ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը մայիսի 15-ին Դիլիջանում մասնակցել է «Հայաստանը որպես արդի արդյունաբերական և գիտահեն պետություն» խորագիրը կրող ֆորումին։
Երկօրյա համաժողովի նպատակն է քննարկել և վեր հանել Հայաստանում գիտական և արդյունաբերական ոլորտների զարգացման ուղիները, ինչպես նաև դիտարկել վերջիններիս անհրաժեշտ որակավորում ունեցող կադրերի պատրաստման մեխանիզմները։
Իր ողջույնի խոսքում Վահան Քերոբյանը նշել է․ «Չափազանց կարևոր և արդիական եմ համարում Հայաստանը ժամանակակից արդյունաբերական ու գիտահեն պետություն դարձնելուն ուղղված նմանատիպ քննարկումները։ Գիտությունը և գիտատեխնիկական ներուժը պետության կողմից պետք է դիտարկվի որպես ազգային հարստություն, քանի որ դրանով է կանխորոշվում մեր երկրի ապագան»։
Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է նաև, որ նախարարությունը մշակել է նոր տնտեսական քաղաքականություն, որը շուտով կներկայացվի լայն քննարկման։ Նախագծում առանցքային դեր է հատկացված գիտությանը, քանի որ, ըստ նախարարի պաշտոնակատարի՝ մեր փոքր բնակչություն ունեցող փոքր երկրում ուժեղ տնտեսություն ունենալու համար կա միայն մեկ ճանապարհ՝ ստեղծել որքան հնարավոր է բարձր ավելացված արժեք և այդ ավելացրած արժեքը պետք է ստեղծի յուրաքանչյուր մարդ։ Իսկ դրա միակ հնարավոր տարբերակը երկրի տնտեսության մեջ բարձր գիտելիքահեն կոմպոնենտ ունենալն է։
Այս համատեքստում Վահան Քերոբյանը աննախադեպ լավ նորություն է համարել գիտության ոլորտի ներկայացուցիչների համար Հայաստանի կառավարության կողմից օրերս հաստատված գիտության ոլորտի աշխատակիցների բազային աշխատավարձի բարձրացման ծրագիրը, որը նախատեսում է առաջիկա 4 տարվա ընթացքում վերջիններիս աշխատավարձի գրեթե քառապատկում։ Ըստ Վահան Քերոբյանի՝ այս նորությունը գիտական ճանապարհն ընտրած մարդկանց կոգևորի, որպեսզի իրենք ավելի վստահ մտնեն գիտության ոլորտ և իրենց աշխատանքով նպաստ բերեն երկրի գիտության և գիտահեն տնտեսության զարգացմանը։
Ֆորումի ընթացքում քննարկվել են գիտահետազոտական ոլորտի բարելավմանը նպաստող անհրաժեշտ միջոցառումները, ֆինանսավորման մոդելները, արդի արդյունաբերական համալիրի համար ինժեներական կրթությամբ մասնագետների ապահովման ճանապարհները։ Քննարկման նպատակն էր նաև նպաստել Հայաստանի գիտահետազոտական ոլորտի կողմից ստեղծվող հավելյալ արժեքի մեծացմանն ու զարգացմանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են առաջատար տեխնոլոգիական ոլորտի, գիտահետազոտական կազմակերպությունների, համալսարանների, գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև շահագրգիռ պետական գերատեսչությունների պաշտոնյաներ։
Ֆորումը կազմակերպել են Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը։

Vahan Kerobyan: science and the scientific-technical potential should be considered by the state as national wealth
17 May, 2021
On May 15, 2021, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan participated in a forum entitled “Armenia as a modern industrial and science-based state” held in Dilijan.
The purpose of the two-day conference is to discuss and identify the paths for development of scientific and industrial spheres in Armenia, as well as consider mechanisms for training personnel with necessary qualification for these spheres.
In his welcoming speech, Vahan Kerobyan noted։ “I consider such discussions aimed at turning Armenia into a modern industrial and science-based state extremely important. Science and the scientific-technical potential should be considered by the state as national wealth, for it predetermines the future of our country”.
Vahan Kerobyan also informed that the Ministry has developed a new economic policy, which will soon be presented for wider discussion. Science plays a key role in the draft policy, because, according to the acting Minister, there is only one way to have a strong economy in our country with such small population, which is to create as much added value as possible, whereby added value shall be created by each person. And the only possible way to achieve this is having a highly knowledge-based component in the country’s economy.
In this context, Vahan Kerobyan considered unprecedented good news for the scientific sphere representatives the program recently approved by the Government of Armenia on increasing the scientists’ basic salary, which envisages almost quadrupling salaries in the next four years. According to Vahan Kerobyan, this news will motivate those who have chosen the scientific path, so they can enter the field of science with more confidence and with their work contribute to the development of the country’s science and science-based economy.
During the forum, discussion evolved around necessary measures and financing models aimed at improvement of research sector, ways to prepare personnel with engineering education for the modern industrial complex. The purpose of the discussion was also to contribute to increase and development of the added value created by the scientific research sphere of Armenia.
The event was attended by representatives of leading technology companies, research organizations, universities, business community, as well as officials of stakeholder government agencies.
The forum was organized by the Union of Advanced Technology Enterprises and the RA Ministry of High-Tech Industry.