Էկոնոմիկայի նախարարը և Համաշխարհային բանկի թիմն արձանագրել են զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի հաջող ընթացքը
03 Հուլիսի, 2020
Հունիսի 29-ին մեկնարկել է Համաշխարհային բանկի վարկավորմամբ իրականացվող «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացում» ծրագրի ընթացքի գնահատման առաքելությունը, որի ընթացքում մի շարք հանդիպումներ են տեղի ունեցել Համաշխարհային բանկի թիմի, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի և ծրագրի իրականացնող մարմնի միջև։
Հանդիպումների ընթացքում իրականացվել են գնահատումներ ծրագրի բաղադրիչների ընթացքի վերաբերյալ, ինչպես նաև ուսումնասիրվել են 2020 թվականի ընթացքում մեկնարկած և մեկնարկի նախապատրաստվող զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերն ու քննարկվել հետագա անելիքները։
Առաքելության ավարտին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սուսաննա Սաֆարյանը Հարավային Կովկասում ծրագրերի ղեկավար Աբդուլազիզ Ֆաղիի և Ծրագրի ղեկավար Թավաձվա Դուբեի հետ ամփոփել են ծրագրի առաքելության արդյունքերը։
Նախարար Խաչատրյանը կարևորել է ստեղծված իրավիճակում զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման գործընթացը և քննարկել ծրագրի վերակառուցման գործընթացներին ու ֆինանսական բաղադրիչների փոփոխություններին առնչվող մի շարք հարցեր։ Նախարարը վստահեցրել է, որ ենթածրագրերի շուրջ բոլոր ֆինանսական ճշտումները կկատարվեն ըստ բաղադրիչների ծավալների, իսկ նախատեսվող փոփոխությունները կկատարվեն հնարավորինս սահուն։
Աբդուլազիզ Ֆաղին կարևորել է համավարակի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում ծրագրի հաջող իրականացումը ոլորտի սահուն վերականգման տեսանկյունից:
Էկոնոմիկայի նախարարն իր հերթին ՀԲ գործընկերների հետ զրույցի ընթացքում նշել է հետևյալը․ «Մենք այս օրերին մեր թիմի հետ շատ ժամանակ ենք հատկացնում՝ քննարկելու այն անելիքները և ջանքերը, որոնք պետք է գործադրենք զբոսաշրջության ոլորտի ճգնաժամից դուրս գալու և նախորդ տարվա ձեռքբերումները վերականգնելու ուղղությամբ։ Համաշխարհային բանկի հետ իրականացվող ենթակառուցվածքների բարելավման այս ծրագրերն ու միջոցառումները ոչ միայն նշանակությունը չեն փոխելու համավարակի պայմաններում, այլև հատուկ կարևորություն են ստանալու։ Լավ ենթակառուցվածքները որակյալ ծառայություն ապահովելու համար են՝ ոլորտից ստացված տնտեսական օգուտները մասնակիցների միջև հավասարապես բաշխելու, նրանց բարեկեցությունն ապահովելու համար»։
Ծրագրի ղեկավար Թաֆաձվա Դուբեն արձանագրել է ծրագրի ընթացքի դրական դինամիկան և կարևորել, որ նույնիսկ համավարակի պայմաններում նախապատրաստական և  շինարարական աշխատանքները կանգ չեն առել։
Նշենք, որ ծրագրի շրջանակներում այս պահին իրականացվում են Գորիս համայնքի ժառանգության հանգույցի վերականգնում, Խոր Վիրապի վանքի հարակից շրջակայքի բարեկարգում և Գառնու քարերի սիմֆոնիա զբոսաշրջային գոտու բարեկարգում ենթածրագրերի շինարարական աշխատանքները։
2020-2021 թվականներին իրականացման են նախապատրաստվում հետևյալ ենթածրագրերն ու բաղադրիչները․
• Ջերմուկ քաղաքի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացում
• Գյումրու պատմական փողոցների և բարեկամության այգու բարեկարգում
• Մարմաշենի վանական համալիր տանող ճանապարհի և հարակից տարածքի բարեկարգում
• Դվինի հուշարձանների վերականգնում և ամրակայում
• Գառնու տաճարի հարակից տարածքի և փողոցների բարեկարգում
• Երևան-Լանջազատ-Գառնի տանող ճանապարհի վերակառուցում
• «Զորաց քարեր» հուշարձանի հարակից տարածքի բարեկարգում
• Դեպի հին Խնձորեսկ տանող ճանապարհի վերականգնում
• Արենի հանգույցի վերականգնում
• «Արենի գինու հյուրանոց» համալիրի ենթակառուցվածքների կառուցում
Ծրագիրն իրականացվում է Համաշխարհային բանկի վարկավորմամբ և ՀՀ Կառավարության համաֆինանսավորմամբ։
Ծրագրի բովանդակության պատասխանատուն է ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության Կոմիտեն, իրականացնող մարմինը՝ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը։

Министр экономики и представители Всемирного банка отметили успешный ход выполнения программы развития туристической инфраструктуры
03 Июль, 2020
29 июня стартовала миссия по оценке хода выполнения Программы «Развитие местной экономики и инфраструктуры», осуществляемой на кредитные средства Всемирного банка. В процессе работы состоялся ряд встреч представителей Всемирного банка, Комитета по туризму Министерства экономики РА и органа, осуществляющего программу.
