Նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Իվա Պետրովային
26 Սեպտեմբերի, 2023
Նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Իվա Պետրովայի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Ումանգ Ռավաթը։
Հանդիպման ընթացքում Վահան Քերոբյանը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության ոլորտի վերջին տարիների ձեռքբերումներն ու պետության կողմից իրականացվող աջակցության գործիքակազմը։
Այնուհետև զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել պետական կազմակերպությունների գործունեության, թափանցիկության ու հաշվետվողականության շուրջ։
Քննարկվել են նաև կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի կիրառման օրենսդրական փոփոխությունները և նոր կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի ընդունմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նախարարության կարողությունների զարգացման նպատակով ԱՄՀ-ի կողմից տեխնիկական աջակցության տրամադրման հնարավորությանը։

Ваган Керобян принял делегацию Международного валютного фонда
Министр Ваган Керобян принял делегацию во главе с руководителем миссии Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Ивой Петровой. На встрече также присутствовал постоянный представитель МВФ в Армении Уманг Рават.
В ходе встречи Ваган Керобян представил гостям достижения в сфере экономики Армении за последние годы и предоставляемые хозяйствующим субъектам инструменты государственной поддержки.
Были обсуждены вопросы, касающиеся деятельности, прозрачности и подотчетности государственных предприятий (SOE).
Также были затронуты законодательные изменения в применении Кодекса корпоративного управления и ряд вопросов, касающихся принятия нового Кодекса корпоративного управления.
Стороны рассмотрели возможность оказания технической помощи со стороны МВФ с целью развития потенциала министерства.