Ապրիլի 27-ին, ՄԱԿ-ի 2021 թվականի Պարենային համակարգերի գագաթնաժողովի (UN Food Systems Summit 2021) շրջանակում, Երևանում կայացել է Ներառական արժեշղթաների միջոցով պարենային կայուն համակարգերի ստեղծման առաջին երկփուլ երկխոսությունը։
Հայաստանի գագաթնաժողովի ազգային ղեկավար, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանն ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ի 2021 թվականի Պարենային համակարգերի գագաթնաժողովն ազդեցիկ մտքեր գեներացնելու հարթակ է, որտեղ կհստակեցվեն երկրում պարենային համակարգերի առաջնահերթությունները, դրանց իրականացման առավել արդյունավետ ուղիները և Հայաստանի հեռանկարները։
«Այսօր ամբողջ աշխարհում 4 մլրդ մարդ ուղղակիորեն և անուղղակիորեն աշխատում է պարենային համակարգում, որոնցից 690 մլն մարդ թերսնվում է։ COVID-19 համավարակի պայմաններում կանխատեսվում է, որ այս թիվը կավելանա ևս 100 մլն-ով: Միևնույն ժամանակ աշխարհի ծայրահեղ աղքատների 80 տոկոսը հենց ապրում է գյուղական վայրերում և զբաղվում գյուղատնտեսությամբ: Այս ոլորտում անհրաժեշտ են կտրուկ քայլեր», - ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարարը։
2020 թվականը ստիպեց բոլորին վերանայել ու գնահատել ազգային կարողությունները, դիտարկել նոր հնարավորություններ, ինչպես նաև կայուն քայլեր ձեռնարկել պարենային համակարգերի անխափան աշխատանքն ապահովելու համար: Փոխնախարարը հավելել է, որ անհրաժեշտ է միջոցառումներ իրականացնել առողջ սննդի հասանելիությունն ամբողջ երկրում ապահովելու համար՝ կրճատել հետբերքահավաքային կորուստները և ստեղծել վերաօգտագործման, վերամշակման ու մնացորդային կառավարման մոտեցումների միջոցով գյուղատնտեսական համակարգերի լավ միջավայր և նոր լոգիստիկ շղթաներ։
Ազգային երկխոսության համակարգող, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանը, միջոցառման բացմանը նշել է, որ սննդամթերքի արտադրության և սպառման այսօրվա մեթոդը բացասական ազդեցություն է ունենում բնակչության առողջության և բարեկեցության, շրջակա միջավայրի և բնական պաշարների վրա՝ ուղեկցվելով կենսաբազմազանության կորստին, ջրային պաշարների սղությանը, անտառազերծմանը, ջերմոցային գազերի արտանետումներին և սննդամթերքի վատնումներին առնչվող մտահոգություններով։ Նա հույս է հայտնել, որ ազգային մակարդակի այս երկխոսությունները կհանգեցնեն հարակայուն պարենային համակարգերի ազգային ուղղվածությունների հաստատմանը և առաջիկա գործողությունների ճանապարհային քարտեզի ձևավորմանը։
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփն իր ելույթում նշել է, որ երկխոսության միջոցով Հայաստանի տեսակետները, կարիքները և գերակայությունները հաղորդակցվում են աշխարհին՝ վերածվելով կոնկրետ գործողությունների և ծրագրերի։ «Ես լավատես եմ՝ անկանխատեսելի այս աշխարհում մենք կհասնենք ամուր պարենային համակարգերի այս և երկրորդ երկխոսության ակնկալվող արդյունքներով», - ասել է Շոմբի Շարփը։
Գագաթնաժողովի շրջանակում կայացել են պանելային քննարկումներ ագրոպարենային արտադրանքի մատակարարման շղթաների դիմացկունության և սննդամթերքի անվտանգություն վերաբերյալ, որոնք համահունչ են գագաթնաժողովի 5 նպատակներին՝ անվտանգ և սննդարար սննդամթերքի հասանելիության ապահովում բոլորի համար, անցում սպառման հարակայուն մոդելների, բնապահպանական առումով մաքուր արտադրանքի արտադրության ծավալների ավելացում, ապրուստի առկա միջոցների խթանում և խոցելիության, ցնցումների, սթրեսների նկատմամբ դիմադրողականության բարձրացում:
Գագաթնաժողովը հնարավորություն էր ընձեռել քննարկումներին հետևել նաև առցանց՝ նախարարության ֆեյսբուքյան էջից ուղիղ միացմամբ։

The first two-stage dialogue on establishment of sustainable food systems through Inclusive Value Chains took place
28 April, 2021
On April 27, 2021, within the framework of the UN Food Systems Summit 2021, the first two-stage dialogue on establishment of sustainable food systems through Inclusive Value Chains took place in Yerevan.
The national leader of the Armenian summit, the RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan emphasized that the 2021 UN Food Systems Summit is a platform to generate influential ideas, where the country’s priorities for food systems and the most effective ways for their implementation will be clarified, as well as Armenia’s prospects.
“Today, 4 billion people worldwide work directly and indirectly in the food system, of which 690 million are malnourished. The forecast is that due to the COVID-19 pandemic this number will increase by another 100 million people. At the same time, 80% of the world’s extremely poor population live in rural areas and are engaged in agriculture. Drastic actions are needed in this area”, said the Deputy Minister of Economy.
The year 2020 forced everyone to review and evaluate their national capabilities, consider new opportunities, as well as undertake sustainable measures to ensure the smooth operation of food systems. The Deputy Minister added that it is necessary to initiate measures to ensure the accessibility of healthy food throughout the country, in order to reduce post-harvest losses and create new logistics chains and a good environment for agricultural systems through reuse, processing, and residue management approaches.
The Coordinator of the National Dialogue, the Rector of the Armenian National Agrarian University Vardan Urutyan said at the opening of the event that the current method of food production and consumption has a negative impact on the population’s health and welfare, environment and natural resources, being accompanied by concerns related to biodiversity loss, water resources scarcity, deforestation, greenhouse gas emissions, and food waste. He expressed hope that these dialogues at the national level will lead to establishment of national directions of longstanding food systems and formation of a roadmap for the forthcoming actions.
In his speech, the UN Resident Coordinator in Armenia Shombi Sharp noted that Armenia’s views, needs, and priorities are communicated to the world through this dialogue, turning into concrete activities and programs. “I am optimistic that in this unpredictable world we will achieve sustainable food systems by the results expected from this and the second dialogue," said Shombi Sharp.
Within the framework of the Summit, panel discussions were held on resilience of supply chains of agri-food production and food security, which are in line with the five goals of the Summit: ensuring access to safe and nutritious food for all, transition to longstanding models of consumption, increase of production volumes of environmentally clean products, promotion of available livelihoods, and increase of resistance to vulnerability, shocks, and stresses.
The Summit also provided an opportunity to follow the discussions online by live connection from the Ministry’s Facebook page.