անկախ լիզինգային միության, Ռուսաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի լիզինգի ենթախմբի նախագահ Եվգենի Ցարևը և Ֆրանսիայի Լիզինգի միջազգային փորձագետ, «Կրեդիտ ագրիկոլ կոնսուլտանտ» ընկերության խորհրդատու Բերնարդ Գուստավ Վենդելը:
Միջոցառմանը հրավիրված էին նաև Հայաստանում գործարարությանն աջակցող կառույցների, բանկային և ֆինանսական ոլորտի մի շարք ներկայացուցիչներ:
Ասոցիացիայի հիմնադիր անդամների կազմում են «Արմենիան Լիզինգ Քամփնի» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի, «Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» ՈՒՎԿ ԱԿ-ի, «Գլոբալ Կրեդիտ» ՈՒՎԿ-ի, «Հայաստանի Զարգացման և Ներդրումների Կորպորացիա» ՈՒՎԿ-ի, «ՀՀ վարկային կազմակերպությունների միություն» ասոցիացիայի, «ՄՈԳՈ» ՈՒՎԿ-ի, «ԱրմՍվիսԲանկ» ՓԲԸ-ի պաշտոնատար անձինք, անդամների կազմում` «ԿոնվերսԲանկ» ՓԲԸ-ի երկու պաշտոնյա:

В Армении создана «Ассоциация лизингодателей Армении»: заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян принял участие в заседании учредительного собрания ассоциации
12 Июль, 2021
8 июля заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян принял участие в заседании учредительного собрания «Ассоциации лизингодателей Армении». Основная цель ассоциации - объединить организации, работающие в сфере лизинга и способствовать утверждению инструмента финансового лизинга в Армении.
Арман Ходжоян поздравил участников мероприятия с созданием ассоциации и подчеркнул ее роль в экономическом развитии: «Министерство высоко ценит роль специализированных ассоциаций, и я надеюсь, что «Армянская ассоциация лизингодателей» станет той силой, которая будет передавать нам мнение большинства представителей отрасли, поднимая вопросы, правильно оценивая потенциал и представляя предложения», - отметил Арман Ходжоян.
Заместитель министра экономики рассказал об уже действующих в Республике Армения программах государственной поддержки лизинга, в частности, финансовом лизинге сельскохозяйственной техники и агропродовольственного оборудования, и отметил, что портфель лизинга, предоставленный в 2020 году, по сравнению с 2019 годом увеличился вдвое, по данным за шесть месяцев 2021 года число пользователей программы также увеличивается.
«Лизинг - это новый инструмент на финансовом рынке, который еще не полностью освоен в Армении, следовательно не применяется по принятой в мире логике. «Уверен, что посредством совместной работы с представителями лизинговых организаций и финансовых институтов, мы будем способствовать его становлению в Армении», - добавил замминистра.
Президентом общественной организации «Ассоциация лизингодателей Армении» был назначен бизнес-представитель лизинговой подгруппы ЕАЭС в Армении, соучредитель и исполнительный директор УКО «Армянская лизинговая компания» Арсен Базикян, который выразил надежду, что совместными усилиями можно будет повысить роль и значение этого важного инструмента в экономике страны и  расширить географию его развития.
В заседании, проведенном в онлайн формате, принял участие основатель Международной ассамблеи «Лизинг-Евразия», председатель Независимого лизингового союза ЕАЭС, Подкомитета по лизингу Торгово-промышленной палаты РФ Евгений Царев и эксперт по международному лизингу Франции, советник компании «Кредит Агриколь Консультант» Бернар Густав Вендел.
На мероприятие были также приглашены  ряд представителей структур поддержки бизнеса, банковской и финансовой сфер Армении.
В состав членов-учредителей ассоциации входят должностные лица УКО ЗАО «Армянская лизинговая компания», УКО KK «Фарм Кредит Армения», УКО «Глобал Кредит», УКО «Корпорация развития и инвестиций Армении», «Союз кредитных организаций Армении», УКО «МОГО», ЗАО «АрмСвисБанк», а в составе членов ассоциации - два должностных лица ЗАО «Конверс Банк».