Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ գերատեսչության 2025 թվականի գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ 2025 թվականն, ընդհանուր առմամբ, բարենպաստ է եղել տնտեսության համար։ 2025–ի հունվար–սեպտեմբերին 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արձանագրվել է 6.0% աճ։ Միաժամանակ արձանագրվել է, որ Կառավարության 2021–2026 թվականների համար սահմանված 7.0% թիրախի համեմատ 2021–2025 թվականներին միջին տարեկան աճը (2025 թվականի տարեկանացված հաշվարկով) կազմել է շուրջ 8.13%։ Նշվել է նաև, որ 2018 թվականից ի վեր տնտեսությունն աճել է ավելի քան 50%-ով, իսկ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն 2017 թվականի 3.8 հազար ԱՄՆ դոլարից 2024 թվականին հասել է 8.56 հազար ԱՄՆ դոլարի։
Տնտեսական ակտիվության մասով ներկայացվել է, որ 2025 թվականի հունվար–նոյեմբերին 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 8.3%։ Դրական աճ են արձանագրել արդյունաբերությունը (0.5%), ծառայությունները (10.9%), առևտուրը (3.0%) և շինարարությունը (20.1%)։ Գյուղատնտեսության ոլորտում 2025 թվականի հունվար–սեպտեմբերին արձանագրվել է 6.0% աճ, իսկ տարեկան ցուցանիշի համար կանխատեսվել է 5.0–6.0% միջակայք։
Արտադրողականության վերաբերյալ նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ 2024 թվականի տվյալներով Հայաստանում ՀՆԱ արտադրողականությունը կազմել է 10.3 դոլար մեկ մարդ/ժամում՝ 2017 թվականի համեմատ աճելով ավելի քան 1.7 անգամ։ Նշվել է, որ առկա միտումների պահպանման պարագայում իրատեսական է 2026 թվականին նախատեսված 12 դոլար մարդ/ժամ թիրախի ապահովումը։

Обсужден доклад о деятельности министерства экономики за 2025 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство экономики для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2025 год.
Министр экономики Геворг Папоян отметил, что 2025 год в целом был благоприятным для экономики. В январе-сентябре 2025 года зафиксирован рост на 6,0% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. При этом было отмечено, что по сравнению с целевым показателем в 7,0%, установленным правительством на 2021-2026 годы, среднегодовой рост в 2021-2025 годах составил около 8,13%. Было также отмечено, что с 2018 года экономика выросла более чем на 50%, а ВВП на душу населения достиг 8,56 тыс долларов США в 2024 году по сравнению с 3,8 тыс долларов США в 2017 году.
По части экономической активности было отмечено, что в январе-ноябре 2025 года по сравнению с аналогичным периодом 2024 года индекс экономической активности составил 8,3%. Положительный рост зафиксирован в промышленности (0,5%), сфере услуг (10,9%), торговле (3,0%) и строительстве (20,1%). В сельскохозяйственном секторе в январе-сентябре 2025 года зафиксирован рост на 6,0%, а для годового показателя прогнозируется диапазон 5,0–6,0%.
По части производительности министр Геворг Папоян отметил, что по данным за 2024 год производительность в Армении составила 10,3 долларов США на человека в час, увеличившись более чем в 1,7 раза по сравнению с 2017 годом. Было отмечено, что при сохранении текущих тенденций реально достичь установленного на 2026 год целевого показателя в 12 долларов США на человека в час.