Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի աշխատանքի շրջանակում կայացել է հանդիպում Հայաստանի պետական հատվածի և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ
19 Փետրվարի, 2021
Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի աշխատանքի շրջանակում փետրվարի 18-ին, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանում ԱՄՆ առևտրի պալատի նախաձեռնությամբ, կազմակերպվել էր հանդիպում Հայաստանի պետական հատվածի և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ` ԱՄՆ արտահանման-ներմուծման խոչընդոտների բացահայտման և քննարկման նպատակով։
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը, Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի գործադիր տնօրեն Կարինե Սարգսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի պաշտոնյաներ և գործարարներ։
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Վարոս Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի և ԱՄՆ միջև գործում է  Առևտ­րի և ներդ­րում­նե­րի շր­ջա­նա­կային համաձայ­նագ­իրը  (ԱՆՇՀ-TIFA), որի շրջանակներում ստեղծվել է համատեղ խորհուրդ՝ առևտրատնտեսական համագործակցությունը խթանելու համար։ Նա նաև ավելացրել է, որ այս քննարկումը կազմակերպվել է առկա համագործակցությունն ու երկու երկրների գործարարների միջև կապերն ակտիվացնելու նպատակով՝ առաջիկա հայ-ամերիկյան գործարար միջոցառմանն ընդառաջ։
«Մեր այսօրվա հանդիպման հիմնական նպատակն է՝ հասկանալ, թե ինչ խոչընդոտների է հանդիպում բիզնեսը ԱՄՆ շուկա մտնելիս և ինչպես կարող է պետությունն աջակցել բիզնեսին մուտք գործելու մյուս երկրների շուկաներ, ավելի լավ ներկայացնելու մեր գործարարներին ԱՄՆ գործարարներին և ձևավորել թիրախային օրակարգ առաջիկա գործարար «կլոր սեղանի» ընթացքում մեր գործընկերներին  ներկայացնելու և քննարկելու, ինչպես նաև խնդիրներին պետական մակարդակով լուծում տալու համար», - նշել է նախարարի տեղակալը։
Վարոս Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել գործարար համայնքի ներկայացուցիչներին  մասնակցության համար՝ նշելով, որ ակնկալում է անկեղծ քննարկում։
Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի գործադիր տնօրեն Կարինե Սարգսյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել պետական-մասնավոր հատված հրաշալի համագործակցության համար, նշել, որ, համավարակով պայմանավորված, միջոցառումների անցկացման հնարավորությունները սահմանափակ էին, իսկ օնլայն տարբերակով միջոցառումների անցակումն այնքան էլ արդյունավետ չէ։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսում են ֆրենչայզինգի համաժողով անցկացնել, փորձելու  են ավելի ակտիվացնել գործակցությունը ԱՆՇՀ-TIFA-ի շրջանակում, կազմակերպել միջոցառումներ հայ-ամերիկյան գործարար կապերի ակտիվացման համար։
Գործարարները հիմնականում առանձնացրել են տեխնիկական, փաստաթղթային, լոգիստիկ խնդիրները` մասնավորապես կապված մսամթերքի արտահանման, բեռնափոխադրումների իրականացման, բեռնափոխադրումների գների բարձրացման, ծանրոցների և փոստային առաքումների մասով, գինու արտահանման դեպքում REF կոնտեյներների բացակայություն, աշխարհագրական տեղանունների մակնշման, սերտիֆիկատների, որակի հավաստագրեր ստանալու գործընթացում լաբորատոր փորձաքննության անհասանելիության և մեծ ծախսերի հետ կապված, Էլեկտրոնային հարթակներից գնումների իրականացման, մտավոր սեփականության պաշտպանության հետ կապված խնդիրները, ԱՄՆ ներմուծման ընթացակարգերի վերաբերյալ տեղեկատվության պակասը, մի շարք այլ հարցեր։
Ծավալված բովանդակալից և արդյունավետ քննարկման ժամանակ գործարար համայնքի ներկայացուցիչները մանրամասն ներկայացրել են իրենց գործունեության ընթացքում հանդիպող խնդիրներն ու խոչընդոտները, փորձել համատեղ գտնել դրանց վերացման ուղիները, առաջարկել հնարավոր լուծումներ:
Արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նման հանդիպումները դարձնել պարբերական, անհրաժեշտության դեպքում ստեղծել աշխատանքային խմբեր, կազմակերպել առանձին ոլորտային հանդիպումներ նախարարությունների, Ամերիկայի առևտրի պալատի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
2015թ. մայիսի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև  ստորագրվել է առևտրի և ներդրումների շրջանակային Համաձայնագիրը` հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության ամրապնդման և հետագա խորացման, կողմերի միջևապրանքների և ծառայությունների առևտրի ընդլայնման ու դիվերսիֆիկացման, գործարար նախաձեռնությունների ակտիվացման նպատակով: Համաձայնագրով հիմնվել է Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով Խորհուրդ, որը նախագահում են հայկական կողմից ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, ամերիկյան կողմից` ԱՄՆ Առևտրի ներկայացուցչի գրասենյակը: Համատեղ խորհրդի նպատակներն են` երկու Կողմերի առևտրային և ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնումը և հնարավոր խոչընդոտների բացահայտումն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են մտավոր սեփականությունը, գործարար միջավայրը, աշխատողների իրավունքները, հարցեր, որոնք ներառված չեն երկրների միջև կնքված ներդրումային համաձայնագրում և այլն:
Խորհրդի անդրանիկ նիստը կայացել է 2015 թ. նոյեմբերի 17-ին Երևանում,երկրորդ նիստը 2018թ. մարտի 19-ին`  Վաշինգտոնում: 2020թ.-ի եպտեմբերի 15-ին կայացել է Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների համատեղ խորհրդի  երրորդ առցանց նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ և ԱՄՆ միջև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացվող հարցեր աշխատանքի, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտների, ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ (GSP) ծրագրի, ԱՄՆ ներմուծման սանիտարական և բուսասանիտարական պահանջների, ԱՀԿ շրջանակներում ընթացող բանակցությունների, առևտրային դիվանագիտության ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև COVID-19-ի առնչությամբ ոլորտային համագործակցության հնարավոր ուղղությունների և այլնի վերաբերյալ։ 2021թ. Մարտին նախատեսվում է  անցկացնել Հայաստան-ԱՄՆ գործարար կլոր սեղան:

