Գևորգ Պապոյանը Գյումրիում հանդիպել է տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող մի շարք գործարարների հետ
10 Փետրվարի, 2025
«Գործարարները մեր տնտեսության ողնաշարն են, որքան ամուր լինեն ձեր դիրքերը, այնքան կշահի պետությունը». նախարարը Գյումրիում հանդիպել է գործարարների հետ
Փետրվարի 7-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Գյումրիում հանդիպել է տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող մի շարք գործարարների հետ։
«Մեր բոլորի նպատակը մեկն է՝ ունենալ հզոր տնտեսություն, ինչը հիմքն է ուժեղ պետության, ուժեղ բանակի, որակյալ կրթության և բարեկեցիկ ապագայի»,-նշել է նախարարը։
Գևորգ Պապոյանը գործարարներին է ներկայացրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից իրականացվող պետական աջակցության շուրջ երկու տասնյակ ծրագրերը և արտոնությունները, մասնավորապես՝ ներկայացրել է արտահանման խթանման նպատակով օժանդակության տրամադրման ծրագիրը, ենթակառուցվածներ ներդրումների դիմաց ծրագրի մանրամասները, մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը, պետական լիզինգի գործիքակազմը, բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման աջակցության ծրագրի բովանդակությունն ու պետության ընդհանուր ներդրումային քաղաքականությունը։
«Գործարարները մեր տնտեսության ողնաշարն են։ Որքան ամուր լինեն ձեր դիրքերը, որքան մրցունակ լինեն ձեր բիզնեսները, այնքան կշահի երկրի տնտեսությունը,
կստեղծվեն աշխատատեղեր, կկատարելագործվեն ենթակառուցվածքները, և ի վերջո կբարգավաճի տնտեսությունը:
Հենց այս գաղափարն է մեր ծրագրերի հիմքում՝ աջակցել ձեզ մեր բոլորի կյանքն ավելի լավը դարձնելու գործում»-շեշտել է նախարարը։
Գործարարները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել նախարարին ինչպես իրականացվող ծրագրերի, այնպես էլ ոլորտային այլ թեմաների վերաբերյալ։
Նախարարը կարևորել է նման հանդիպումները՝ նշելով, որ դրանք լավ հնարավորություն են գործարարների առաջ քաշած խնդիրներն ու առաջարկները լսելու, պատասխանատու անձանց հետ քննարկելու և լուծման ուղիներ գտնելու համար և ավելացրել, որ դրանք կլինեն շարունակական։
Հանդիպմանը մասնակցել են Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը, Գյումրի համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Սարիկ Մինասյանը, ԱԺ պատգամավորներ Էմմա Պալյանը և Կարեն Սարուխանյանը։

Gevorg Papoyan met with a number of businessmen representing various sectors of the economy in Gyumri
10 February, 2025
“Businessmen are the backbone of our economy, the stronger your positions are, the more the state will benefit.” Minister met with businessmen in Gyumri.
On February 7, RA Minister of Economy Gevorg Papoyan met with a number of businessmen representing various sectors of the economy in Gyumri.
“We all have only one goal: to have strong economy which is the foundation for strong state, strong army, high-quality education, and prosperous future” the Minister noted.
Gevorg Papoyan presented to businessmen about two dozen state support programs and privileges implemented by the RA Ministry of Economy, particularly introducing the program for providing assistance to promote exports, the details of "Infrastructure for investment" assistance event, the privilege of exemption from customs duties, the state leasing toolkit, the content of the program for supporting the attraction of highly qualified specialists, and the general investment policy of the state.
“Businessmen are the backbone of our economy. The stronger your positions are, the more competitive your businesses are, the more the country's economy will benefit, workplaces will be created, infrastructures will be improved, and ultimately the economy will prosper.
This is the idea underlying our programs to help you in making all of our lives better," the minister emphasized.
Businessmen asked many questions to the minister, both about the implemented programs and other sectoral topics.
The Minister emphasized the importance of such meetings, noting that they provide a better opportunity to listen to the problems and proposals suggested by the businessmen, discuss them with accountable persons to find solutions, adding that they will be continuous.
Shirak Regional Governor David Arushanyan, acting head of Gyumri community Sarik Minasyan, NA deputies Emma Palyan and Karen Sarukhanyan took part in the meeting.