ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այցելել է Արագածոտնի մարզի մի շարք բնակավայրեր՝ օրերս տեղացած կարկուտի հետևանքով կրած վնասներին տեղում ծանոթանալու նպատակով
19 Մայիսի, 2025
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մայիսի 17-ին այցելել է Արագածոտնի մարզի մի շարք բնակավայրեր՝ օրերս տեղացած կարկուտի հետևանքով կրած վնասներին տեղում ծանոթանալու նպատակով։
Նախարարը գտնվել է Թալին համայնքի Արագածավան ու Արտենի և Աշտարակ համայնքի Աղձք և Օհանավան բնակավայրերում, ծանոթացել վնասի ծավալներին, քննարկել այգեգործների հետ նրանց հուզող խնդիրները։
Գևորգ Պապոյանին ուղեկցել են Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը, Թալին համայնքի ղեկավար Տավրոս Սափեյանը, Աշտարակ համայնքի ղեկավար Թովմաս Շահվերդյանը։
«Իմ այցի նպատակն է անձամբ տեղում ծանոթանալ իրավիճակին, ինչպես նաև ձեզ հետ միասին քննարկել, թե ինչ կարող ենք անել հետագայում այսպիսի խնդիրներից խուսափելու համար։ Ցանկանում եմ ձեզ վստահեցնել, որ պետությունը ձեզ մենակ չի թողնի, և Կառավարությունն արդեն իսկ մշակել է ծրագրեր հետագայում նման իրավիճակներից խուսափելու համար», ֊ նշել է նախարարը։
Գևորգ Պապոյանը համայնքի բնակիչներին տեղեկացրել է, որ կրած վնասի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կհավաքագրվի, և արդյունքների ամփոփումից հետո կքննարկվի աջակցության հետագա ձևաչափը։
Զրույցների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման ծրագրին, կարկտապաշտպան ցանցերի համար տրվող աջակցությանը, որը հասնում է 50-75 տոկոսի։
Այցի ընթացքում նախարարը պատասխանել է բնակիչների հարցերին, տվել պարզաբանումներ բարձրացված խնդիրների և դրանց հնարավոր լուծումների վերաբերյալ։

RA Minister of Economy Gevorg Papoyan Visits Communities in Aragatsotn Province to Assess Hailstorm Damage
19 May, 2025
On May 17, the Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan, visited several communities in Aragatsotn Province to assess the damage caused by the recent hailstorm.
The Minister visited the communities of Aragatsavan and Arteni in Talin consolidated community, as well as Aghdzk and Ohanavan in Ashtarak consolidated community, where he examined the extent of the damage and discussed pressing issues with local fruit growers.
Minister Papoyan was accompanied by Governor of Aragatsotn Sergey Movsisyan, Head of Talin Community Tavros Sapeyan, and Head of Ashtarak Community Tovmas Shahverdyan.
“The purpose of my visit is to personally assess the situation and to discuss with you what can be done to avoid similar issues in the future. I want to assure you that the state will not leave you alone in this situation. The Government has already developed programs aimed at preventing such cases moving forward,” stated Minister Papoyan.
He informed the local residents that all data on the damages would be collected, and once summarized, the Government would discuss potential formats of support.
During the discussions, special attention was also given to the introduction of an agricultural insurance system and to the state-supported hail protection nets, which are subsidized by 50–75%.
The Minister also answered residents’ questions and provided clarifications regarding the raised concerns and potential solutions.