Երևանում մեկնարկել է բարձր տեխնոլոգիաներին և ստարտափերին նվիրված իրանական ցուցահանդեսը
Փետրվարի 17-ին Երևանում տեղի է ունեցել ARMENIA-HI TECH EVENT  միջոցառումը, որի շրջանակում կայացել է բարձր տեխնոլոգիաներին և ստարտափերին նվիրված իրանական ցուցահանդեսը։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի և Իրանի գերատեսչությունների պաշտոնյաներ, Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանը, Հայաստանի և Իրանի պետական և մասնավոր հատվածի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝  կարևորել է նման նախաձեռնությունները և նշել․ «Մենք պետք է գտնենք այն տեղերը, որտեղ Իրանի ժողովուրդը և Հայաստանի ժողովուրդը կարող  է համագործակցել, ստեղծել ավելացված արժեք և նպաստել համատեղ առաջընթացի, իսկ դա հնարավոր չէ առանց անմիջական կապերի հաստատման։ Էկոնոմիկայի նախարարությունը համարում է, որ պետք է զգալիորեն ակտիվացնել իրանական պատվիրակությունների այցերը Հայաստան և հայկական պատվիրակությունների այցերը Իրան, որպեսզի մենք ավելի լավ ծանոթանանք միմյանց, գտնենք այն կետերը, որտեղ հայաստանյան և իրանական ընկերությունները կարող են համագործակցել»։
Ավագ Ավանեսյանը շրջել է ցուցահանդեսային տաղավարներով, ծանոթացել իրանական արտադրանքին,  զրուցել մասնակիցների հետ։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Իրանի Իսլամական Հանրապետության  արդյունաբերության տարբեր ոլորտները, մասնավորապես՝ էներգետիկան, նանոտեխնոլոգիաների ադդյունաբերությունը, բժշկական սարքավորումները, տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաները, դեղագործությունը, շինարարական ադյունաբերությունը և այլն։
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Իրանի արտահանման և ներդրումների կենտրոնի կողմից՝ ԻԻՀ նախագահի աշխատակազմի նորարարության և բարգավաճման հիմնադրամի պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի շրջանակում։ Պատվիրակության կազմում են նաև 60 պետական և մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ՝ Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչների հետ առևտրատնտեսական ոլորտին վերաբերող հանդիպումներ ունենալու նպատակով։

The Iranian exhibition dedicated to high technologies and startups was launched in Yerevan
On February 17, 2021, ARMENIA-HI TECH EVENT took place in Yerevan and within its framework the Iranian exhibition dedicated to high technologies and startups was held.
The event was attended by officials of executive agencies of Armenia and Iran, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia, representatives of the public and private sector and non-governmental organizations of Armenia and Iran.
In his welcoming speech addressed to the participants of the event, the RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan stressed the importance of such initiatives, particularly noting: “We must find the niches where the people of Iran and the people of Armenia can cooperate, create added value, and contribute to the joint progress, while it is not possible to achieve without establishing direct ties. The RA Ministry of Economy considers that visits of the Iranian delegations to Armenia and the visits of the Armenian delegations to Iran should be significantly intensified, so that we get to know each other better, find the niches where the Armenian and Iranian companies can cooperate”.
Avag Avanesyan toured around the exhibition pavilions, got acquainted with Iranian products, and talked to the participants.
The exhibition displayed various sectors of industry of the Islamic Republic of Iran, particularly those of energy, nanotechnology industry, medical equipment, information and telecommunication technologies, pharmaceuticals, construction industry, and others.
The exhibition was organized by the Export and Investment Center of Iran within the framework of the visit of the delegation of the Innovation and Prosperity Fund of the Office of the President of the Islamic Republic of Iran to Armenia. The delegation also included representatives of 60 public and private companies to have meetings on development of trade and economy with representatives of the public and private sector of Armenia.