«Armenian Business Forum» գործարար համաժողով Հայաստանում
Սեպտեմբերի 20-ին Երևանում կայացել է «Armenian Business Forum» գործարար համաժողովը: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության բարձրաստճան պաշտոնյաներ, գերատեսչությունների և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովը մեկնարկել է «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն․ հեռանկարային նախագծեր» թեմայով կլոր սեղանով, որին մասնակցել և ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՌԴ կառավարության փոխնախագահ Ալեքսեյ Օվերչուկը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, Ներդրումների աջակցման կենտրոնի/«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհաննեսյանը, «Ռուսաստանի արտահանման կենտրոն»-ի գլխավոր տնօրեն Վերոնիկա Նիկիշինան, «АЕОН Корпорэйшн» տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռոման Տրոցենկոն, ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիայի (ВЭБ.РФ) փոխնախագահ, խորհրդի անդամ Դանիիլ Ալգուլյանը, Երևանի փոխքաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, ՌԴ-ում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը և այլք:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասել է․ «Վստահ եմ, որ մեր այսօրվա աշխատանքը լավ հարթակ կծառայի բիզնես համայնքների ներկայացուցիչների միջև նոր՝ անմիջական շփումների հաստատման և նոր հեռանկարային փոխշահավետ նախագծերի ու կոոպերացիոն լուծումների քննարկման համար: Մեր երկրների առևտրատնտեսական համագործակցությունը շարունակում է թափ հավաքել՝ այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության շնորհիվ: Հայաստանը ցուցադրում է ԵԱՏՄ պետությունների հետ առևտրի և համագործակցության կայուն աճ: Ավելին՝ արդեն ակնհայտ է, որ մեծ մասամբ շնորհիվ եվրասիական ինտեգրացիոն ծրագրի, մեզ հաջողվել է զգալի թուլացնել համավարակի բացասական տնտեսական և սոցիալական հետևանքները: Ներկայիս բարդ իրավիճակում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների հետ առևտրատնտեսական համագործակցությունը մեզ համար շարունակում է մնալ տնտեսության վերականգնման հիմնական երաշխիքներից մեկը և դառնում է կարևորագույն դրական գործոն, որն ազդում է մեր երկրի տնտեսական աճի և արտաքին առևտրի ներուժի վրա»։
Փոխվարչապետն ընդգծել է արդյունաբերական կոոպերացիայի և համատեղ ձեռնարկությունների ու արտադրությունների զարգացման անհրաժեշտությունը, համատեղ նորարարական նախագծերի իրականացումը, որոնք թույլ կտան լինել մրցունակ արտաքին գործընկերների նկատմամբ, ինչպես նաև կազմակերպել լոգիստիկ շղթաների կառուցումը, արտահանմանն աջակցող կենտրոնների ստեղծումը: Նա նաև նշել է, որ հայ-ռուսական համագործակցության շրջանակներում արձանագրվել է էական զարգացում տրանսպորտի, էներգետիկայի, թվայնացման և առողջապահության ոլորտներում, ընդգծել ԵԱՏՄ շրջանակներում ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկական և գազի շուկաների ձևավորման կարևոր նշանակության մասին։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն իր ելույթում նշել է, որ ՌԴ և ՀՀ տնտեսական համագործակցությունը բավականին խոր արմատներ ունի և համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ  ջանքերով հնարավոր է գտնել այնպիսի գլոբալ մարտահրավերների պատասխաններն, ինչպիսիք են տնտեսական ճգնաժամը և համավարակը։ «Միասին մենք կարող ենք հասնել