Նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում Կանադայի դեսպան Էլիսոն ԼըՔլերին
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ապրիլի 22-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիսոն ԼըՔլերին։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հայ-կանադական համագործակցությունը և նախանշվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Առանձնացվել են համագործակցության հետևյալ ոլորտները՝ առևտուր և ներդրումներ, արդյունաբերություն, բարձր տեխնոլոգիաներ, կրթություն և զբոսաշրջություն։ Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-կանադական տնտեսական հարաբերություններն ունեն ակտիվացման և զարգացման մեծ ներուժ։
Քննարկվել են հայկական արտադրանքը (մասնավորապես՝ արևային պանելներ և ալկոհոլային խմիչքներ) դեպի Կանադա արտահանման հնարավորությունները։ Նախարարը կարևորել է կանադական  կանեփի արտադրությամբ զբաղվող առաջատար ընկերությունների հետ գործարար կապերի հաստատաման հնարավորությունները և  շեշտել, որ Հայաստանն ունի գրավիչ միջավայր բիզնես գործունեություն ծավալելու համար՝ հաշվի առնելով երկրի կլիմայական պայմանները և որակյալ աշխատուժը։ Բացի այդ, կանադացի ներդրողները կարող են օգտվել Հայաստանում ներկայումս կառուցվող արդյունաբերական գոտիների հնարավորություններից՝  իրենց արտադրական մասնաճյուղերը Հայաստան տեղափոխելու գործընթացը դյուրացնելու, ինչպես նաև ԵԱՏՄ շուկա առանց խոչընդոտների մուտք գործելու  համար։
Վահան Քերոբյանը կարևորել է երկրի տնտեսական զարգացման գործում կրթության հենակետային նշանակությունը։ Այդ նպատակի իրագործման շուրջ շարունակաբար տարվում են աշխատանքներ։ Դեսպան ԼըՔլերը և նախարար Քերոբյանը կարևորել են միասնական կրթական և մասնագիտական զարգացման ծրագրերի իրականացումը։
Զրույցակիցներն առանձնացրել են ֆինանսական ծառայությունների մատուցման և գյուղատնտեսության ոլորտներում փորձի փոխանակման ծրագրերը։
Նախարարն իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու կանադական ֆինանսական կառույցներին, բանկերին, մասնավորապես՝ վենչուրային հիմնադրամներին, հիմնվել Հայաստանում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն ունի ամենաթափանցիկ և վստահելի ֆինանսական համակարգերից մեկը տարածաշրջանում, ինչի շնորհիվ արդեն երկար տարիներ մի շարք առաջատար միջազգային բանկեր իրենց գործունեությունն են ծավալում Հայաստանում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկու երկրների մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ գործարար հանդիպումների կազմակերպման հարցեր։ Այդ կապակցությամբ նախարարն առաջարկել Է 2021թ․-ի երկրորդ կեսին անցկացնել հայ-կանադական գործարար համաժողով։

Министр экономики Армении Ваган Керобян принял Чрезвычайного и полномочного посла Канады в Армении Элисон Леклер
23 Апрель, 2021
22 апреля министр экономики Армении Ваган Керобян принял чрезвычайного и полномочного посла Канады в Армении Элисон Леклер.
В ходе встречи стороны отметили важность армяно-канадского сотрудничества и наметили  приоритетные направления сотрудничества. Были выделены следующие направления сотрудничества: торговля и  инвестиции, промышленность, высокие технологии, образование и туризм. Министр выразил уверенность, что армяно-канадские экономические отношения имеют большой потенциал для активизации и развития. Собеседники обсудили возможности экспорта армянской продукции (в частности, солнечные панели и алкогольные напитки) в Канаду. Министр отметил важность установления деловых связей с ведущими канадскими компаниями по производству конопли и подчеркнул, что в Армении есть привлекательная среда для ведения бизнеса с учетом климатических условий страны и квалифицированная рабочая  сила. Кроме того, канадские инвесторы могут воспользоваться возможностями ныне строящихся в Армении индустриальных зон, чтобы облегчить процесс перевода своих производственных филиалов в Армению, а также для беспрепятственного выхода на рынок ЕАЭС.
Ваган Керобян отметил важность фундаментального значения образования в развитии экономики страны. Для достижения этой цели ведется непрерывная работа. Посол Леклер и министр Керобян отметили важность реализации совместных образовательных программ и программ повышения квалификации.
Собеседники выделили программы предоставления финансовых услуг и обмена опытом в сферах сельского хозяйства.
Министр выразил готовность поддержать канадские финансовые институты, банки, в частности, венчурные фонды, которые захотят основаться в Армении, подчеркнув, что Армения имеет одну из самых прозрачных и надежных финансовых систем в регионе, благодаря чему некоторые ведущие международные банки уже много лет работают в Армении.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы организации деловых встреч с участием представителей частного сектора двух стран. В этой связи министр предложил во второй половине 2021 года провести армяно-канадский бизнес-форум.