Գևորգ Պապոյանը Ղազախստանում անցկացվող ԵՏՄ ագրոարդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի 7-րդ նիստի շրջանակում հանդիպել է ԻԻՀ գյուղատնտեսական ջիհադի նախարարի տեղակալ Աքբար Ֆաթհիի հետ
13 Օգոստոսի, 2026
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը օգոստոսի 13-ին Ղազախստանի Հանրապետության Ալմաթի քաղաքում անցկացվող Եվրասիական տնտեսական միության ագրոարդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի յոթերորդ նիստի շրջանակում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գյուղատնտեսական ջիհադի նախարարի տեղակալ Աքբար Ֆաթհիի հետ։
Հանդիպման սկզբում Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև գյուղատնտեսության ոլորտում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ, հատկապես՝ բուսաբուծության, անասնաբուծության, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման, ջերմոցային տնտեսությունների, սառնարանային և պահեստային ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում։
«Հայաստանը շահագրգռված է իրանական շուկայում մրցունակ պտուղ-բանջարեղենի, վերամշակված արտադրանքի, չրերի և այլ պարենային արտադրանքի ներկայության ընդլայնմամբ, ինչպես նաև իրանական որակյալ արտադրանքի՝ հայկական շուկա մատակարարումների զարգացմամբ», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Կլիմայական ժամանակակից մարտահրավերների համատեքստում նախարարը կարևորել է նաև ոռոգման արդյունավետ և ջրախնայող համակարգերի, գյուղատնտեսության թվայնացման և արտադրողականության բարձրացման ուղղությամբ փորձի փոխանակումը։
Նախարար Պապոյանը նաև առաջարկել է դիտարկել համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը գյուղատնտեսության ոլորտի տարբեր ուղղություններով։

On August 13, RA Minister of Economy Gevorg Papoyan met with Akbar Fathi, Iran’s Deputy Minister of Agricultural Jihad, on the sidelines of the seventh meeting of the Eurasian Economic Union’s Council on Agro-Industrial Policy, held in Almaty, Kazakhstan.
Minister Papoyan noted that there is significant potential for cooperation between Armenia and Iran in the agricultural sector, particularly in crop production, livestock farming, agricultural processing, greenhouse farming, and the development of cold storage and warehousing infrastructure.
“Armenia is interested in expanding the presence of competitive Armenian fruits and vegetables, processed products, dried fruits, and other food products in the Iranian market, as well as increasing supplies of high-quality Iranian products to the Armenian market,” Minister Papoyan said.
In the context of current climate challenges, the Minister also emphasized the importance of exchanging expertise in efficient and water-saving irrigation systems, the digitalization of agriculture, and measures to increase productivity.
Minister Papoyan also proposed exploring opportunities for the implementation of joint investment projects in various areas of agriculture.