Կայացել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը
29 Հունվարի, 2025
Հունվարի 29-ին կայացել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի (ՀԽԳՀ) հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը, որը վարել է հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։ Նիստին մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
ՀԽԳՀ-ի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը համառոտ ներկայացրել է հիմնադրամի 2024 թ․ հաշվետվությունը և հիմնադրամի ռազմավարական նպատակները, որոնք ուղղված են հայկական գինու ճանաչելիության բարձրացմանը և ներքին ու արտաքին շուկաներում հայկական գինիների սպառման խթանմանը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ում խաղողագործության և գինեգործության ոլորտի առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավոր ուղիները, հայկական խաղողի տեսակների ներուժի ուսումնասիրման, տեղածին սորտերի պահպանման և կոլեկցիոն այգիների հիմնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, միջազգային գործընկերների հետ համատեղ իրականացված ու նախատեսվող ծրագրերը, խաղողագործության ու գինեգործության ոլորտի թվայնացման ուղղությամբ կատարված քայլերը։
Նախարարն ընդգծել է, որ հիմնադրամը ուժեղացնելու նպատակով անհրաժեշտ է տարբեր ձևաչափերով մեծացնել մասնավոր գինեգործական ընկերությունների ներգրավվածությունը հիմնադրամի գործունեությանը՝ սկսած միջազգային ցուցահանդեսներում մասնակցության համար պետության կրած ֆինանսական ծախսերի որոշակի չափը նրանց պատվիրակելուց։
Անդրադարձ է կատարվել հիմնադրամի կողմից 2025 թվականին իրականացվելիք ծրագրերին ու միջոցառումներին, հայկական գինու մրցունակության բարձրացմանն ուղղված քայլերի մշակմանն ու գինու ներքին սպառման խթանմանը։
Օրակարգային երկու թեմաները՝ Հիմնադրամի 2024 թ․ տարեկան ծրագրերը և ֆինանսական հաշվետվությունը, ինչպես նաև 2025 թ․ տարեկան ծրագրերն ու բյուջեն ստացել են դրական եզրակացություն։

The Board of Trustees of the Vine and Wine Foundation of Armenia held a regular session
On January 29, the Board of Trustees of the Vine and Wine Foundation of Armenia (VWFA) held a regular session, chaired by the Chairman of the Board of Trustees, RA Minister of Economy Gevorg Papoyan. The session was also attended by Deputy Minister Arman Khojoyan.
The Executive Director of the VWFA, Zaruhi Muradyan, briefly presented the 2024 report and the strategic goals of the foundation, which are aimed at increasing the recognition of Armenian wine and promoting the consumption of Armenian wines in domestic and foreign markets.
During the session, the current problems of the viticulture and winemaking sector in the Republic of Armenia and possible ways to solve them, the work carried out to study the potential of Armenian grape varieties, preserve local varieties and establish collection gardens, the projects implemented and planned jointly with international partners, the steps taken to digitize the viticulture and winemaking sector were discussed.
The Minister emphasized that in order to strengthen the fund, it is necessary to increase the involvement of private winemaking companies in the fund's activities in various formats, starting with delegating to them a certain amount of the state's financial expenses for participation in international exhibitions.
Reference was made to the programs and events to be implemented by the fund in 2025, the development of steps aimed at increasing the competitiveness of Armenian wine and the promotion of domestic wine consumption.
Two topics on the agenda: the Fund's 2024 annual programs and financial report, as well as the 2025 annual programs and budget, received a positive response.