Meeting with participation of representatives of the Armenian public sector and the business community took place within the framework of activities of the Armenia-US Council on Trade and Inv
On February 18, 2021, on the initiative of the RA Ministry of Economy and the US Chamber of Commerce in Armenia, a meeting with representatives of the Armenian public sector and the business community was organized within the framework of activities of the Armenia-US Council on Trade and Investment to identify and discuss the barriers for US export and import.
The event was attended by the RA Deputy Minister of Economy Varos Simonyan, the Executive Director of the US Chamber of Commerce in Armenia Karine Sargsyan, officials of the RA Ministry of Economy, the State Revenue Committee, and the Food Safety Inspectorate and businessmen.
Welcoming the participants of the event, Varos Simonyan informed the Trade and Investment Framework Agreement (TIFA) is in force between Armenia and USA, within the framework of which a joint Council was established to promote trade and economic cooperation. He added that this discussion was organized to intensify the existing cooperation and business ties between the two countries ahead of the upcoming Armenian-American business event.
“The main purpose of our meeting today is to understand what are the barriers that businesses face when entering the US market and how the state can support businesses to enter the markets of other countries, better represent our businessmen to the US businessmen, and outline a targeted agenda for the upcoming business roundtable to represent our partners, as well as discuss problems and provide solutions at the state level”, said the Deputy Minister.
Varos Simonyan thanked the representatives of the business community for their participation, noting that he expects a sincere discussion.
The Executive Director of the US Chamber of Commerce in Armenia Karine Sargsyan also thanked the public-private sector for excellent cooperation, noting that opportunities for holding events were limited due to the pandemic, while online events were not very effective. She also informed that in near future a franchising conference is planned to take place with an attempt to intensify cooperation within the framework of TIFA and organize events for enhancement of the Armenian-American business relations.
The businessmen mainly singled out problems of technical, documentary, and logistical nature, particularly related to exportation of meat, realization of cargo transportation, increase in cargo transportation prices, with regard to parcels and postal deliveries, lack of REF containers in case of exportation of wine, problems related to unavailability of laboratory testing and high costs associated with the processes of marking of place names, obtaining certificates and quality certificate, problems related to purchasing from electronic platforms and protection of intellectual property, lack of information on the US import procedures, and a number of other issues.
During the substantive and effective discussion, the business community representatives presented in detail the problems and obstacles they encountered in their activities, tried to jointly find ways to eliminate them, and offered possible solutions.
As a result, an agreement was reached to make such meetings regular, set up working groups if necessary, organize separate sectoral meetings with participation of Ministries and representatives of the US Chamber of Commerce.
On May 7, 2015, the Trade and Investment Framework Agreement (TIFA) was signed between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the United States of America to strengthen and further enhance the Armenian-American economic cooperation, expand and diversify the trade of goods and services between the two countries, and intensify business initiatives. According to the Agreement, the Armenia-US Trade and Investment Council was established, which is chaired by the Armenian Ministry of Economy on the Armenian side, and the US Trade Representative Office on the American side. The objectives of the joint Council are to expand the trade and investment opportunities between the two Parties, identify potential barriers in areas such as intellectual property, business environment, labor rights, issues not covered by investment agreements between the countries, and so on.
The first session of the Council took place on November 17, 2015, in Yerevan, and the second session took place on March 19, 2018, in Washington. On September 15, 2020, the third meeting of the joint Armenia-US Council on Trade and Investment was held online, during which issues of mutual interest between Armenia and the United States were discussed on labour, technical barriers to trade, the Generalized System of Preferences (GSP) program provided by the US to Armenia,  public health and phytosanitary requirements for import to the US, WTO negotiations, trade diplomacy cooperation, as well as possible areas of cooperation on COVID-19 in various sectors, and other issues. The Armenia-US business roundtable is scheduled for March 2021.