ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ Շիրակի մարզում բացվել է թեթև կոնստրուկցիաներով առաջին «խելացի» անասնաշենքը
29 Նոյեմբերի, 2019
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը նոյեմբերի 29-ին Շիրակի մարզի Ազատան համայնքում մասնակցել է թեթև կոնստրուկցիաներով առաջին «խելացի» անասնաշենքի պաշտոնական բացման արարողությանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, «Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն» (CARD) հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Սարդարյանը, Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության ներկայացուցչի օգնական Գայանե Նասոյանը, Ավստրիական զարգացման գործակալության (ADA) ծրագրերի ղեկավար Նորա Ալանակյանը, ֆերմերներ, այլ հյուրեր:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին` նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը մասնավորապես նշել է. «Այս ծրագրով մենք փորձում ենք նոր մշակույթ ներդնել անասնապահության ոլորտում` ավանդականից անցնելով կենդանիների ինտենսիվ, անկապ բոքսային պահվածքի, ինչը թույլ կտա ապահովել բարձր մթերատվություն և որակյալ կաթի արտադրություն: Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ ծրագրի շրջանակում առաջին «խելացի» անասնաշենքը բացվել է հենց Շիրակի մարզում, որը համարվում է ցուրտ տարածաշրջան: Սրանով էլ կոտրվում է այն կարծրատիպը, որ նման պայմաններում թեթև կոնստրուկցիայով անասնաշենքերը կարող են անբարենպաստ լինել կենդանիների համար»:
Ընդգծելով, որ ծրագրի շրջանակում ֆերմերներն ազատ են շինանյութի ընտրության հարցում` Տիգրան Գաբրիելյանը միևնույն ժամանակ հույս է հայտնել, որ այս անասնաշենքն օրինակ կծառայի այլ ֆերմերների համար:
Անասնաշենքը կառուցվել է «Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի, Ավստրիական զարգացման գործակալության և ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության համատեղ ֆինանսավորմամբ և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ: Այն նախատեսված է 12 գլուխ կովի ազատ պահվածքի համար: Կից կառուցված է կթի սրահ ստացիոնար մեքենայական կթի համակարգով, որը հնարավորություն է տալիս միաժամանակ կթել 4 կով: Ներդրված համակարգը թույլ է տալիս առավել արդյունավետ կազմակերպել կթի գործընթացը` կրճատելով կթի համար պահանջվող աշխատուժն ու ծախսվող ժամանակահատվածը և ապահովելով կթի հիգիենան ու կենդանիների առողջությունը:
Անասնաշենքի օդի խոնավության, օդափոխության, լուսավորվածության և ջերմաստիճանի կառավարումն իրականացվում է սմարթ տեխնոլոգիաներով։ Ֆերմայի և կթի սրահի ներքին հագեցվածության պայմաններն ու կենդանիների համար հատկացված տարածքները համապատասխանում են միջազգային չափանիշների պահանջներին: Ֆերմայի նախագծման ընթացքում հաշվի են առնվել բոլոր նրբությունները՝ կենդանիները շուրջտարի ֆերմայում պահելու նպատակով: Հաշվի են առնվել նաև կովերի հարմարավետությունը երաշխավորող բոլոր պայմանները (մաքուր օդ, ջուր, լուսավորություն, առաստաղի բարձրություն), որոնք կնպաստեն կաթնատվության բարձրացմանը:

Первая «умная» ферма из легкой конструкции открылась в Ширакской области при поддержке Министерства экономики РА
29 Ноябрь, 2019
Заместитель министра экономики РА Тигран Габриелян 29-ого ноября в общине Азатан Ширакской области принял участие в oфициaльном открытии первой «умной» фермы из легких конструкций.
В мероприятии принимали участие губернатор области Тигран Петросян, директор фонда  «Центр развития села и  агробизнеса» (CARD)  Гагик Сардарян,  помощник представителя Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) в Армении Гаяне Насоян, руководитель проектов Австрийского агентства развития (ADA) Нора Аланакян, фермеры, другие гости.
Приветствуя участников мероприятия, заместитель министра Тигран Габриелян, в частности, отметил: «Этой программой мы намерены внедрить новую культуру в сферу скотоводства перейдя с традиционного на интенсивное, беспривязно-боксовое содержание животных, что позволит обеспечить высокую производительность и производство высококачественного молока. Также важно то обстоятельство, что в рамках проекта первая «умная» ферма открылась именно в Ширакской области, которая считается холодным регионом. Тем самым разрушается стереотип, что в подобных условиях строительство фермы из легких конструкций может быть неблагоприятным для животных.
Подчеркивая, что в рамках проекта фермеры свободны в выборе стройматериалов, Тигран Габриелян одновременно выразил надежду, что эта ферма станет примером для строительства других подобных ферм.
«Умная» ферма была построена при совместном финансировании  фонда  «Центр развития села и  агробизнеса» (CARD),  Австрийского агентства развития и Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) при поддержке Министерства экономики РА. Ферма предназначена дла свободного содержания 12-ти коров. При ней построен доильный зал с системой автоматизированного доения животных, которая дает вазможность одновременно доить 4 коровы. Внедренная система позволяет продуктивнее организовать процесс доения, уменьшая требуемую рабочую силу и время, при этом сохраняя гигиену доения и здоровье животных.
Управление влажностью воздуха, системой вентиляции, освещением и контроль температуры на ферме осуществляются посредством смарт-технологий. Внутренние условия фермы и доильного зала и выделенная для животных территория соответствуют международным стандартам. Во время разработки проекта фермы были приняты во внимание все нюансы для круглогодичного содержания животных. Также были учтены все условия для обеспечения благоприятных условий для содержания коров (свежий воздух, вода, освещение, высота потолка), которые поспособствуют увеличению производительности молока.