Վահան Քերոբյանը «Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիրի սաների հետ զրուցել է Հայաստանի ապագայի մասին
07 Մայիսի, 2021
Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը մայիսի 6-ին այցելել է «Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիր։
Տնտեսության զարգացման գործում կարևորելով Հայաստանում մարդկային կապիտալի զարգացումը և մարդկային տաղանդի առաջադիմության համար անհրաժեշտ նախադրյալների ձևավորումը՝ Վահան Քերոբյանը առաջնային է համարում նախարարության անմիջական կապը կրթական հաստատությունների հետ։ Այցի նպատակն էր ծանոթանալ ճեմարանի առօրյային, զրուցել սաների հետ, պատմել նախարարության գործունեության և իր ղեկավարման ընթացքում իրականացվող աշխատանքների մասին, նաև պատասխանել սաների բազմաթիվ հարցերին։
Որպես կրթօջախի նախկին սան՝ Վահան Քերոբյանը կարևոր է համարել հանդիպումը ճեմարանի սաների և ուսուցչական կազմի հետ։ Նա ներկայացրել է էկոնոմիկայի նախարարության կողմից մշակված նոր տնտեսական հայեցակարգից հատվածներ և շեշտել, որ գիտելիքը մեր տնտեսական զարգացման շարժիչ ուժն է և մեր երկրում գիտելիքահեն տնտեսության ձևավորման անհրաժեշտությունն այսօրվա հրամայականն է։
«Հայաստանը  գիտության զարգացմանն այլընտրանք չունի, և չափազանց կարևոր է ապահովել այն՝ հենվելով տեխնոլոգիական և նորարարական կարողությունների զարգացման վրա, քանի որ միայն այդ դեպքում է հնարավոր ստեղծել  բարձրարժեք արդյունք և ունենալ ուժեղ տնտեսություն»,- նշել է Վահան Քերոբյանը և հավելել, որ այսօր հաջողելու համար բիզնեսին գիտական միտք է անհրաժեշտ․ այդ ներուժն ունենալու մտադրությամբ էլ պետք է առաջ շարժվել։ Նա հորդորել է ճեմարանի սաներին միշտ ձգտել հասնել առավելագույնին, դառնալ բարձրորակ և մրցունակ մասնագետներ, որպեսզի ապագայում կարողանան իրենց գիտելիքով և  մասնագիտական ներուժով ծառայել մեր երկրի տնտեսության զարգացմանն ու նպաստել Հայաստանի առաջընթացին։
«Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիրը հիմնադրվել է 1990 թվականին։ Հատուկ օժտված և տաղանդավոր երեխաները Հայաստանից և  Սփյուռքից այստեղ ստանում են  լիարժեք և որակյալ կրթություն ճեմարանի  հեղինակային ծրագրով, որը մշակել է կրթահամալիրի հիմնադիր տնօրեն Աշոտ Ալիխանյանը:  Ճեմարանի առաքելությունն է կերտել ազգային հենքի վրա ձևավորված և համամարդկային արժեքներ կրող իսկական մտավորական և քաղաքացի:
2010 թվականին ճեմարանը, տարածաշրջանում առաջինը, դարձել է «Ռաունդ Սքվեր» միջազգային դպրոցների համաշխարհային ասոցիացիայի լիիրավ անդամ («Ռաունդ Սքվեր»-ը հինգ մայրցամաքների 44 երկրներում 182 նորարական դպրոցների համաշխարհային ցանց է):
Ճեմարանի 1000 և ավելի շրջանավարտները սովորել և սովորում են Հայաստանի և աշխարհի առաջնակարգ բուհերում, նրանցից շատերը բարձրագույն դիրք և պաշտոններ են զբաղեցնում գիտության տարբեր բնագավառներում:

Ваган Керобян беседовал с воспитанниками международного научно-образовательного комплекса «Лицей Ширакаци» о будущем Армении
07 Май, 2021
Исполняющий обязанности министра экономики РА Ваган Керобян 6 мая посетил международный научно-образовательный комплекс «Лицей Ширакаци».
Отмечая важность развития человеческого капитала и формирования необходимых предпосылок для продвижения таланта человека в развитии экономики Армении, Ваган Керобян считает приоритетом прямую связь министерства с образовательными учреждениями. Целью визита Керобяна было ознакомление с повседневной жизнью лицея, общение со студентами, информирование о деятельности министерства и о проделанной под его руководством работе, а также предоставление студентам возможности задать вопросы министру и получить ответы на них.
Как бывший воспитанник лицея, Ваган Керобян посчитал важным встречу со студентами и преподавательским составом лицея. Он представил некоторые тезисы новой  экономической концепции, разработанной Министерством экономики и подчеркнул, что знания являются движущей силой экономического развития, и в нашей стране развитие экономики, основанной на знаниях, является сегодня приоритетом. «У Армении нет альтернативы развитию науки, и очень важно обеспечить этот процесс, основываясь на развитие технологического и инновационного потенциала, так как только тогда можно создать высококачественный продукт и иметь сильную экономику», - отметил  Ваган Керобян и добавил, что  для успеха сегодня бизнесу необходима научная мысль, и нужно двигаться вперед именно с намерением иметь этот потенциал. Он призвал воспитанников лицея всегда стремиться достичь максимума, стать высококлассными и конкурентоспособными специалистами, чтобы в будущем применить свои знания и профессиональный ресурс для служения развитию экономики нашей страны и внести свой вклад в развитие Армении.
«Лицей Ширакаци» был основан в 1990 году. Одаренные и талантливые дети из Армении и диаспоры получают здесь полноценное качественное образование по авторской программе лицея, разработанной директором-основателем образовательного комплекса Ашотом Алиханяном. Миссия лицея - создать на национальной основе настоящего интеллектуального гражданина, несущего общечеловеческие ценности.
2010 году лицей стал первым в регионе полноправным членом Международной ассоциации Организации международных школ «Round Square» (Round Square - это глобальная сеть из 182 инновационных школ в 44 странах на пяти континентах).
Более 1000 выпускников образовательного комплекса учились и учатся в авторитетных вузах Армении и мира, многие из них занимают высокие  посты и должности в разных отраслях науки.