լավագույն արդյունքների և անգամ գերազանցել դրանք։ Այս տարվա ընթացքում արդեն իսկ նկատում ենք դրական արդյունքներ համատեղ առևտրի շրջանակներում՝ 17 տոկոսից մի փոքր ավելին»,- նշել է  Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ հավելելով, որ ապրանքաշրջանառության ներկայիս արդյունքները չեն կարող գոհացնել ռազմավարական գործընկերներին, քանի որ հնարավոր է և պետք է անել ավելին․ «Մենք լուրջ ներուժ ունենք, որպեսզի համատեղ առևտրի և ներդրւմների ոլորտներում աճ գրանցենք, իսկ ամենակարևորը՝ մենք ունենք համագործակցության արդյունավետ գործիքներ։ ՌԴ և ՀՀ ձեռնարկատերերը պետության կողմից աջակցություն են ստանում, կա հնարավորություն օգտագործելու ռուսաստանյան ինստիտուտների գործիքակազմը։ Այս ամենը կարող է նպաստել բիզնեսի զարգացմանը», - ասել է ՌԴ փոխվարչապետը և հույս հայտնել, որ համաժողովի շրջանակում Հայաստանն իր համար նորովի կբացահայտի Ռուսաստանը։ Այեքսեյ Օվերչուկը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանը կարող է արդյունավետ լուծումներ առաջարկել տրանսպորտային, էներգետիկ և սոցիալական ենթակառուցվածքների համար։
«Մենք կանխատեսում ենք, որ այսօրվա միջոցառման արդյունքում կձեռնարկվեն նոր համատեղ նախագծեր, որոնք թույլ կտան լուրջ քայլ անել երկկողմ հարաբերություններում», - ընդգծել է Ռուսաստանի փոխվարչապետը և կոչ արել երկու երկրների գործարար շրջանակներին համագործակցել ոչ միայն ավանդական ոլորտներում, այլև ուսումնասիրել բոլոր նոր հնարավորությունները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը թեև թուլացել էր նախորդ տարվա երկու ծանր շոկերից հետո, սակայն արագ վերականգնվում է։ «Առաջին կիսամյակի ընթացքում գրանցել ենք 5 տոկոս աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Ուրախությամբ ցանկանում եմ նշել, որ շատ արագ աճում է արտահանումը։ ՀՀ կառավարության նոր ծրագրով մտադիր ենք անցնել ներդրումների վրա հիմնված աճի ապահովման մոդելին։ Այդ անցումն ապահովելու համար խոշոր կապիտալ ներդրումներ կիրականացվեն ենթակառուցվածների մեջ։ Մենք նախատեսում ենք ստեղծել 3 արդյունաբերական պարկ, որոնցում կցանկանայինք ներգրավել այլ երկրների ընկերություններին», - նշել է Վահան Քերոբյանը և հավելել, որ ենթակառուցվածքային նախագծերում հայկական կողմը ուրախ կլինի ներգրավել ռուս գործընկերներին, որոնցից շատերն արդեն իսկ մասնակցում են խոշոր ծրագրերում:
Վահան Քերոբյանը նաև հակիրճ անդրադարձել է բիզնեսի որոշ խնդիրներին՝ առանձնացնելով ֆինանսների հասանելիության հարցը։ Նա նշել է, որ Հայաստանում կա լավ բանկային համակարգ, որն իր մասով ֆինանսավորում է Հայաստանի տնտեսությունը, սակայն գրեթե բացակայում են ֆինանսավորման մյուս աղբյուրները՝ արժեթղթերի և ֆոնդային շուկան։ Նախարարը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է աջակցել ներդրումային ֆոնդերին, որոնք կօգնեն գործարարներին ստանալ ֆինանսական օժանդակություն։
Վահան Քերոբյանը խոսել է նաև ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի գործունեության ակտիվացման մտադրության մասին՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է մի շարք ծրագեր իրականացնել հայկական ընկերությունների գործունեության արդյունավետությունն ու արտադրողականությունը զգալիորեն բարձրացնելու համար, ինչը կնշանակի, որ ներդրումների համար կստեղծվեն նոր հնարավորություններ։
ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը, շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին ջերմ ընդունելության համար՝ ասել է․ «Այս տարի մեզ հաջողվել է հաղթահարել փոխադարձ առևտրի բացասական միտումները, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի համավարակով սահմանափակումներով պայմանավորված, և այսօր մենք ունենք առևտրաշրջանառության դրական աճ։ Այսօր Հայաստանում գործում են ավելի քան 40 ռուսաստանյան ընկերություններ, որոնցից շատերը խոշոր հարկատուներ են։ Ռուսաստանը ներդրումներ է կատարել Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում ավելի քան 2 մլրդ ԱՄՆ դոլարի չափով»։
Նա նաև ընդգծել է, որ ռուսական կողմը շահագրգռված է հայկական ընկերությունների գործունեությամբ ՌԴ տարածաշրջաններում և առաջարկել նախաձեռնել նոր համատեղ ներդրումային ծրագրեր և ստեղծել կոոպերացիոն օղակներ։
«Այսօր չափազանց կարևոր է համագործակցության ակտիվացումը ոչ միայն առևտրի, այլև ներդրումային ոլորտում։ Երկու երկրների պետությունները պատրաստ են ամենայն աջակցություն ցուցաբերել բիզնեսին՝ բարենպաստ պայմաններ   ստեղծելով, խոչընդոտները և սահմանափակումները վերացնելով, այդ թվում՝ մաքսիմալ օգտագործելով ԵԱՏՄ անդամակցության առավելությունները, ինչպես նաև ցուցաբերելով ֆինասնական և ոչ ֆինանսական աջակցություն համատեղ ներդրումային ծրագրերին։ Մենք չափազանց կարևորում ենք նաև  երկու երկրների տարածաշրջանային համագործակցությունը», -ասել է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալը։
Դմիտրի Վոլվաչը նաև կոչ է արել երկու երկրների գործարար համայնքին առավելագույնս օգտագործել կլոր սեղանների հարթակը, հանդիպումներ ունենալ և ձեռք բերել կոնկրետ պայմանավորվածություններ։ Նա նաև հավելել է, որ երկու նախարարությունների կողմից ստեղծված աշխատանքային խումբը կհավաքագրի բոլոր նախագծերը, մանրամասն կուսումնասիրի դրանք, նախնական փուլում կհայտնաբերի ծրագրերի իրականացման խոչընդոտները՝ դրանք վերացնելու նպատակով։
«Համոզված եմ, որ այսօրվա աննախադեպ առաքելությունը հիմք կդնի նոր, փոխշահավետ նախագծերի ձևավորմանը, որոնք համատեղ ջանքերով կյանքի կկոչվեն», - ասել է ՌԴ փոխնախարարը։
Համաժողովի ընթացքում անցկացվել են «Քաղաքային էկոնոմիկա», «Էներգետիկա և շրջակա միջավայր», «Նորարարություններ» թեմաներով կլոր սեղան-քննարկումներ, տեղի են ունեցել շնորհանդեսներ, առանձին գործարար հանդիպումներ:
Միջոցառման շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիայի (ВЭБ.РФ) և Հայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիայի միջև ստորագրվել է «Համագործակցության մասին» համաձայնագիր։ Համաձայնագիր է ստորագրվել նաև «Imagine HUB by Soft» ընկերության և «Սկոլկովո հիմնադրամ» ոչ առևտրային կազմակերպության միջև:
«Armenian Business Forum» գործարար համաժողովն անցկացվել է Հայ գործարարների ասոցիացիայի կողմից՝ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի աջակցությամբ։ Համաժողովը կազմակերպվել է ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների և ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիայի (ВЭБ.РФ) կողմից։

В Армении прошел деловой форум “Armenian Business Forum”
В Ереване 20 сентября состоялся деловой форум “Armenian Business Forum”. В мероприятии приняли участие высокопоставленные должностные лица Правительства Республики Армения и Российской Федерации, представители госведомств и деловых кругов обеих стран.
