Գևորգ Պապոյանը Ղազախստանում անցկացվող ԵՏՄ ագրոարդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի 7-րդ նիստի շրջանակում հանդիպել է ԻԻՀ գյուղատնտեսական ջիհադի նախարարի տեղակալ Աքբար Ֆաթհիի հետ
13 Օգոստոսի, 2026
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը օգոստոսի 13-ին Ղազախստանի Հանրապետության Ալմաթի քաղաքում անցկացվող Եվրասիական տնտեսական միության ագրոարդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի յոթերորդ նիստի շրջանակում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գյուղատնտեսական ջիհադի նախարարի տեղակալ Աքբար Ֆաթհիի հետ։
Հանդիպման սկզբում Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև գյուղատնտեսության ոլորտում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ, հատկապես՝ բուսաբուծության, անասնաբուծության, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման, ջերմոցային տնտեսությունների, սառնարանային և պահեստային ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում։
«Հայաստանը շահագրգռված է իրանական շուկայում մրցունակ պտուղ-բանջարեղենի, վերամշակված արտադրանքի, չրերի և այլ պարենային արտադրանքի ներկայության ընդլայնմամբ, ինչպես նաև իրանական որակյալ արտադրանքի՝ հայկական շուկա մատակարարումների զարգացմամբ», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Կլիմայական ժամանակակից մարտահրավերների համատեքստում նախարարը կարևորել է նաև ոռոգման արդյունավետ և ջրախնայող համակարգերի, գյուղատնտեսության թվայնացման և արտադրողականության բարձրացման ուղղությամբ փորձի փոխանակումը։
Նախարար Պապոյանը նաև առաջարկել է դիտարկել համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը գյուղատնտեսության ոլորտի տարբեր ուղղություններով։

Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян 13 августа встретился с заместителем министра сельского хозяйства Исламской Республики Иран Акбаром Фатхи в рамках состоявшейся в городе Алматы Седьмой сессии Совета по агропромышленной политике Евразийского экономического союза.
В начале встречи Геворг Папоян отметил наличие большого потенциала для сотрудничества между Арменией и Ираном в сельскохозяйственном секторе, особенно в таких областях, как растениеводство, животноводство, переработка сельскохозяйственной продукции, тепличные хозяйства и развитие холодильной и складской инфраструктуры.
«Армения заинтересована в расширении присутствия на иранском рынке армянских конкурентоспособных плодоовощных культур, переработанной продукции, сухофруктов и других продуктов питания, а также в развитии поставок высококачественной иранской продукции на армянский рынок», - отметил Геворг Папоян.
В контексте современных климатических вызовов министр также подчеркнул важность обмена опытом в области эффективных и водосберегающих ирригационных систем, цифровизации сельского хозяйства и повышения производительности.
Министр Папоян также предложил рассмотреть возможность реализации совместных инвестиционных программ в различных областях сельскохозяйственного сектора.