ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանն ընդունել է Aria Doreen Middle East ընկերության ղեկավարներին
23 Հունվարի, 2025
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանը հունվարի 23-ին ընդունել է Aria Doreen Middle East ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Աքբար Ղամխարիին և գործադիր տնօրեն Մահմուդ Թահմասեբիին։
Իրանական կողմը դիտարկում է գյուղատնտեսության ոլորտում Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու հնարավորությունները։ Այդ նպատակով մշակվել է բիզնես նախագիծ, որով նախատեսում է հիմնել 10 հա ջերմոցային տնտեսություն, 10 հազար տոննա տարողությամբ սառնարանային տնտեսություն, ինչպես նաև ստեղծել անասնաբուծական ֆերմա 5000 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանիներ բուծելու նպատակով։
Տաթևիկ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում գյուղատնտեսության ոլորտը հանդիսանում է առաջնահերթություն և Էկոնոմիկայի նախարարությունը կարևորում է յուրաքանչյուր նախաձեռնություն, որն ուղղված կլինի Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը։
Այնուհետև նախարարի տեղակալը համառոտ ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերը, որոնցից կարելի է օգտվել ծրագիրը բարեհաջող իրականացնելու նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են բիզնես նախագծի հիմնական կետերն ու նախաձեռնության իրականացմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերը։
Ընկերության ղեկավարները նշել են, որ դիտարկում են նաև Հայաստանում չրերի և պահածոների արտադրության նպատակով վերամշակման գործարանի հիմնման հնարավորությունը։
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ Տաթևիկ Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակում աջակցել այս ծրագրի կյանքի կոչմանը։

Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Tatevik Sargsyan received the leaders of Aria Doreen Middle East company
23 January, 2025
On January 23, Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, Tatevik Sargsyan, met with Akbar Ghamkhari, Chairman of the Board of Directors of Aria Doreen Middle East, and Mahmoud Tahmasebi, the company’s Executive Director.
The Iranian delegation is exploring opportunities to invest in Armenia's agricultural sector. As part of this initiative, they have developed a business project that includes plans to establish a 10-hectare greenhouse farm, a 10,000-ton refrigeration facility, and a livestock farm for breeding 5,000 head of cattle.
Tatevik Sargsyan emphasized that agriculture is a priority sector in Armenia, and the Ministry of Economy values every initiative aimed at its development.
The Deputy Minister also provided an overview of state support programs implemented by the Armenian government, which could be leveraged to facilitate the successful execution of the project.
During the meeting, the parties discussed the key aspects of the business project and the necessary steps for its implementation.
The company’s leaders additionally expressed interest in setting up a processing plant in Armenia for producing dried fruits and canned goods.
In conclusion, Tatevik Sargsyan affirmed her readiness to support the project’s implementation within the scope of her authority.