Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մասնակցել է «Հայաստանում բժշկական զբոսաշրջության զարգացման ներուժն ու հեռանկարները» խորագրով համաժողովին
08 Մայիսի, 2025
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ու Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մայիսի 7֊ին մասնակցել են «Հայաստանում բժշկական զբոսաշրջության զարգացման ներուժն ու հեռանկարները» խորագրով համաժողովին։ Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, առողջապահական և զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ։
«Վերջին տարիներին բժշկական զբոսաշրջությունը զգալի զարգացում է ապրում ամբողջ աշխարհում, և այս համատեքստում Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները՝ դառնալու բժշկական տուրիզմի կարևոր կենտրոն, քանի որ մենք արդեն իսկ ունենք որակյալ բժիշկներ և բուժանձնակազմ, որոնցից շատերը կրթություն են ստացել եվրոպական և ամերիկյան լավագույն համալսարաններում, ունենք միջազգային հավատարմագրում ստացած բժշկական կենտրոններ, և իհարկե՝ մրցունակ գներ», ֊ նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Էկոնոմիկայի նախարարը նաև ընդգծել է, որ նախարարությունը ուշադրության կենտրոնում է պահում առողջապահական ենթակառուցվածքների զարգացումը՝ հանրային և մասնավոր ներդրումների միջոցով, ոլորտում գործող ընկերությունների համար դյուրին ու ապահով գործարար միջավայրի ապահովումը, ինչպես նաև Հայաստանի առաջխաղացումը որպես բժշկական տուրիզմի միջազգային բրենդ։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում բժշկական զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարները, ոլորտում առկա մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարմանն հնարավոր ուղիները։
Համաժողովը կազմակերպվել էր ՀՀ էկոնոմիկայի և առողջապահության նախարարությունների համագործակցությամբ՝ Զբոսաշրջության կոմիտեի և Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ։

Министр экономики РА Геворг Папоян принял участие на конференции «Потенциал и перспективы развития медицинского туризма в Армении»
08 Май, 2025
Министр экономики РА Геворг Папоян и министр здравоохранения РА Анаит Аванесян 7 мая приняли участие на конференции «Потенциал и перспективы развития медицинского туризма в Армении». В мероприятии также приняли участие Главный комиссар Армении по вопросам диаспоры Заре Синанян, председатель Комитета по туризму Армении Лусине Геворгян, представители туристической области и сферы здравоохранения.
«В последние годы медицинский туризм стремительно развивается по всему миру, и в этом контексте Армения обладает всеми возможностями, чтобы стать важным центром в этой сфере. У нас уже есть квалифицированные врачи и медицинский персонал, многие из которых обучались в лучших университетах Европы и США. Мы располагаем сертифицированными медцентрами с международной аккредитацией, а также предлагаем конкурентоспособные цены», - отметил Геворг Папоян.
Министр экономики также подчеркнул, что министерство уделяет особое внимание развитию медицинской инфраструктуры через публичные и частные инвестиции, созданию благоприятной и безопасной деловой среды для компаний в отрасли, а также продвижению Армении как международного бренда медицинского туризма.
В ходе конференции были обсуждены перспективы развития медицинского туризма в Армении, существующие вызовы и возможные пути их преодоления.
Мероприятие было организовано совместно Министерствами экономики и здравоохранения РА по инициативе Комитета по туризму Армении и Национального центра онкологии им. Фанарджяна.