ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանն օգոստոսի 17-ին այցելել է «Արմենալ» գործարան՝ ընկերության գործունեությանն ու ծրագրերին ծանոթանալու նպատակով։
Գործարանի գլխավոր տնօրեն Արթուր Զաքարյանի ուղեկցությամբ Արմեն Արզումանյանը շրջել է ընկերության տարածքով, ծանոթացել տեխնոլոգիական հնարավորություններին, արտադրության պայմաններին և կարողություններին, զարգացման միտումներին։ Ներկայացվել են ընկերության գործունեության հիմնական ուղղությունները, զարգացման տեսլականը, իրականացված և նախատեսվող ծրագրերը, արտադրության ընդլայնման հնարավորությունները։
Շրջայցի ընթացքում քննարկվել են ընկերության արտադրական ներուժը և զարգացման հնարավորությունները, նախաձեռնվող աշխատանքները, ինչպես նաև արտահանումների և դրանց հետ կապված խնդիրները, մասնավորապես՝ ԵՄ կողմից տրամադրվող «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգի» (GSP+) դադարեցման պայմաններում գործարանի արտադրանքի դեպի ԵՄ, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կողմից հակագնագցման տուրքի կիրառման արդյունքում դեպի ԱՄՆ արտադրանքի արտահանմանն առնչվող հարցերը։
Կարևորվել է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի ոչ շուկայական տնտեսության կարգավիճակի վերանայման ուղղությամբ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից տարվող աշխատանքները։
Այցի ընթացքում Արմեն Արզումանյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել գործարանի արտադրողականության զարգացման, կարողությունների հզորացման, ինչպես նաև նոր արտադրատեսակների արտադրության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։

Заместитель министра экономики РА Армен Арзуманян посетил завод "Арменал"
Заместитель министра экономики РА Армен Арзуманян 17 августа посетил завод "Арменал", с целью ознакомомления с деятельностью и планами компании.
В сопровождении генерального директора завода Артура Закаряна, Армен Арзуманян осмотрел территорию предприятия, ознакомился с технологическими возможностями, производственными условиями и возможностями, тенденциями развития. Были представлены основные направления деятельности компании, видение развития, реализуемые и планируемые программы, возможности расширения производства.
В ходе экскурсии были обсуждены возможности развития и производственный потенциал компании, текущие работы, а также вопросы экспорта продукции завода в ЕС в условиях прекращения действия «Преференциального торгового режима Европейского Союза» (GSP+), а также вопросы, связанные с экспортом продукции в США в результате применения антидемпинговой пошлины.
Особо была отмечена работа, проводимая Министерством экономики РА в направлении пересмотра США статуса нерыночной экономики Армении.
В то же время, заместитель министра А. Арзуманян выразил готовность поддержать проводимые работы в направлении повышения производительности завода, наращивания мощностей, а также выпуска новой продукции.