Գյումրիում կբացվի ժամանակակից «Դիստրիկտ» էկո և տեխնո թաղամաս․ Վահան Քերոբյանը մասնակցել է ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանը
15 Մայիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը մայիսի 15-ին այցելել է Գյումրի՝ մասնակցելու «Ապագան Գյումրիում է» խորագրով միջոցառմանը, որի ընթացքում նախատեսված էր «Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերության նոր գրասենյակի բացման արարողությունը և այդ կազմակերպության ամենամեծ նախագծի՝ «Դիստրիկտ» նախաձեռնության մեկնարկը։
«Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերության տեսլականն է Գյումրին վերածել առաջատար համայնքի, որը կենտրոնացած կլինի ստեղծագործական, տեխնոլոգիական, բարեկեցիկ և կայուն տնտեսական զարգացման վրա: Ծրագրի շրջանակում Գյումրի քաղաքում նախատեսվում է հիմնել իր տեսակի մեջ առաջին բնակելի թաղամասը՝ եզակի տեխնոլոգիաներով ձեռնարկատիրական էկոհամակարգ, որը կխթանի նորարարությունը, կապահովի բնակիչների պատշաճ և կայուն ապրուստը և կունենա դրական սոցիալ-տնտեսական և էկոլոգիական ազդեցություն:
Միջոցառման ընթացքում Վահան Քերոբյանը ներկա է գտնվել ընկերության նոր գրասենյակի բացման արարողությանը, ծանոթացել ընկերության գործունեությանն ու նախատեսվող «Դիստրիկտ» էկո և տեխնո թաղամասի հիմնադրման մանրամասներին։
Ողջունելով նման խոշոր ծրագրի մեկնարկումը՝ Վահան Քերոբյանը նշել է․ «Ես հավատում եմ, որ Գյումրին կարող է դառնալ հրաշալի տեղ ապրելու, աշխատելու և ստեղծագործելու համար։ Բոլորը գիտեն, որ գյումրեցիները տաղանդավոր, ստեղծագործ մարդիկ են, և ես իմ առաքելությունը տեսնում եմ մարդկանց այդ հզորությունը և էներգիան պարգևելու մեջ, որպեսզի նրանք կարողանան հնարավորինս լավ ստեղծագործել և արարել»։
Վահան Քերոբյանը նաև ընդգծել է իր պատրաստակամությունը աջակցել ծրագրի բարեհաջող իրականացմանը։
«Դիստրիկտ» հիմնադրամի տնօրեն Գայանե Առաքելյանը նշել է, որ ծրագրի կարևոր նպատակներից է նաև կասեցնել Գյումրիից տաղանդավոր մարդկանց հոսքի և արտագաղթի խնդիրը․ «Եթե մարդիկ այստեղ ունենան գեղեցիկ միջավայր հասանելի, դինամիկ զարգացող, տնտեսապես կայուն և, իհարկե, ստեղծարար, հետևաբար նրանք չեն ուզենա այստեղից հեռանալ»։
«Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերության համահիմնադիր Թոդդ Ֆաբաքերի խոսքով՝ այս նախաձեռնության շնորհիվ հնարավորություն կընձեռնվի երիտասարդ կադրերի և առաջատար մասնագետների համար բացել նոր աշխատատեղեր։ Ըստ նրա՝ այն լինելու է ոչ միայն էկո, տեխնո միջավայր, ալև այն համապատասխանելու է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին։
«Այսինքն մեր տարածաշրջանում իր տեսակի մեջ յուրահատուկ թաղամաս է լինելու, անկրկնելի մի վայր, որտեղ ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման բոլոր 17 նպատակներն իրենց ուրույն դրսևորումը կունենան։ Մեր գաղափարներով մենք կփորձենք հասնել այդ նպատակներին, որպեսզի ամբողջ աշխարհը հետաքրքրված լինի գալ, տեսնել, ներդրումներ անել, հիմնել ձեռնարկություններ, զարգացնել կադրեր, ստեղծել լավ աշխատուժ և այդ մադկանց պահել մեր մարզում», - նշել է Թոդդ Ֆաբաքերը։
Բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք կիրականացվեն այս ծրագրի շրջանակներում, ուղղված կլինեն 5 նպատակերի պատշաճ իրագործմանը՝ «Բարեկեցիկ քաղաք», «Կանաչ քաղաք», «Ինտեգրված քաղաք», «Ստեղծագործ քաղաք» և «Տեխնոլոգիական քաղաք»:
Ծրագրի իրականացման համար ընտրված տարածքը տեղակայված է Գյումրիի արևմտյան մասում՝ Բուլվարային և Մուշ թաղամասներին հարակից՝ քաղաքի կենտրոնից 10 րոպե հեռավորության վրա, Սև ամրոց, Պայտաձև ամրոց, Մայր Հայաստան զբոսաշրջային նշանակության օբյեկտներին կից։
Այստեղ տեղակայված կլինեն «Թվային մետաքսի ճանապարհ» հայ-չինական կենտրոնը և Գյումրիում ստեղծված նորագույն ստարտափ ընկերություններ՝ տեղի երիտասարդներին աշխատանք առաջարկելու, նրանց գնողունակությունը բարձրացնելու և հարկեր գեներացնելու համար՝ մեծապես նպաստելով քաղաքի տնտեսության աճին։
Բացի այդ, այստեղ կլինեն թեթև արդյունաբերության գոտի, գյուղատնտեսական հատված, կանաչ գոտի, բնակելի հատված, սպասարկող կառույցներ, արևային պանելների այգի, արվեստի և սպորտի հատված, փոքր հյուրատներ։
«Դիստրիկտ» նախագիծը մշակվում է և իրականացվելու է Գյումրիի քաղաքապետարանի և պետական մարմինների համատեղ աշխատանքի արդյունքում՝ նպաստելով Հայաստանում մասնավոր և հասարակական ենթակառուցվածքների համագործակցության զարգացմանը։ Ըստ նախնական պլանի՝ նախագիծն իրականցվելու է երեք փուլերով․ առաջին փուլը տևելու է 3 տարի և կատարվելու է շուրջ 20 մլն ԱՄՆ դոլար ներդրում: Հաջորդ փուլերի բյուջեն և ժամանակացույցը գտնվում է քննարկման փուլում և կարող են հստակ սահմանվել հետազոտական աշխատանքներից հետո։
Ծրագրի այլ մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ Դիստրիկտ:
«Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2013 թվականին։ Այն Նյու Յորքում և Գյումրիում տեղակայված ծրագրային ապահովման զարգացման ընկերություն է, որն իրականացնում է բջջային հավելվածների և վեբ կայքերի ստեղծում։
Իր գործունեության մի քանի տարվա ընթացքում փոքր թիմից ընկերությունը վերածվել է լիարժեք զարգացող, գլոբալ մրցակցային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերության։ Ներկայումս ընկեությունը տրամադրում է վեբ, Cloud Server, IoT և բջջային հավելվածների ստեղծման ու զարգացման ծառայություններ՝ Գյումրին վերածելով գերժամանակակից տեխնոլոգիաներ արտահանող քաղաքի։

