Կայացել է հանդիպում կաթնամթերք արտադրող և վերամշակող ընկերությունների հետ
Ապրիլի 30-ին նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հանդիպում-քննարկում էր կազմակերպել կաթնամթերք արտադրող  և վերամշակող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Հանդիպման նպատակն էր լսել ոլորտի ներկայացուցիչներին, գույքագրել ոլորտի խնդիրները և համատեղ գտնել դրանց լուծման հնարավորությունները։
Վահան Քերոբյանը նշել է, որ պատրաստ է արտադրողներին օժանդակություն ցուցաբերել ոլորտի խնդիրների լուծման հարցում․«Պետք է ստեղծենք այնպիսի միջավայր, որը կնպաստի ոլորտի զարգացմանը։  Հարկավոր է գտնել կաթնամթերքի վերամշակումը մոդեռնիզացնելու, նոր ծրագրեր իրականացնելու ճանապարհներ, իսկ պետությունը կաջակցի դրանց իրականացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին», - ասել է նախարարի պաշտոնակատարը։
Արտադրողները ներկայացրել են ոլորտի խնդիրները՝  խոսելով հարկային բարեփոխումների, մասնավորապես բարձր ԱԱՀ-ի մասին, որն ազդում է կազմակերպությունների մրցունակության վրա։ Թվարկված խնդիրների շարքում հանդիպման մասնակիցներն առանձնացրել են նաև ֆինանսների անհասանելիության և որակյալ կաթ մթերելու հարցը։ Քննարկում է ծավալվել բարձրացված հարցերի հնարավոր լուծումների շուրջ։
Անդրադառնալով հարկման խնդիրներին` Վահան Քերոբյանը նշել է, որ այժմ աշխատանքներ են իրականացվում ընդհանուր հարկային քաղաքականությունը փոխելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝ առաջարկվում է բոլոր ոլորտներում շրջանառության հարկի վերացում և, ընդհանուր հարկման դաշտ անցնելու հետ մեկտեղ, հարկային ընդհանուր համակարգում ԱԱՀ տարբերակված հարկային դրույքների կիրառում։
Քննարկվել են նաև մթերումների, բանկերի կողմից վարկերի տրամադրման, արտահանումների կազմակերպման, իրացման շուկաների ընդլայնման, տեղական և միջազգային խոշոր ցանցերի հետ աշխատանքի, ապրանքների փաթեթավորման և ներդրումների ներգրավման հետ կապված հարցեր։
Հանդիպման մասնակիցները կարծիքներ են փոխանակել մատակարարումների դիմաց վճարման հստակ ժամկետներ սահմանելու և մատակարարների հետ համագործակցության ընթացակարգերի վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին արտադրողերը նշել են, որ, թեև պատերազմի և համավարակի բացասական ազդեցությունն իրենց գործունեության վրա զգալի է եղել և կան շատ ոլորտին առնչվող խնդիրներ, այդուհանդերձ  պետք է մտածել դրանց լուծման ուղղությամբ և շարունակել աշխատել՝ հաջողությունների հասնելու և երկրի տնտեսական զարգացմանը նպաստելու համար։

Состоялась встреча с представителями компаний по производству и переработке молочной продукции
Исполняющий обязанности министра экономики РА Ваган Керобян 30 апреля провел встречу с представителями компаний по производству и  переработке молочной продукции. Во встрече принял участие заместитель министра Арман Ходжоян.
Целью встречи было выслушать представителей сферы, провести инвентаризацию проблем и совместно найти возможности их решения.
Ваган Керобян выразил готовность помочь производителям в решении проблем отрасли: «Мы должны создать такую среду, которая будет способствовать развитию отрасли. Нужно найти способы для модернизиции переработки молочной продукции, внедрить новые программы, а государство будет поддерживать все инициативы, направленные на их реализацию», - сказал и.о. министра.
Производители представили проблемы отрасли, отметив налоговые реформы, в частности, высокие ставки НДС, что сказывается на конкурентоспособности компаний. Среди перечисленных проблем участники встречи выделили также  вопросы, касающиеся недоступности финансов и закупки качественного молока.
Развернулась дискуссия относительно возможных решений поднятых вопросов.
Касаясь вопросов налогообложения, Ваган Керобян отметил, что сейчас ведутся работы по изменению общей налоговой политики. В частности, предлагается отменить налог с оборота во всех сферах и, с переходом на единое поле налогооблажения, применение дифференцированных ставок НДС в общей налоговой системе.
Были обсуждены также вопросы закупок, предоставления кредитов банками, организации экспорта, расширения рынков сбыта, сотрудничества с крупными местными и международными сетями, привлечения инвестиций и упоковки товаров.
Участники встречи обменялись мнениями относительно установления четких условий оплаты поставок и порядка взаимодействия с поставщиками.
В конце встречи производители отметили, что несмотря на существенное негативное влияние войны и эпидемии коронавируса на их деятельность и наличие множества проблем в отрасли, необходимо думать о решении имеющихся проблем и продолжать работать ради достижения успеха и во благо экономическому развитию страны.