«Ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց» օժանդակության տրամադրման միջոցառման շրջանակում կնքվել են պայմանագրեր
Հունվարի 12-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում, նախարար Վահան Քերոբյանի ներկայությամբ, տեղի է ունեցել 4 կազմակերպությունների («Յու Էմ Ագրո» ՍՊԸ, «Ագրոպրո» ՓԲԸ, «Եվրոպլաստ 999» ՍՊԸ, «Ջի Էն Սի ալֆա» ՓԲԸ) հետ Էկոնոմիկայի նախարարության՝ «Ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց» օժանդակության տրամադրման միջոցառման շրջանակում փոխհատուցման տրամադրման վերաբերյալ պայմանագրերի կնքման արարողությունը։ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից պայմանագրերը ստորագրել է նախարարության գլխավոր քարտուղար Կարեն Սարգսյանը։
Չորս ընկերությունների հետ կնքվող պայմանագրերով նախատեսվում է իրականացնել մոտ 17 մլրդ դրամի ներդրում, ստեղծել 668 աշխատատեղ։ Նախնական ներկայացված տվյալների համաձայն՝ կառուցված ենթակառուցվածքների դիմաց նախատեսվում է տրամադրել 1,031 մլրդ դրամ օժանդակություն։
Միջոցառման շրջանակում ենթակառուցվածքներ են համարվում ճանապարհները, ջրամատակարարման (այդ թվում՝ ոռոգման նպատակով), ջրահեռացման, գազամատակարարման, էլեկտրամատակարարման և հեռահաղորդակցության համակարգերը։

Министерство экономики РА подписало договоры в рамках мероприятия "Инфраструктуры в обмен на инвестиции"
В Министерстве экономики РА 12-го января в присутствии министра Вагана Керобяна состоялась церемония подписания договоров с компаниями "ЮМ Агро", "Агропро", "Европлст 999" и "Джи Эн Си Альфа" о предоставлении компенсаций в рамках меры поддержки министерства "Инфраструктуры в обмен на инвестиции".
От имени Министерства экономики РА договоры подписал генеральный секретарь министерства Карен Саргсян.
Согласно договорам, заключенным с четырьмя компаниями, планируется осуществить инвестиции в рамере порядка 17 млрд драмов и создать 668 рабочих мест. По предварительным данным, на построенные инфраструктуры планируется предоставить помощь в размере 1,031 млрд драмов.
В рамках меры поддержки инфраструктурами считаются дороги, системы водоснабжения (в том числе, для орошения), дренажа, газоснабжения, электроснабжения и телекоммуникаций.