Форум стартовал с круглого стола на тему «Армяно-российское экономическое сотрудничество: перспективные проекты», в котором приняли участие и выступили заместитель премьер-министра РА Мгер Григорян, заместитель премьер-министра России Алексей Оверчук, министр экономики РА Ваган Керобян, заместитель министра экономического развития России Дмитрий Вольвач, министр высокотехнологической промышленности РА Ваагн Хачатурян, руководитель Центра поддержки инвестиций Левон Оганесян, генеральный директор Российского экспортного центра Вероника Никишина, председатель совета директоров “АЕОН Corporation” Роман Троценко, заместитель председателя, член совета Государственной корпорации развития России (ВЭБ.РФ) Даниил Алгулян, заместитель мэра Еревана Грачья Саркисян, Чрезвычайный и полномочный посол Армении в России Вардан Тоганян, Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин и другие.
Приветствуя участников конференции, вице-премьер РА Мгер Григорян отметил: «Уверен, что наша сегодняшняя работа послужит хорошей платформой для налаживания новых прямых контактов между представителями бизнес-сообщества и обсуждения новых перспективных взаимовыгодных проектов и кооперационных решений. Торгово-экономическое сотрудничество наших стран продолжает набирать обороты, в том числе, благодаря членству в Евразийском экономическом союзе. Армения показывает стабильные темпы роста торговли и сотрудничества с государствами ЕАЭС. Более того, уже очевидно, что во многом благодаря заложенному фундаменту евразийского интеграционного проекта, нам удалось заметно ослабить деструктивные экономические и социальные последствия пандемии. В нынешней непростой ситуации торгово-экономическое сотрудничество с государствами-членами ЕАЭС для нас по-прежнему остается одной из главных гарантий восстановления экономики и становится важнейшим позитивным фактором, влияющим на экономический рост и внешнеторговый потенциал нашей страны»:
Вице-премьер подчеркнул необходимость развития промышленной кооперации, совместных предприятий и производств, реализации совместных инновационных проектов, которые обеспечат конкурентоспособность с зарубежными партнерами, а также создание логистических цепочек и центров поддержки экспорта. Он также отметил, что в рамках армяно-российского сотрудничества отмечен значительный прогресс в сферах транспорта, энергетики, цифровизации и здравоохранения, подчеркнул важность формирования общих рынков электроэнергии и газа в рамках ЕАЭС.
В своем выступлении вице-премьер России Алексей Оверчук отметил, что экономическое сотрудничество России с Арменией имеет глубокие корни и выразил уверенность, что совместными усилиями можно найти ответы на такие глобальные вызовы, как экономический кризис и пандемия. «Вместе мы можем добиться лучших результатов и вместе мы можем помочь друг другу превзойти эти результаты. Уже за текущий период 2021 года отмечаем положительные показатели взаимной торговли, чуть более 17%», - сказал Алексей Оверчук, добавив, что текущие результаты товарооборота не могут удовлетворить стратегических партнеров, поскольку можно и нужно добиться большего․ «У нас есть серьезный потенциал для наращивания темпов взаимной торговли, инвестиций, а главное, у нас есть эффективные инструменты взаимодействия. Сегодня у российских и армянских предпринимателей есть поддержка со стороны государственных органов как Российской Федерации, так и Республики Армения, есть возможность использовать инструменты российских институтов развития. «Все это работает на то, чтобы способствовать расширению бизнеса», - отметил вице-премьер России, выразив надежду, что в рамках форума Армения по-новому откроет для себя Россию. Алексей Оверчук также сообщил, что Россия может предложить эффективные решения для транспортной, энергетической и социальной инфраструктур.
«Мы расчитываем, что сегодня по итогам сегодняшнего мероприятия у нас появятся новые совместные проекты, которые позволят сделать серьезный шаг в наших двусторонних отношениях», - сказал он.
