Հուլիսի 1-ից ստարտափները հնարավորություն կունենան Հայաստանում արտոնագրելու իրենց ստեղծած համակարգչային ծրագրերը
01 Հուլիսի, 2021
Հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնում «Արտոնագրերի մասին» ՀՀ օրենքը, որը կարգավորում է գյուտերի ստեղծման, իրավական պահպանության և օգտագործման հետ կապված գույքային և անձնական հարաբերությունները։
«Նոր օրենքի ընդունմամբ Հայաստանը դառնում է աշխարհում երկրորդ երկիրը ԱՄՆ-ից հետո, որն իրականացնում է համակարգչային ծրագրերի արտոնագրում։ Համակարգչային ծրագրերի հուսալի պաշտպանությունը բարենպաստ պայմաններ կստեղծի Հայաստանում ստարտափների, նորարար հեղինակների համար մտավոր արժեքներ ստեղծելու և դրանք Հայաստանում արտոնագրելու համար։ Արված փոփոխությունները և Հայաստանում արտոնագրման գործընթացի կազմակերպման արագությունն ու հեշտությունը նախադրյալներ կստեղծեն տարածաշրջանում Հայաստանի ավելի բարենպաստ դիրքավորման և երկրում նորարարության ու կայուն տեխնոլոգիական զարգացման, ինչպես նաև տնտեսական աճի խթանման համար»,- նշեց ՀՀ ԷՆ Մտավոր Սեփականության գործակալության պետի պաշտոնակատար Քրիստինե Համբարյանը։
ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը, քանի որ կայուն զարգացած տնտեսության կայացման նախադրյալներից մեկը տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն ու նորարարություններն են։ Դեռևս 2019 թվականին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը հռչակել է ռազմավարական ուղղություն․ կայուն և ներառական տնտեսական աճի խթանման նպատակով Կառավարությունը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում հստակ գործողություններով բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում տեղական և օտարերկրյա ներդրումների համար, նպաստում նորարարական ստարտափ էկոհամակարգերի ակտիվ ներդրմանը։
Վերոնշյալ ուղղությունների կատարելագործման գործում մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված համապարփակ և ժամանակակից օրենսդրական բարեփոխումների մշակման գործում Հայաստանի Կառավարությանը իրենց փորձով և գիտելիքով աջակցում են սփյուռքի ոլորտի լավագույն փորձագետները։
Դեռևս 2018 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ Հայ իրավաբանների միության (Armenian Bar Association) կողմից ձևավորվել է ՄՍ/ՏՏ կոմիտե, որի նպատակն է դյուրացնել առաջարկությունների և լուծումների մշակման գործընթացը ոլորտում օրենսդրական թերությունները վերացնելու համար: Աշխատանքային խումբը կազմված էր սփյուռքի և Հայաստանի ոլորտի լավագույն փորձագետներից, իրավաբաններից, պետական և մասնավոր հատվածի, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներից, Ազգային ժողովի պատգամավորներից։ Աշխատանքային խմբի կողմից «Արտոնագրերի մասին» օրենքում արված փոփոխությունների և առաջարկների շուրջ իրականացված համատեղ աշխատանքների արդյունքում  այսօր արդեն հնարավոր է Հայաստանում իրականացնել համակարգչային ծրագրերի արտոնագրումը։
Արտոնագրերին դիմելու ընթացակարգին կարող եք ծանոթանալ Մտավոր Սեփականության գործակալության պաշտոնական կայքէջում

From July 1, 2021, startups will be able to patent their software in Armenia
On July 1, 2021, the RA Law on Patents enters into force, which regulates the property and personal relations on creating inventions, their legal protection and use.
“With the adoption of the new law, Armenia becomes the second country in the world after the United States to patent computer software. The reliable protection of computer software will generate favorable conditions in Armenia for startups and innovators to create intellectual values and patent them in Armenia. The changes made, as well as the speed and ease of handling the patenting process in Armenia will create preconditions for a more favorable positioning of Armenia in the region and innovative and sustainable technological development in the country, as well as for promotion of the economic growth”, said Kristine Hambaryan, the Acting Head of the Intellectual Property Agency under the RA Ministry of Economy.
The development of the high-tech sector is one of the priorities of the RA Government, for one of the preconditions for establishing a sustainably developing economy is information technologies and innovations. Back in 2019, the development of the high-tech sector was declared a strategic direction․ In order to promote sustainable and inclusive economic growth, over the past few years the Government has been creating favorable conditions for local and foreign investments in the field of high technologies and promoting active introduction of innovative startup ecosystems.
The best field experts from the Diaspora support the Government of Armenia with their experience and knowledge in elaborating comprehensive and modern legislative reforms aimed at protection of intellectual property throughout the process of improving the above-mentioned directions.
Back in November 2018, the Armenian Bar Association of the US formed an IP/IT Committee, which aims to facilitate the process of developing proposals and solutions to address legal shortcomings in the sector. The working group consisted of the best field experts and lawyers of Armenia and Diaspora, representatives of the state and private sectors, higher education institutions, and the deputies of the National Assembly. As a result of the joint work carried out by the working group on amendments and proposals to the RA Law on Patents, it is now possible to patent computer software in Armenia.
The procedure for applying for patents is presented on the official website of the Intellectual Property Agency at