Գևորգ Պապոյանը նախագահել է ԵԱՏՄ ագրոարդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի հինգերորդ նիստը
Նոյեմբերի 15-ին Երևանում կայացել է ԵԱՏՄ ագրոարդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի հինգերորդ նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նիստին մասնակցել են ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օկսանա Լուտը, ԵՏՀ Արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով Կոլեգիայի անդամ (Նախարար) Գոհար Բարսեղյանը, ինչպես նաև տեսակապով՝ Բելառուսի գյուղատնտեսության և պարենի նախարար Անատոլի Լինևիչը, Ղրղզստանի գյուղատնտեսության նախարար Բակիթ Տորոբաևը, Ղազախստանի գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Երմեկ Կենժեխանուլին։ Նիստին մասնակցել են նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Նարեկ Հովակիմյանը։
Քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միությունում ագրոարդյունաբերական համալիրի կայուն զարգացմանն ու ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանը, ԵԱՏՄ շրջանակներում գյուղատնտեսության պետական աջակցության հեռանկարային ուղղություններին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ագրոարդյունաբերական համալիրների կանխատեսումների համակարգի բարելավմանը, ԵԱՏՄ-ում մինչև 2030 թ․ տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին Հռչակագրի դրույթների իրականացմանը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից ԵԱՏՄ-ում օրգանական արտադրանքի ճանաչման կարգի մասին համաձայնագրի համաձայնեցմանը։
Նիստին նախորդել է նախարարներ Գևորգ Պապոյանի և Օկսանա Լուտի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել է երկկողմ տնտեսական օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։

В Ереване состоялось Пятое заседание Совета по агропромышленной политике ЕАЭС
В Ереване 15 ноября состоялось Пятое заседание Совета по агропромышленной политике ЕАЭС, которое провел председатель совета, министр экономики Республики Армения Геворг Папоян.
В заседании приняли участие министр сельского хозяйства Российской Федерации Оксана Лут, член Коллегии (министр) по промышленности и агропромышленному комплексу ЕЭК Гоар Барсегян, а также в режиме видеоконференции - министр сельского хозяйства и продовольствия Республики Беларусь Анатолий Линевич, министр сельского хозяйства Республики Кыргызстан Бакыт Торобаев, заместитель министра сельского хозяйства Республики Казахстан Ермек Кенжеханулы. Во встрече также приняли участие заместители министра экономики РА Арман Ходжоян и Нарек Овакимян.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся устойчивого развития агропромышленного комплекса в Евразийском экономическом союзе и повышения эффективности взаимодействия государств-членов ЕАЭС, перспективных направлений государственной поддержки сельского хозяйства в рамках ЕАЭС.
В ходе заседания были также затронуты вопросы реализации положений Декларации о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года и на период до 2045 года, а также согласования Соглашения о порядке признания в рамках Евразийского экономического союза продукции органической.
Заседанию предшествовала встреча министров Геворга Папояна и Оксаны Лут, в ходе которой был обсужден широкий спектр вопросов двусторонней экономической повестки.