A modern eco and techno "Distrikt" to open in Gyumri, Vahan Kerobyan participated in the project launching event
15 May, 2021
On May 15, 2021, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan visited Gyumri to take part in “The future is in Gyumri” event, during which the opening ceremony of the new office of “Digital Pomegranate” company was planned, as well as the launching ceremony of the latter’s biggest project “Distrikt” took place.
The vision of “Digital Pomegranate” company is to turn Gyumri into a leading community focused on creative, technological, prosperous, and sustainable economic development. Within the project framework, it is planned to establish the first of its kind residential district in Gyumri - a business ecosystem with unique technologies, which will stimulate innovation, ensure the district residents’ adequate and sustainable living, and will have a positive socio-economic and environmental impact.
During the event, Vahan Kerobyan attended the opening ceremony of the company’s new office, got acquainted with the company’s activities and the details of establishing the planned eco and techno “Distrikt”.
Welcoming the launch of such a large project, Vahan Kerobyan noted: “I believe in the concept that Gyumri can become a wonderful place to live, work, and create. Everyone knows the people of Gyumri are talented, creative people, and I see my mission in transferring that power and energy to people, so that they can create and exercise their talent as well as possible”.
Vahan Kerobyan also stressed his readiness to support the successful implementation of the project.
The director of the Distrikt Foundation Gayane Arakelyan noted that one of the project’s important goals is to stop the outflow and migration of talented people from Gyumri. “If people have here a beautiful environment, which is accessible, dynamically developing, economically stable, and, of course, creative, then they will not want to leave this city”.
According to the co-founder of “Digital Pomegranate” Todd Fabacher, this initiative will provide an opportunity to create new jobs for young workforce and leading professionals. According to him, it will not only create an ecological and technological environment, but will also correspond to the UN’s sustainable development goals.
“In other words, there will be a peculiar district in our region, an inimitable place, where the UN’s all 17 sustainable development goals will have their unique manifestation. With our ideas we will try to achieve these goals so that the whole world becomes interested in coming, seeing, investing, setting up enterprises, developing staff, creating good workforce, and keeping those people in our region”, said Todd Fabacher.
All those initiatives that will be implemented within the framework of this project will be aimed at proper implementation of five goals: “Prosperous city”, “Green city”, “Integrated city”, “Creative city”, and “Technology city”.
The area selected for the project is located in the western part of Gyumri, adjacent to the districts of Bulvarayin and Mush, 10 minutes from the city center, close to the touristic sites of the Black Fortress, Paytadzev Fortress, and Mother Armenia complex.
The Armenian-Chinese center “Digital Silk Road” and the latest start-up companies established in Gyumri will be located here to offer jobs to local youth, increase their purchasing power, and generate taxes, thus greatly contributing to the city’s economic growth.
In addition, a light industry zone, agricultural sector, green zone, residential sector, service facilities, solar panel garden, arts and sports sector, small guesthouses will be located here.
The “Distrikt” project is being developed and will be implemented jointly with Gyumri Municipality and state authorities, contributing to development of cooperation between private and public infrastructures in Armenia. According to the preliminary plan, the project will be implemented in three stages: the first phase will last three years envisaging an investment of about 20 million US dollars. The budget and timeline for the next stages are under discussion and can be clearly defined upon completion of study.
“Digital Pomegranate” company was founded in 2013. It is a software development company based in New York and Gyumri developing mobile applications and websites.
Within a few years of its operation, the company has grown from a small team to a fully developing, globally competitive IT company. Currently the company provides services of creating and developing web, Cloud Server, IoT and mobile applications, thus turning Gyumri into a city exporting state-of-the-art technologies.