Գյումրիում կբացվի ժամանակակից «Դիստրիկտ» էկո և տեխնո թաղամաս․ Վահան Քերոբյանը մասնակցել է ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանը
15 Մայիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը մայիսի 15-ին այցելել է Գյումրի՝ մասնակցելու «Ապագան Գյումրիում է» խորագրով միջոցառմանը, որի ընթացքում նախատեսված էր «Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերության նոր գրասենյակի բացման արարողությունը և այդ կազմակերպության ամենամեծ նախագծի՝ «Դիստրիկտ» նախաձեռնության մեկնարկը։
«Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերության տեսլականն է Գյումրին վերածել առաջատար համայնքի, որը կենտրոնացած կլինի ստեղծագործական, տեխնոլոգիական, բարեկեցիկ և կայուն տնտեսական զարգացման վրա: Ծրագրի շրջանակում Գյումրի քաղաքում նախատեսվում է հիմնել իր տեսակի մեջ առաջին բնակելի թաղամասը՝ եզակի տեխնոլոգիաներով ձեռնարկատիրական էկոհամակարգ, որը կխթանի նորարարությունը, կապահովի բնակիչների պատշաճ և կայուն ապրուստը և կունենա դրական սոցիալ-տնտեսական և էկոլոգիական ազդեցություն:
Միջոցառման ընթացքում Վահան Քերոբյանը ներկա է գտնվել ընկերության նոր գրասենյակի բացման արարողությանը, ծանոթացել ընկերության գործունեությանն ու նախատեսվող «Դիստրիկտ» էկո և տեխնո թաղամասի հիմնադրման մանրամասներին։
Ողջունելով նման խոշոր ծրագրի մեկնարկումը՝ Վահան Քերոբյանը նշել է․ «Ես հավատում եմ, որ Գյումրին կարող է դառնալ հրաշալի տեղ ապրելու, աշխատելու և ստեղծագործելու համար։ Բոլորը գիտեն, որ գյումրեցիները տաղանդավոր, ստեղծագործ մարդիկ են, և ես իմ առաքելությունը տեսնում եմ մարդկանց այդ հզորությունը և էներգիան պարգևելու մեջ, որպեսզի նրանք կարողանան հնարավորինս լավ ստեղծագործել և արարել»։
Վահան Քերոբյանը նաև ընդգծել է իր պատրաստակամությունը աջակցել ծրագրի բարեհաջող իրականացմանը։
«Դիստրիկտ» հիմնադրամի տնօրեն Գայանե Առաքելյանը նշել է, որ ծրագրի կարևոր նպատակներից է նաև կասեցնել Գյումրիից տաղանդավոր մարդկանց հոսքի և արտագաղթի խնդիրը․ «Եթե մարդիկ այստեղ ունենան գեղեցիկ միջավայր հասանելի, դինամիկ զարգացող, տնտեսապես կայուն և, իհարկե, ստեղծարար, հետևաբար նրանք չեն ուզենա այստեղից հեռանալ»։
«Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերության համահիմնադիր Թոդդ Ֆաբաքերի խոսքով՝ այս նախաձեռնության շնորհիվ հնարավորություն կընձեռնվի երիտասարդ կադրերի և առաջատար մասնագետների համար բացել նոր աշխատատեղեր։ Ըստ նրա՝ այն լինելու է ոչ միայն էկո, տեխնո միջավայր, ալև այն համապատասխանելու է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին։
«Այսինքն մեր տարածաշրջանում իր տեսակի մեջ յուրահատուկ թաղամաս է լինելու, անկրկնելի մի վայր, որտեղ ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման բոլոր 17 նպատակներն իրենց ուրույն դրսևորումը կունենան։ Մեր գաղափարներով մենք կփորձենք հասնել այդ նպատակներին, որպեսզի ամբողջ աշխարհը հետաքրքրված լինի գալ, տեսնել, ներդրումներ անել, հիմնել ձեռնարկություններ, զարգացնել կադրեր, ստեղծել լավ աշխատուժ և այդ մադկանց պահել մեր մարզում», - նշել է Թոդդ Ֆաբաքերը։
Բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք կիրականացվեն այս ծրագրի շրջանակներում, ուղղված կլինեն 5 նպատակերի պատշաճ իրագործմանը՝ «Բարեկեցիկ քաղաք», «Կանաչ քաղաք», «Ինտեգրված քաղաք», «Ստեղծագործ քաղաք» և «Տեխնոլոգիական քաղաք»:
Ծրագրի իրականացման համար ընտրված տարածքը տեղակայված է Գյումրիի արևմտյան մասում՝ Բուլվարային և Մուշ թաղամասներին հարակից՝ քաղաքի կենտրոնից 10 րոպե հեռավորության վրա, Սև ամրոց, Պայտաձև ամրոց, Մայր Հայաստան զբոսաշրջային նշանակության օբյեկտներին կից։
Այստեղ տեղակայված կլինեն «Թվային մետաքսի ճանապարհ» հայ-չինական կենտրոնը և Գյումրիում ստեղծված նորագույն ստարտափ ընկերություններ՝ տեղի երիտասարդներին աշխատանք առաջարկելու, նրանց գնողունակությունը բարձրացնելու և հարկեր գեներացնելու համար՝ մեծապես նպաստելով քաղաքի տնտեսության աճին։
Բացի այդ, այստեղ կլինեն թեթև արդյունաբերության գոտի, գյուղատնտեսական հատված, կանաչ գոտի, բնակելի հատված, սպասարկող կառույցներ, արևային պանելների այգի, արվեստի և սպորտի հատված, փոքր հյուրատներ։
«Դիստրիկտ» նախագիծը մշակվում է և իրականացվելու է Գյումրիի քաղաքապետարանի և պետական մարմինների համատեղ աշխատանքի արդյունքում՝ նպաստելով Հայաստանում մասնավոր և հասարակական ենթակառուցվածքների համագործակցության զարգացմանը։ Ըստ նախնական պլանի՝ նախագիծն իրականցվելու է երեք փուլերով․ առաջին փուլը տևելու է 3 տարի և կատարվելու է շուրջ 20 մլն ԱՄՆ դոլար ներդրում: Հաջորդ փուլերի բյուջեն և ժամանակացույցը գտնվում է քննարկման փուլում և կարող են հստակ սահմանվել հետազոտական աշխատանքներից հետո։
Ծրագրի այլ մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ Դիստրիկտ:
«Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2013 թվականին։ Այն Նյու Յորքում և Գյումրիում տեղակայված ծրագրային ապահովման զարգացման ընկերություն է, որն իրականացնում է բջջային հավելվածների և վեբ կայքերի ստեղծում։