Министр экономики РА Ваган Керобян в своем выступлении отметил, что экономика Армении ослабла после двух сильных потрясений прошлого года, но быстро восстанавливается. «В первом полугодии мы добились реального роста экономики в 5% по сравнению с тем же периодом прошлого года. С удовольствием хочу отметить, что особенно резво проявляет себя экспортная часть экономики Армении. Месяц назад была одобрена новая программа Правительства РА, где по сути мы обозначили тот существенный сдвиг, который хотим осуществить за пятилетний срок, а именно - перейти от модели экономического роста, основанного на потреблении, к модели роста, основанной на инвестициях. Для обеспечения этого перехода будут сделаны крупные капитальные вложения в инфраструктуру. «Мы планируем создать 3 индустриальных парка для привлечения производственных компаний из других стран», - отметил Ваган Керобян и при этом добавил, что армянская сторона будет рада привлечь к инфраструктурным проектам своих российских партнеров, многие из которых уже задействованы в крупных проектах.
Ваган Керобян также кратко коснулся некоторых вопросов бизнеса, подчеркнув проблему доступности финансов. Он отметил, что в Армении есть хорошая банковская система, которая финансирует армянскую экономику, однако почти отсутствуют другие источники финансирования – фондовый и рынок ценных бумаг. Министр сообщил, что правительство Армении готово оказать поддержку инвестиционным фондам, которые помогут бизнесменам получить финансовое содействие.
Ваган Керобян рассказал также о намерении Армении активизировать свою деятельность в ЕАЭС, подчеркнув, что правительство Армении планирует реализовать ряд программ для существенного повышения эффективности и производительности армянских компаний, тем самым создав новые возможности для инвестиций.
Поблагодарив армянскую сторону за теплый прием, заместитель министра экономического развития России Дмитрий Вольвач отметил: «В этом году нам удалось преодолеть негативные тенденции взаимной торговли, в том числе из-за ограничений, вызванных пандемией коронавируса, и сегодня у нас положительный рост товарооборота. Сегодня в Армении действует более 40 российских компаний, многие из которых являются крупными налогоплательщиками. Россия вложила в реальный сектор экономики Армении более 2 млрд долларов США».
Он также подчеркнул, что российская сторона заинтересована в деятельности армянских компаний в регионах России и предложил инициировать новые совместные инвестиционные программы и создать кооперационные звенья.
«Сегодня чрезвычайно важно активизировать сотрудничество не только в торговой, но и в инвестиционной сфере. Оба государства готовы оказать полное содействие бизнесу, создавая благоприятные условия, устраняя препятствия и ограничения, в том числе максимально используя преимущества членства в ЕАЭС, а также оказывая финансовую и нефинансовую поддержку совместным инвестиционным проектам. «Мы придаем также важное значение региональному сотрудничеству между двумя странами», - отметил заместитель министра экономического развития РФ.
Дмитрий Вольвач также призвал бизнес-сообщество двух стран максимально эффективно использовать площадку круглого стола, провести встречи и достигнуть конкретных договоренностей. Он добавил, что созданная двумя министерствами рабочая группа проинвентаризирует и детально изучит все проекты, на начальном этапе определит препятствия на пути реализации программ с целью их устранения.
«Убежден, что сегодняшняя беспрецедентная миссия заложит фундамент для запуска новых, взаимовыгодных проектов, которые будут реализованы совместными усилиями», - отметил заместитель министра экономического развития РФ.
В ходе конференции были организованы круглые столы на темы «Городская экономика», «Энергетика и окружающая среда», «Инновации», проведены презентации и отдельные бизнес-встречи.
В рамках мероприятия было подписано Соглашение о сотрудничестве между Министерством экономики Республики Армения, Государственной корпорацией развития России (ВЭБ.РФ) и Корпорацией развития и инвестиций Армении. Также было подписано соглашение между организацией «Imagine HUB by Soft» и некоммерческой организацией «Фонд Сколково».
Армянский бизнес-форум был проведен Ассоциацией бизнесменов Армении при поддержке группы компаний «Ташир». Конференция была организована Правительствами Республики Армения и Российской Федерации, Государственной корпорацией развития России (ВЭБ.РФ).