Գևորգ Պապոյանն այցելել է Վանաձորի «Գլորիա» կարի ֆաբրիկա
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 23-ին այցելել է Վանաձորի «Գլորիա» կարի ֆաբրիկա։ Այցին մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը և Լոռու մարզպետ Արամ Ղազարյանը:
Նախարարը շրջայց է կատարել արտադրամասում, տեղում ծանոթացել արտադրական գործընթացին և արտադրվող տեսականուն։
«Գլորիա» ընկերությունը Հայաստանի ամենախոշոր տեքստիլ ընկերություններից մեկն է, որի արտադրանքի մեծ մասն արտահանվում է (Գերմանիա, Իտալիա, Ավստրիա, Ֆրանսիա, ՌԴ)՝ կատարելով հանրահայտ ընկերությունների պատվերներ (Kübler, Bétrancourt, CARINTHIA, Bierbaum-Proenen, CWS-boco, DARBBAGS, «Lady & Gentleman City» և այլ): Արտադրամասերը հագեցած են ժամանակակից լավագույն տեխնոլոգիաներով և սարքավորումներով, ինչը հնարավորություն է տալիս արտադրելու եվրոպական որակին և ստանդարտներին համապատասխան, բարդ տեխնոլոգիաներով մշակված հագուստ՝ համաշխարհային տարբեր բրենդների համար։ Ընկերությունն ունի 2615 աշխատակից։
Ընկերությունում շրջայցի ընթացքում քննարկվել են տեքստիլ ոլորտի զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաև «ՀՀ տեքստիլ արդյունաբերության աջակցության» ծրագրին, որն ուղղված է Հայաստանում կայուն և ներառական տեքստիլ արդյունաբերության զարգացմանը. վերջինս ընդգրկված է Հայաստանի տնտեսության հիմնական ռազմավարական գերակայությունների շարքում:

Министр экономики Геворг Папоян посетил Ванадзорскую швейную фабрику «Глория»
23 августа министр экономики Геворг Папоян посетил Ванадзорскую швейную фабрику «Глория». В визите также приняли участие заместитель министра Нарек Терян и губернатор Лорийской области Арам Казарян.
Министр совершил экскурсию по цеху, ознакомился с производственным процессом и ассортиментом продукции.
Компания «Глория» — одна из крупнейших текстильных компаний в Армении, большая часть её продукции экспортируется в Германию, Италию, Австрию, Францию и Россию, выполняя заказы известных компаний, таких как Кюблер, Бетранкур, КАРИНТИЯ, Бирбаум-Проенен, CWS boco, DARBBAGS, «Город леди и джентльменов» и другие. Фабрика оснащена современными технологиями и оборудованием, что позволяет производить одежду, разработанную по сложным технологиям, в соответствии с европейским качеством и стандартами для различных мировых брендов. В компании работает 2615 сотрудников.
В ходе экскурсии по предприятию был обсужден ряд вопросов, связанных с развитием текстильной отрасли. Была также упомянута программа «Поддержка текстильной промышленности Армении», которая направлена на развитие устойчивой и инклюзивной текстильной промышленности в Армении. Она входит в число основных стратегических приоритетов экономики страны.