Նախարար Գևորգ Պապոյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել պայմանագրի ստորագրման արարողություն
Փետրվարի 5-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում, նախարար Գևորգ Պապոյանի մասնակցությամբ, տեղի է ունեցել պայմանագրի ստորագրման արարողություն։ «Ասկե Գրուպ» ԲԲԸ-ն «Թողարկման և վարկանիշավորման պետական աջակցության ծրագրի» շրջանակներում ստանալու է աջակցություն։ Ընկերությունը թողարկել, տեղաբաշխել և ցուցակել է 15 մլրդ դրամ և 15 մլն դոլար ծավալով պարտատոմսեր։
Պայմանագիրը ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գլխավոր քարտուղար Հայկազ Նասիբյանը և «Ասկե Գրուպ» ԲԲԸ-ի տնօրեն Հրաչյա Մուրադյանը։
Ընկերությունն աջակցությունը ստանալու է դրամային պարտատոմսերի թողարկման համար՝ 1-ին փուլով 30 մլն ՀՀ դրամի չափով։ Հետագա 3 տարիների ընթացքում Ծրագրի պահանջները բավարարելու դեպքում ընկերությունը կարող է ստանալ ևս 135 մլն դրամի աջակցություն։
Կառավարության 06.07.2023թ. թիվ 1125-Լ որոշմամբ հաստատված «Թողարկման և վարկանիշավորման պետական աջակցության ծրագիրը» խթանում է կապիտալի շուկայի զարգացումը, աջակցում է իրական հատվածի ընկերությունների կողմից պարտատոմսերի, բաժնետոմսերի թողարկմանը, միջազգային վարկանիշի ձեռքբերմանը։ Պարտատոմսերի թողարկման և ցուցակման դեպքում աջակցությունը տրվում է պարտատոմսերի ծավալի 11 տոկոսի չափով՝ ըստ փուլերի։ «Ասկե Գրուպ» ԲԲԸ-ն ծրագրի 3-րդ շահառուն է։

В Министерстве экономики РА состоялось подписание договора в рамках программы государственного содействия эмиссии и рейтингованию
05 Февраль, 2025
В Министерстве экономики РА 5 февраля при участии министра Геворга Папояна состоялась церемония подписания договора с ОАО "Аске Групп" в рамках которого компания получит содействие по программе государственного содействия эмиссии и рейтингованию. Компания выпустила, разместила и провела листинг облигаций на сумму 15 млрд драмов и 15 млн долларов США.
Договор подписали генеральный секретарь Министерства экономики РА Айказ Насибян и директор ОАО "Аске Групп" Грачья Мурадян.
На первом этапе компания получит поддержку для выпуска драмовых облигаций в размере 30 млн драм. Если компания выполнит требования программы в течение следующих 3 лет, она может получить дополнительную поддержку в размере 135 миллионов драм.
Программа государственной поддержки эмиссии и рейтингованию, утвержденная постановлением от 06.07.2023թ. правительства Республики Армения, способствует развитию рынка капитала, поддерживает выпуск облигаций и акций компаниями реального сектора, получение ими международных рейтингов. В случае эмиссии и листинга облигаций поддержка предоставляется в размере 11% от объема выпуска облигаций. ОАО "Аске Групп" стал третьим бенефициаром программы.