Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ գերատեսչության 2025 թվականի գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ 2025 թվականն, ընդհանուր առմամբ, բարենպաստ է եղել տնտեսության համար։ 2025–ի հունվար–սեպտեմբերին 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արձանագրվել է 6.0% աճ։ Միաժամանակ արձանագրվել է, որ Կառավարության 2021–2026 թվականների համար սահմանված 7.0% թիրախի համեմատ 2021–2025 թվականներին միջին տարեկան աճը (2025 թվականի տարեկանացված հաշվարկով) կազմել է շուրջ 8.13%։ Նշվել է նաև, որ 2018 թվականից ի վեր տնտեսությունն աճել է ավելի քան 50%-ով, իսկ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն 2017 թվականի 3.8 հազար ԱՄՆ դոլարից 2024 թվականին հասել է 8.56 հազար ԱՄՆ դոլարի։
Տնտեսական ակտիվության մասով ներկայացվել է, որ 2025 թվականի հունվար–նոյեմբերին 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 8.3%։ Դրական աճ են արձանագրել արդյունաբերությունը (0.5%), ծառայությունները (10.9%), առևտուրը (3.0%) և շինարարությունը (20.1%)։ Գյուղատնտեսության ոլորտում 2025 թվականի հունվար–սեպտեմբերին արձանագրվել է 6.0% աճ, իսկ տարեկան ցուցանիշի համար կանխատեսվել է 5.0–6.0% միջակայք։
Արտադրողականության վերաբերյալ նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ 2024 թվականի տվյալներով Հայաստանում ՀՆԱ արտադրողականությունը կազմել է 10.3 դոլար մեկ մարդ/ժամում՝ 2017 թվականի համեմատ աճելով ավելի քան 1.7 անգամ։ Նշվել է, որ առկա միտումների պահպանման պարագայում իրատեսական է 2026 թվականին նախատեսված 12 դոլար մարդ/ժամ թիրախի ապահովումը։

Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Ministry of Economy to discuss the ministry’s 2025 activity report.
Minister of Economy Gevorg Papoyan noted that 2025 was generally favorable for the economy. In January-September 2025, growth of 6.0% was recorded compared to the same period in 2024. At the same time, it was recorded that the average annual growth in 2021-2025 was about 8.13%, while the the Government had set 7% growth for 2021-2026. It was also noted that since 2018, the economy has grown by more than 50%, and GDP per capita has increased from 3.8 thousand US dollars in 2017 to 8.56 thousand US dollars in 2024.
In terms of economic activity, it was reported that in January-November 2025, compared to the same period in 2024, the economic activity index was 8.3%. Positive growth was recorded in industry (0.5%), services (10.9%), trade (3.0%) and construction (20.1%). In the agricultural sector, growth of 6.0% was recorded in January-September 2025, while a range of 5.0–6.0% is predicted for the annual indicator.
As for productivity, Minister Gevorg Papoyan noted that according to 2024 data, labour productivity in Armenia amounted to $10.3 per person/hour, increasing by more than 1.7 times compared to 2017. It was noted that if current trends continue, it is realistic to achieve the target of $12 per person/hour set for 2026.