Իր գործունեության մի քանի տարվա ընթացքում փոքր թիմից ընկերությունը վերածվել է լիարժեք զարգացող, գլոբալ մրցակցային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերության։ Ներկայումս ընկեությունը տրամադրում է վեբ, Cloud Server, IoT և բջջային հավելվածների ստեղծման ու զարգացման ծառայություններ՝ Գյումրին վերածելով գերժամանակակից տեխնոլոգիաներ արտահանող քաղաքի։

Исполняющий обязанности министра экономики РА Ваган Керобян 15-го мая посетил город Гюмри, чтобы принять участие в мероприятии «Будущее - в Гюмри», в рамках которого состоялась церемония открытия нового офиса компании «Диджитал Помегранет» и был дан старт крупнейшего проекта компании - «Дистрикт».
Целью компании «Диджитал Помегранет» является превращение Гюмри в передовую общину, которая будет ориентирована на творческое, технологическое, процветающее и устойчивое экономическое развитие. В рамках программы в Гюмри планируется создать первый в своем роде жилой район с предпринимательской экосистемой с уникальными технологиями, которая будет стимулировать инновации, обеспечивать достойную, устойчивую жизнь и иметь положительное социально-экономическое и экологическое воздействие.
В ходе мероприятия Ваган Керобян принял участие в церемонии открытия нового офиса компании, ознакомился с ее деятельностью и деталями создания эко- и технорайона «Дистрикт».
Приветствуя запуск этой крупной программы, Ваган Керобян отметил: «Я верю, что Гюмри может стать прекрасным местом для жизни, работы и творчества. Все знают, что жители Гюмри - талантливые, творческие люди и я вижу свою миссию в том, чтобы передать людям силу и энергию для того, чтобы они могли как можно лучше творить и созидать».
Ваган Керобян также подчеркнул готовность оказать поддержку в успешной реализации программы.
Директор фонда «Дистрикт» Гаяне Аракелян отметила, что одной из главных целей программы является препятствовать оттоку талантливых людей из Гюмри. «Если для жителей этого района будет обеспечена красивая, доступная, динамично развивающаяся, экономически устойчивая, и, конечно, творческая среда, то у них не возникнет желания отсюда уезжать».
По словам соучредителя компании «Диджитал Помегранет» Тодда Фабакера, эта инициатива предоставит возможность для создания новых рабочих мест для молодых кадров и передовых специалистов. По его словам, она станет не только эко- и техносредой, но и будет соответствовать целям устойчивого развития ООН.
«Иными словами, в нашем регионе будет создан уникальный район, где все 17 целей по устойчивому развитию ООН получат свое неповторимое проявление. С нашими идеями мы постараемся достичь этих целей, чтобы весь мир был заинтересован в том, чтобы приезжать, видеть, инвестировать, создавать предприятия, развивать кадры, создавать ценную рабочую силу, побуждая людей оставаться в нашем регионе», - сказал Тодд Фабакер.
Все инициативы, которые будут реализованы в рамках данной программы, будут направлены на реализацию пяти целей: «Процветающий город», «Зеленый город», «Интегрированный город», «Креативный город» и «Технологический город».
Выбранная для реализации проекта территория расположена в западной части Гюмри, рядом с районами Бульварная и Муш, в 10-и минутах от центра города, рядом с объектами туристического значения Сев Амроц («Черная крепость»), Пайтадзев амроц («Крепость в форме подковы») и Майр Айастан («Мать-Армения»).
Здесь будут расположены армяно-китайский центр «Цифровой шелковый путь» и новейшие стартапы, созданные в Гюмри, чтобы предоставить работу местной молодежи.
Кроме того, здесь будет расположена зона легкой промышленности, аграрная и зеленая зоны, жилой сектор, объекты обслуживания, будут размещены солнечные панели, зоны искусства и спорта, а также небольшие гостевые дома.
Проект «Дистрикт» разрабатывается и будет реализован при сотрудничестве с мэрией города Гюмри и государственных органов, способствуя развитию сотрудничества между частным сектотом и государственными структурами Армении. По предварительному плану, проект будет реализован в три этапа: первая фаза продлится 3 года с общим объемом инвестиций в размере около 20 млн долларов. Бюджет следующих этапов и график работ находятся пока на стадии рассмотрения.
Компания «Диджитал Помегранет», основанная в 2013 году, специализируется на разработках программного обеспечения, разрабатывая веб-сайты и мобильные приложения.
За несколько лет работы компания выросла из небольшой команды в полноценно развивающуюся конкурентоспособную ИТ-компанию. В настоящее время компания предоставляет услуги по созданию и развитию веб, Cloud Server, IoT и мобильных приложений, способствуя преображению Гюмри в город, экспортирующий сверхсовременные технологии.