ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այցելել է Արագածոտնի մարզի մի շարք բնակավայրեր՝ օրերս տեղացած կարկուտի հետևանքով կրած վնասներին տեղում ծանոթանալու նպատակով
19 Մայիսի, 2025
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մայիսի 17-ին այցելել է Արագածոտնի մարզի մի շարք բնակավայրեր՝ օրերս տեղացած կարկուտի հետևանքով կրած վնասներին տեղում ծանոթանալու նպատակով։
Նախարարը գտնվել է Թալին համայնքի Արագածավան ու Արտենի և Աշտարակ համայնքի Աղձք և Օհանավան բնակավայրերում, ծանոթացել վնասի ծավալներին, քննարկել այգեգործների հետ նրանց հուզող խնդիրները։
Գևորգ Պապոյանին ուղեկցել են Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը, Թալին համայնքի ղեկավար Տավրոս Սափեյանը, Աշտարակ համայնքի ղեկավար Թովմաս Շահվերդյանը։
«Իմ այցի նպատակն է անձամբ տեղում ծանոթանալ իրավիճակին, ինչպես նաև ձեզ հետ միասին քննարկել, թե ինչ կարող ենք անել հետագայում այսպիսի խնդիրներից խուսափելու համար։ Ցանկանում եմ ձեզ վստահեցնել, որ պետությունը ձեզ մենակ չի թողնի, և Կառավարությունն արդեն իսկ մշակել է ծրագրեր հետագայում նման իրավիճակներից խուսափելու համար», ֊ նշել է նախարարը։
Գևորգ Պապոյանը համայնքի բնակիչներին տեղեկացրել է, որ կրած վնասի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կհավաքագրվի, և արդյունքների ամփոփումից հետո կքննարկվի աջակցության հետագա ձևաչափը։
Զրույցների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման ծրագրին, կարկտապաշտպան ցանցերի համար տրվող աջակցությանը, որը հասնում է 50-75 տոկոսի։
Այցի ընթացքում նախարարը պատասխանել է բնակիչների հարցերին, տվել պարզաբանումներ բարձրացված խնդիրների և դրանց հնարավոր լուծումների վերաբերյալ։

Геворг Папоян посетил ряд населенных пунктов Арагацотнской области, чтобы лично ознакомиться с последствиями недавнего града
19 Май, 2025
Министр экономики РА Геворг Папоян 17 мая посетил ряд населенных пунктов Арагацотнской области, чтобы лично ознакомиться с последствиями недавнего града.
Министр посетил населенные пункты Арагацаван и Артени общины Талин, а также населенные пункты Агдзк и Оганаван общины Аштарак, ознакомился с масштабами ущерба, обсудил с ними вопросы, волнующие садоводов.
В ходе визита Геворга Папояна сопровождали губернатор Арагацотнской области Сергей Мовсисян, глава администрации общины Талин Таврос Сапейян и глава администрации общины Аштарак Товмас Шахвердян.
«Целью моего визита является лично на месте ознакомиться со сложившейся ситуацией, а также обсудить с вами возможные шаги, которые мы можем предпринять для того, чтобы избежать подобных проблем в будущем. Хочу вас заверить, что государство не оставит вас наедине с проблемой, и правительство уже разработало программы, чтобы избежать подобных ситуаций в будущем», - отметил министр.
Геворг Папоян проинформировал жителей общины, что будет собрана информация о понесенном ущербе, и после подведения результатов будет обсужден дальнейший формат поддержки.
В ходе встреч с сельчанами также был затронут вопрос реализации программы внедрения системы страхования в аграрном секторе, а также программы содействия фермерским хозяйствам по установке противоградовых сеток, в рамках которой государство компенсирует 50-75% расходов.
В ходе визита министр ответил на вопросы жителей, дал разъяснения по поднятым проблемам и возможным путям их решения.