Հուլիսի 1-ից ստարտափները հնարավորություն կունենան Հայաստանում արտոնագրելու իրենց ստեղծած համակարգչային ծրագրերը
01 Հուլիսի, 2021
Հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնում «Արտոնագրերի մասին» ՀՀ օրենքը, որը կարգավորում է գյուտերի ստեղծման, իրավական պահպանության և օգտագործման հետ կապված գույքային և անձնական հարաբերությունները։
«Նոր օրենքի ընդունմամբ Հայաստանը դառնում է աշխարհում երկրորդ երկիրը ԱՄՆ-ից հետո, որն իրականացնում է համակարգչային ծրագրերի արտոնագրում։ Համակարգչային ծրագրերի հուսալի պաշտպանությունը բարենպաստ պայմաններ կստեղծի Հայաստանում ստարտափների, նորարար հեղինակների համար մտավոր արժեքներ ստեղծելու և դրանք Հայաստանում արտոնագրելու համար։ Արված փոփոխությունները և Հայաստանում արտոնագրման գործընթացի կազմակերպման արագությունն ու հեշտությունը նախադրյալներ կստեղծեն տարածաշրջանում Հայաստանի ավելի բարենպաստ դիրքավորման և երկրում նորարարության ու կայուն տեխնոլոգիական զարգացման, ինչպես նաև տնտեսական աճի խթանման համար»,- նշեց ՀՀ ԷՆ Մտավոր Սեփականության գործակալության պետի պաշտոնակատար Քրիստինե Համբարյանը։
ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը, քանի որ կայուն զարգացած տնտեսության կայացման նախադրյալներից մեկը տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն ու նորարարություններն են։ Դեռևս 2019 թվականին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը հռչակել է ռազմավարական ուղղություն․ կայուն և ներառական տնտեսական աճի խթանման նպատակով Կառավարությունը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում հստակ գործողություններով բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում տեղական և օտարերկրյա ներդրումների համար, նպաստում նորարարական ստարտափ էկոհամակարգերի ակտիվ ներդրմանը։
Վերոնշյալ ուղղությունների կատարելագործման գործում մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված համապարփակ և ժամանակակից օրենսդրական բարեփոխումների մշակման գործում Հայաստանի Կառավարությանը իրենց փորձով և գիտելիքով աջակցում են սփյուռքի ոլորտի լավագույն փորձագետները։
Դեռևս 2018 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ Հայ իրավաբանների միության (Armenian Bar Association) կողմից ձևավորվել է ՄՍ/ՏՏ կոմիտե, որի նպատակն է դյուրացնել առաջարկությունների և լուծումների մշակման գործընթացը ոլորտում օրենսդրական թերությունները վերացնելու համար: Աշխատանքային խումբը կազմված էր սփյուռքի և Հայաստանի ոլորտի լավագույն փորձագետներից, իրավաբաններից, պետական և մասնավոր հատվածի, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներից, Ազգային ժողովի պատգամավորներից։ Աշխատանքային խմբի կողմից «Արտոնագրերի մասին» օրենքում արված փոփոխությունների և առաջարկների շուրջ իրականացված համատեղ աշխատանքների արդյունքում  այսօր արդեն հնարավոր է Հայաստանում իրականացնել համակարգչային ծրագրերի արտոնագրումը։
Արտոնագրերին դիմելու ընթացակարգին կարող եք ծանոթանալ Մտավոր Սեփականության գործակալության պաշտոնական կայքէջում

С 1-го июля стартапы смогут запатентовать в Армении созданные ими компьютерные программы
С 1-го июля вступает в силу закон Республики Армения «О патентах», который регулирует имущественные и личные неимущественные отношения, связанные с созданием, правовой охраной и использованием изобретений.
«С принятием нового закона, Армения становится второй страной в мире после США, которая осуществляет патентование компьютерных программ. Надежная защита компьютерных программ создаст благоприятные условия для создания стартапов и патентования инноваций в Армении. Внесенные изменения, уменьшение сроков и облегчение процесса патентования создадут предпосылки для более благоприятного позиционирования Армении в регионе, создания инноваций, устойчивого технологического развития и стимулирования экономического роста в стране» - отметила исполняющий обязанности начальника Агентства интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения Кристине Амбарян.
Развитие сферы высоких технологий является одним из приоритетных направлений Правительства Республики Армения, так как одним из предпосылок для устойчиво развитой экономики являются  информационные технологии и инновации.
Еще в 2019 году развитие сферы высоких технологий был превозглашен стратегическим направлением с целью стимулирования  инклюзивного экономического роста.
В течение последних лет Правительство РА четкими действиями создает благоприятные условия для местных и иностранных инвестиций в сфере высоких технологий, содействует активному внедрению инновационных стартап-экосистем.
В разработке всеобъемлющих и современных законодательных реформ, направленных на защиту вышеупомянутых сфер, Правительству Армении своим опытом и знаниями содействуют лучшие эксперты диаспоры.
Еще в ноябре 2018 года Союзом армянских юристов США  (Armenian Bar Association) был создан Комитет ИС/ИТ, цель которого облегчить процесс разработки предложений и решений для устранения законодательных изъянов в указанной сфере.
В рабочую группу по внесению предложений в патентное законодательство Армении входили лучшие эксперты диаспоры и Армении, юристы, представители государственного и частного сектора, высших учебных заведений, депутаты Национального совета РА.
В результате совместной работы группы, согласно закону РА «О патентах», сегодня в Армении можно запатентировать компьютерные программы.
С процедурой подачи заявок на патент можете ознакомиться на официальном веб-сайте Агентства интеллектуальной собственности.