Գևորգ Պապոյանը մասնակցել է Բույսերի Պաշտպանության Միջազգային Կոնվենցիայի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի Տարածաշրջանային աշխատաժողովի բացմանը
02 Սեպտեմբերի, 2024
Սեպտեմբերի 2-4-ը Հայաստանում անց է կացվում Բույսերի Պաշտպանության Միջազգային Կոնվենցիայի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի Տարածաշրջանային աշխատաժողովը, որին մասնակցում է 27 երկրի ներկայացուցիչ։
Սեպտեմբերի 2-ին նախարար Գևորգ Պապոյանը մասնակցել և ողջույնի խոսքով հանդես է եկել աշխատաժողովի բացմանը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Բույսերի Պաշտպանության Եվրոպական և Միջերկրածովյան կազմակերպության (EPPO) գլխավոր տնօրեն Նիկո Հորնը, Բույսերի պաշտպանության միջազգային կոնվենցիայի ներկայացուցիչ (IPPC) Արթուր Շամիլովը։
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Գևորգ Պապոյանը կարևորել է բույսերի և բուսական ապրանքների վնասատուներին հսկելու, նրանց միջազգային տարածումը և հատկապես վարակազերծ տարածքներ նրանց ներթափանցումը կանխարգելելու ոլորտում միջազգային համագործակցության անհրաժեշտությունը։
«Բուսասանիտարական վիճակի ուսումնասիրության և բույսերի պաշտպանության միջոցառումների իրականացումը Հայաստանի Հանրապետության համար կարևոր նշանակություն ունի պարենային ապահովության և անվտանգության տեսանկյունից։ Կենսականորեն կարևոր սննդամթերքների տեղական արտադրության զարգացման և պետական պարենային պահուստի ծավալների ապահովման համար կարևոր է առողջ, որակյալ և բարձր բերքի ստացումը», - նշել է նախարարը։
Շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպությանը տարածաշրջանային աշխատաժողովը Երևանում անցկացնելու համար՝ նախարարը մասնակիցներին մաղթել է արդյունավետ աշխատանք։
Հայաստանի Հանրապետությունը «Բույսերի միջազգային պաշտպանության մասին» կոնվենցիային անդամակցում է 2006 թվականից։

Геворг Папоян принял участие на открытии семинара Европы и Центральной Азии Международной конвенции по защите растений
02 Сентябрь, 2024
В Армении 2-4 сентября проходит региональный семинар Европы и Центральной Азии Международной конвенции по защите растений, в котором принимают участие представители 27 стран.
Министр экономики РА Геворг Папоян 2-го сентября принял участие и выступил с приветственной речью на открытии семинара. На мероприятии также присутствовали генеральный директор Европейско-средиземноморской организации по защите растений (EPPO) Нико Хорн, представитель Международной конвенции по защите растений (IPPC) Артур Шамилов.
Приветствуя участников мероприятия, Геворг Папоян подчеркнул необходимость международного сотрудничества в сфере борьбы с вредителями растений и растительной продукции, предотвращения их международного распространения и особенно проникновения в свободные от инфекции территории.
«Изучение фитосанитарного состояния и осуществление мероприятий по защите растений имеют большое значение для Республики Армения с точки зрения продовольственной безопасности. Для развития местного производства жизненно важных продуктов питания и обеспечения объемов государственного продовольственного резерва важно получать здоровый, качественный и высокий урожай", - отметил министр.
Поблагодарив организацию за проведение регионального семинара в Ереване, министр пожелал участникам мероприятия продуктивной работы.