ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Ալմաթիում օգոստոսի 13-ին հանդիպել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օքսանա Լուտի հետ։
Քննարկվել են ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի տնտեսվարողների կողմից ՌԴ տարածք արտադրանքի մատակարարման և Ռուսաստանի տարածքով այլ երկրներ տարանցման ընթացքում առկա սահմանափակումների վերացմանը, ինչպես նաև լրացուցիչ վերահսկողական միջոցների կիրառմանը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնելու ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորի» միջև համագործակցությունը։
Նախարար Պապոյանն ընդգծել է, որ առկա հարցերի շուրջ կառուցողական երկխոսությունն ու փոխադարձ լուծումների որոնումը կարևոր նշանակություն ունեն երկու երկրների տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման համար։

On August 13, RA Minister of Economy Gevorg Papoyan met with Oksana Lut, Minister of Agriculture of the Russian Federation.
The two ministers discussed issues related to the development of cooperation in the agro-industrial sector.
They addressed the lifting of existing restrictions on the supply of products by Armenian businesses to Russia and their transit through Russian territory to third countries, as well as the application of additional control measures.
An agreement was reached to strengthen cooperation between Armenia’s Food Safety Inspection Body and Rosselkhoznadzor (the Russian Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance).
Minister Papoyan emphasized that constructive dialogue on the existing issues and the search for mutually acceptable solutions are essential for the further development of economic cooperation between the two countries.