Գևորգ Պապոյանն ընդունել է ՀԲ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ենթակառուցվածքների գծով տարածաշրջանային տնօրեն Չարլզ Կորմիերիին
02 Փետրվարի, 2026
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը փետրվարի 2-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ենթակառուցվածքների գծով տարածաշրջանային տնօրեն Չարլզ Կորմիերի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը և դրա տնտեսական ներուժը։ Նախարար Պապոյանը կարևորել է Համաշխարհային բանկի դերը տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը խթանող ծրագրերի իրականացման գործում։
Քննարկվել է նաև 2026 թվականին նախատեսվող «Խաղաղության խաչմերուկ» ներդրումային գագաթաժողովին Համաշխարհային բանկի մասնակցության կարևորությունը։ Նախարարը հրավիրել է Չարլզ Կորմիերին մասնակցելու գագաթաժողովին և խնդրել հրավերը փոխանցել նաև Համաշխարհային բանկի նախագահին։
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Հայաստանի զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների զարգացման» (TRIP) ծրագրին, որը միտված է տեղական համայնքների զարգացմանը և Հայաստանի դիրքերի ամրապնդմանը՝ որպես գրավիչ և մրցունակ զբոսաշրջային ուղղություն։
Կողմերը կարևորել են համատեղ աշխատանքի և արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը՝ ձեռք բերելով փոխըմբռնում հետագա քայլերի շուրջ։

Министр экономики РА Геворг Папоян принял делегацию во главе с региональным директором Всемирного банка по инфраструктуре в Европе и Центральной Азии Чарльзом Кормьером
02 Февраль, 2026
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян 2-го февраля принял делегацию во главе с региональным директором Всемирного банка по инфраструктуре в Европе и Центральной Азии Чарльзом Кормьером.
Во встрече приняли участие заместитель министра Анушик Аветян и председатель Комитета по туризму Министерства экономики РА Лусине Геворгян.
В ходе встречи была обсуждена инициатива «Перекресток мира» и её экономический потенциал. Министр Папоян подчеркнул важную роль Всемирного банка в реализации программ, направленных на стимулирование регионального экономического сотрудничества.
Также была обсуждена важность участия Всемирного банка в запланированнаом на текущий год инвестиционном саммите «Перекресток мира». Министр пригласил Чарльза Кормьера принять участие в саммите и попросил передать приглашение также президенту Всемирного банка.
Стороны также обсудили программу «Развитие туризма и региональной инфраструктуры Армении» (TRIP), направленную на развитие местных общин и укрепление позиций Армении как привлекательного и конкурентоспособного туристического направления.
Собеседники подчеркнули важность продолжения совместной работы и эффективного сотрудничества, достигнув взаимопонимания по дальнейшим шагам.