В ходе встреч была дана оценка процессу реализации компонентов программы, были изучены программы развития инфраструктуры туризма, стартовавшие и готовящиеся к старту в течение 2020 года, а также обсуждены дальнейшие действия.
В завершение миссии министр экономики Республики Армения Тигран Хачатрян и председатель Комитета по туризму Министерства Экономики РА Сусанна Сафарян вместе с руководителем программ на Южном Кавказе Абдулазизом Фаги и руководителем данной программы Тавадзвой Дубе подвели итоги работы.
Министр Хачатрян отметил важность процесса развития туристической инфраструктуры в сложившейся ситуации и обсудил ряд вопросов, связанных с преобразованием программы и изменениями в финансовых компонентах. Министр заверил, что все финансовые корректировки субпрограмм будут проводиться в соответствии с объемами компонентов, а предусмотренные изменения будут сделаны как можно более гладко.
Абдулазиз Фаги подчеркнул важность успешной реализации программы на фоне пандемии коронавируса с точки зрения плавного восстановления сферы.
Министр экономики, в свою очередь, в ходе беседы с партнерами из Всемирного банка отметил следующее: «В эти дни мы с нашей командой уделяем много времени для обсуждения необходимых усилий и мер, которые мы должны предпринять, чтобы выйти из кризиса в сфере туризма и восстановить достижения прошлого года. Эти программы и меры по улучшению инфраструктуры, осуществляемые совместно со Всемирным банком, не только не изменят свое значение в условиях пандемии, но будут иметь особое значение. Хорошая инфраструктура необходима для обеспечения качественных услуг с целью равномерного распределения между участниками экономических выгод, полученных от сферы, и обеспечения их благополучия».
Руководитель программы Тавадзва Дубе подчеркнул положительную динамику осуществления программы, отметив, что даже в условиях пандемии подготовительные и строительные работы не прекращались.
Следует отметить, что в рамках программы на данный момент ведутся строительные работы по субпрограммам по восстановлению объектов культурного наследия в Горисе, благоустройству территории вокруг монастыря Хор Вирап и туристической зоны «Симфония камней» в Гарни.
Нижеследующие субпрограммы и компоненты готовятся к реализации в 2020-2021 гг.:
• Развитие туристической инфраструктуры города Джермук;
• Благоустройство исторических улиц Гюмри и Парка дружбы;
• Благоустройство дороги, ведущей к монастырскому комплексу Мармашен, и прилегающей территории;
• Восстановление и укрепление памятников Двина;
• Благоустройство территории возле храма Гарни и близлежащих улиц;
• Реконструкция дороги Ереван-Ланжазат-Гарни;
• Благоустройство территории возле памятника «Зорац карер»;
• Восстановление дороги, ведущей в старый Хндзореск;
• Восстановление узла Арени;
• Строительство инфраструктуры комплекса "Areni Wine Hotel".
Программа реализуется на кредитные средства Всемирного банка и софинансируется Правительства Республики Армения.
Ответственным за содержание программы является Комитет по туризму Министерства экономики Республики Армения, а за осуществление программы - Фонд территориального развития Армении.