Գևորգ Պապոյանն Ալմաթիում հանդիպել է Ղազախստանի գյուղատնտեսության նախարար Այդարբեկ Սապարովի հետ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը օգոստոսի 13-ին Ալմաթիում հանդիպել է Ղազախստանի գյուղատնտեսության նախարար Այդարբեկ Սապարովի հետ։
Կողմերը քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, փոխադարձ առևտրաշրջանառության ավելացման, համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման և ժամանակակից ագրոտեխնոլոգիաների ու փորձի փոխանակման հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, ոռոգման համակարգերի, անասնաբուծության և գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման ոլորտներում համագործակցությանը։
Նախարար Պապոյանն ընդգծել է հայկական գյուղատնտեսական և պարենային արտադրանքի՝ մասնավորապես գինեգործական, պտուղբանջարեղենային և ձկնաբուծական արտադրանքի արտահանումը Ղազախստան ավելացնելու ներուժը։

Геворг Папоян встретился с министром сельского хозяйства Казахстана
Министр экономики РА Геворг Папоян 13 августа в городе Алматы провел встречу с министром сельского хозяйства Казахстана Айдарбеком Сапаровым.
Стороны обсудили возможности расширения сотрудничества в агропромышленном секторе, увеличения взаимного товарооборота, реализации совместных инвестиционных программ, а также обмена современными агротехнологиями и опытом.
Были также затронуты вопросы сотрудничества в области эффективного использования водных ресурсов, ирригационных систем, животноводства и переработки сельскохозяйственной продукции.
Министр Папоян подчеркнул потенциал увеличения экспорта армянской сельскохозяйственной и пищевой продукции, в частности винодельческой, плодоовощной, а также рыбной продукции, в Казахстан.