ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Ալմաթիում օգոստոսի 13-ին հանդիպել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օքսանա Լուտի հետ։
Քննարկվել են ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի տնտեսվարողների կողմից ՌԴ տարածք արտադրանքի մատակարարման և Ռուսաստանի տարածքով այլ երկրներ տարանցման ընթացքում առկա սահմանափակումների վերացմանը, ինչպես նաև լրացուցիչ վերահսկողական միջոցների կիրառմանը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնելու ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորի» միջև համագործակցությունը։
Նախարար Պապոյանն ընդգծել է, որ առկա հարցերի շուրջ կառուցողական երկխոսությունն ու փոխադարձ լուծումների որոնումը կարևոր նշանակություն ունեն երկու երկրների տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման համար։

Министр экономики РА Геворг Папоян 13 августа в Алматы провел встречу с министром сельского хозяйства РФ Оксаной Лут.
Обсуждались вопросы, касающиеся развития сотрудничества в агропромышленном комплексе.
Была затронута тема снятия ограничений на поставки продукции в Российскую Федерацию и ее транзит через территорию России в другие страны армянскими хозяйствующими субъектами, а также применения дополнительных мер контроля.
Стороны достигли договоренности об активизации сотрудничества между Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов Республики Армения и Федеральной службой по ветеринарному и фитосанитарному надзору (Россельхознадзор).
Министр Папоян подчеркнул, что конструктивный диалог по существующим вопросам и поиск взаимовыгодных решений имеют большое значение для дальнейшего развития экономического сотрудничества между двумя странами.