ԵՄ-ն և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունը (UNIDO) աջակցում են Հայաստանին որակի ենթակառուցվածքի ոլորտում ազգային քաղաքականության արդյունավետ կառավարման գործում
21 Հոկտեմբերի, 2022
Հհոկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) կողմից ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում անցկացվել է կառուցողական աշխատաժողով «Ազգային որակի ենթակառուցվածքի (NQI) ռազմավարության» ազգային քաղաքականության տեսլականի ներկայացմամբ՝ կանոնակարգող մարմինների հետ կոնսենսուսի ձևավորման և արդյունավետ քննարկման նպատակով։ Ներկայացված ռազմավարության տեսլականի հիմնական նպատակն ուղղված է որակի ենթակառուցվածքի 2023-2033 թթ․ կայուն զարգացմանը՝ համակարգի բաղադրիչ  ոլորտներում համապատասխան արդյունավետ գործառույթների նախատեսմամբ և իրականացմամբ: Աշխատաժողովը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) կողմից:
Աշխատաժողովին մասնակցում էին էկոնոմիկայի և կանոնակարգող շահագրգիռ նախարարությունների, որակի ենթակառուցվածքի համակարգի հաստատությունների («Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲԸ,  «Հավատարմագրման ազգային մարմին» ՊՈԱԿ, Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմին)  և մասնավոր հատվածի շահագրգիռ կողմերի ավելի քան հիսուն ներկայացուցիչներ: Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին ներկա պահին Հայաստանում որակի ենթակառուցվածքի ոլորտում առկա թույլ և ուժեղ կողմերը, ռազմավարության տեսլականը և դրա հետ կապված նպատակները, միջոցառումներն ու արդյունքները որակի ենթակառուցվածքի համակարգի յուրաքանչյուր բաղադրիչի համար, որոնք պետք է ուղղված լինեն ամբողջ համակարգի շարունակական և կայուն զարգացմանը, միջազգային գործընթացներին ինտեգրմանը, շուկայի կարիքների բավարարմանը, սպառողի իրավունքների պաշտպանությանը, հասարակության իրազեկմանը:
Աշխատաժողովն անցկացվել է «Հայաստանում որակի ենթակառուցվածքի աջակցություն» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից և իրականացվում՝ UNIDO-ի կողմից։
«Հայաստանում Որակի ենթակառուցվածքի աջակցություն» ծրագրի նպատակն է նաև զարգացնել չափագիտության ներուժը' Հայաստանի Հանրապետությունում շահագրգիռ կողմերին կայուն և միջազգայնորեն ճանաչված ծառայություններ մատուցելու համար:

The EU and the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) assist Armenia in the effective management of the national policy in the field of quality infrastructure
21 October, 2022
On 20th October, the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) organized a consensus building workshop at the Armenian office of the United Nations to present the vision of the national policy of the "National Quality Infrastructure Strategy (NQI)" in order to build a consensus and to effectively discuss with regulatory authorities. The main goal of the vision of the presented strategy is aimed at sustainable development of quality infrastructure in 2023-2033 with the plan and implementation of appropriate effective functions of its system components. The workshop was conducted by the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO).
More than fifty Representatives from ministry of economy and interested and regulating ministries, quality infrastructure institutions (CJSC "National Body for Standardization and Metrology", SNCO "National Accreditation Body", inspection Body for Market Surveillance) and representatives of interested parties from private sector took part in the workshop. During the workshop the representatives discussed the current strengths and challenges facing the Armenian quality infrastructure field, the strategy vision and its aims, as well as the activities and results for each component of the NQI system, which should be aimed to provide continuing and sustainable development, integration with international activities, covering the market needs, protecting consumer rights, and informing the public in general. f
The workshop was held within the framework of the "Quality Infrastructure Support in Armenia" program that is funded by the European Union (EU) and implemented by the UNIDO.
The purpose of the «Quality Infrastructure Support in Armenia» program is also to develop the potential of metrology to provide stable and internationally recognized services to interested stakeholders in the Republic of Armenia.