Գյումրիում կվերսկսվի Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագիրը
Ապրիլի 21-ին Շիրակի մարզի Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում անցկացվեց քննարկում՝ Գյումրիի Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման նախագծի շուրջ տարվող աշխատանքների վերսկսման նպատակով։
Քննարկումը նախաձեռնել էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ պատմական կենտրոնի զարգացման նախագծի իրականացմանն ուղղված գործնական քայլեր սկսելու նպատակով։
Քննարկումն անցկացվեց Շիրակի մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանի, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանի,  Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանի, Գյումրու համայնքի ղեկավար Սամվել Բալասանյանի, IDEA հիմնադրամի ներկայացուցիչների, Amundi ֆոնդի ներկայացուցիչների,  Գյումրու գործարար շրջանակների և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Քննարկվեցին մինչ այս նախագծի շուրջ իրականացված աշխատանքները և Գյումրի քաղաքի զարգացման հեռանկարը։
Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման նախագծի նպատակն է բարձրացնել Գյումրի քաղաքի գրավչությունը՝ պահպանելով պատմամշակութային հուշարձաններն ու շինությունները, և նպաստել զբոսաշրջության զարգացմանը՝ նախագծի իրականացման բոլոր փուլերում Գյումրու բնակիչների ակտիվ ներգրավվածության ապահովման միջոցով։
Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ներկայումս իրականացվող աշխատանքները համակարգելու նպատակով՝ հանդիպման ավարտին նախարար Վ․Քերոբյանի առաջարկով որոշվեց ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի նախագծի իրականացման ճանապարհային քարտեզի գծման աշխատանքներով, ընթացիկ խնդիրների ու հարցերի վերհանմամբ և դրանց արագ ու արդյունավետ կարգավորմամբ։
Ծրագրի հետագա զարգացման, վերջինիս շուրջ տարվող աշխատանքների ու միջոցառումների մասին պարբերաբար կտեղեկացնենք հանրությանը։

В Гюмри будет возобновлена Программа развития исторического центра Кумайри
В Центре креативных технологий «Тумо» Ширакской области 21-го апреля состоялось обсуждение на тему возобновления работ над проектом развития исторического центра Кумайри в Гюмри.
Мероприятие было организовано министром экономики РА Ваганом Керобяном с целью предпринятия практических шагов по реализации проекта развития исторического центра.
В обсуждении приняли участие губернатор Ширакской области Ованнес Арутюнян, заместитель председателя Центрального банка Армении Нерсес Ерицян, генеральный директор Центра креативных технологий «Тумо» Мари Лу Папазян, мэр города Гюмри Самвел Баласанян, представители фондов IDEA и Amundi, Министерства экономики РА, а также деловых кругов Гюмри. В ходе встречи были обсуждены работы, проделанные в рамках этого проекта, и перспективы развития города Гюмри.
Целью проекта развития исторического центра Кумайри является повышение привлекательности города Гюмри за счет сохранения исторических и культурных памятников и зданий, а также развитие туризма путем обеспечения активного участия жителей Гюмри на всех этапах реализации проекта.
По итогам встречи, по предложению министра Вагана Керобяна было принято решение создать рабочую группу для составления дорожной карты по реализации проекта, выявления текущих проблем и вопросов, а также их быстрого и эффективного решения.
Министерство экономики будет регулярно информировать общественность о дальнейшем развитии программы и проводимых в ее рамках мероприятиях.