ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը մայիսի 15-ին Դիլիջանում մասնակցել է «Հայաստանը որպես արդի արդյունաբերական և գիտահեն պետություն» խորագիրը կրող ֆորումին։
Երկօրյա համաժողովի նպատակն է քննարկել և վեր հանել Հայաստանում գիտական և արդյունաբերական ոլորտների զարգացման ուղիները, ինչպես նաև դիտարկել վերջիններիս անհրաժեշտ որակավորում ունեցող կադրերի պատրաստման մեխանիզմները։
Իր ողջույնի խոսքում Վահան Քերոբյանը նշել է․ «Չափազանց կարևոր և արդիական եմ համարում Հայաստանը ժամանակակից արդյունաբերական ու գիտահեն պետություն դարձնելուն ուղղված նմանատիպ քննարկումները։ Գիտությունը և գիտատեխնիկական ներուժը պետության կողմից պետք է դիտարկվի որպես ազգային հարստություն, քանի որ դրանով է կանխորոշվում մեր երկրի ապագան»։
Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է նաև, որ նախարարությունը մշակել է նոր տնտեսական քաղաքականություն, որը շուտով կներկայացվի լայն քննարկման։ Նախագծում առանցքային դեր է հատկացված գիտությանը, քանի որ, ըստ նախարարի պաշտոնակատարի՝ մեր փոքր բնակչություն ունեցող փոքր երկրում ուժեղ տնտեսություն ունենալու համար կա միայն մեկ ճանապարհ՝ ստեղծել որքան հնարավոր է բարձր ավելացված արժեք և այդ ավելացրած արժեքը պետք է ստեղծի յուրաքանչյուր մարդ։ Իսկ դրա միակ հնարավոր տարբերակը երկրի տնտեսության մեջ բարձր գիտելիքահեն կոմպոնենտ ունենալն է։
Այս համատեքստում Վահան Քերոբյանը աննախադեպ լավ նորություն է համարել գիտության ոլորտի ներկայացուցիչների համար Հայաստանի կառավարության կողմից օրերս հաստատված գիտության ոլորտի աշխատակիցների բազային աշխատավարձի բարձրացման ծրագիրը, որը նախատեսում է առաջիկա 4 տարվա ընթացքում վերջիններիս աշխատավարձի գրեթե քառապատկում։ Ըստ Վահան Քերոբյանի՝ այս նորությունը գիտական ճանապարհն ընտրած մարդկանց կոգևորի, որպեսզի իրենք ավելի վստահ մտնեն գիտության ոլորտ և իրենց աշխատանքով նպաստ բերեն երկրի գիտության և գիտահեն տնտեսության զարգացմանը։
Ֆորումի ընթացքում քննարկվել են գիտահետազոտական ոլորտի բարելավմանը նպաստող անհրաժեշտ միջոցառումները, ֆինանսավորման մոդելները, արդի արդյունաբերական համալիրի համար ինժեներական կրթությամբ մասնագետների ապահովման ճանապարհները։ Քննարկման նպատակն էր նաև նպաստել Հայաստանի գիտահետազոտական ոլորտի կողմից ստեղծվող հավելյալ արժեքի մեծացմանն ու զարգացմանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են առաջատար տեխնոլոգիական ոլորտի, գիտահետազոտական կազմակերպությունների, համալսարանների, գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև շահագրգիռ պետական գերատեսչությունների պաշտոնյաներ։
Ֆորումը կազմակերպել են Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը։

Ваган Керобян: Государство должно считать науку и научно-технический потенциал национальным достоянием
17 Май, 2021
Исполняющий обязанности министра экономики Ваган Керобян 15 мая, в  Дилижане принял участие в форуме: «Армения как современное индустриально-научное государство».
Целью двухдневного форума было обсуждение и определение путей развития научной и промышленной сфер в Армении, а также рассмотрение механизмов подготовки необходимых для этих сфер квалифицированных кадров.
В своей приветственной речи Ваган Керобян отметил следующее: «Считаю чрезвычайно важными подобные дискуссии, направленные на превращение Армении в современное индустриальное и научное государство. Наука и научно-технический потенциал должны рассматриваться государством как национальное достояние, поскольку это предопределяет будущее нашей страны».
Ваган Керобян также сообщил, что министерство разработало новую экономическую политику, которая в ближайшее время будет вынесена на широкое обсуждение. Наука играет ключевую роль в этом проекте, потому что, по словам и.о. министра, есть только один способ создать сильную экономику в небольшой стране с небольшим населением - создать насколько возможно большую добавленную стоимость и эту добавленную стоимость должен создавать каждый человек. А единственным возможным способом для этого является наличие в экономике страны большого наукоемкого  компонента.
В этом контексте Ваган Керобян счел беспрецедентно хорошей новостью для представителей сферы науки одобренную недавно правительством Армении программу повышения базовой заработной платы сотрудников научной сферы, которая предусматривает почти четырехкратное увеличение их заработной платы в ближайшие 4 года. По словам Вагана Керобяна, эта новость воодушевит людей, избравших научный путь, более уверенно вступить в сферу науки и своим трудом внести свой вклад в развитие науки и наукоемкой экономики страны.
В ходе форума были обсуждены необходимые мероприятия, способствующие совершенствованию научно-исследовательской сферы, модели финансирования, пути обеспечения современного промышленного комплекса специалистами с инженерным образованием. Целью обсуждения было способствовать увеличению и развитию добавленной стоимости, создаваемой научно-исследовательской сферой Армении.
В мероприятии приняли участие представители ведущих технологических компаний, научно-исследовательских организаций, университетов, бизнес-сообщества, а также официальные лица заинтересованных государственных структур.
Форум был организован Союзом компаний передовых технологий и Министерством высокотехнологической промышленности РА.