Կայացել է ՓՄՁ զարգացման խորհրդի հերթական նիստը
Ապրիլի 29-ին Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանի գլխավորությամբ նախարարությունում կայացել է փոխվարչապետին կից ՓՄՁ զարգացման խորհրդի հերթական նիստը:
Նիստի աշխատանքներին մասնակցել են խորհրդի անդամները, հրավիրյալներ պետական տարբեր գերատեսչություններից՝ Ֆինանսների նախարարությունից, Արդարադատության նախարարությունից, Պետական եկամուտների կոմիտեից, Կադաստրի կոմիտեից, ինչպես նաև լիզինգային շուկայի առաջատար հանդիսացող ֆինանսական կառույցներից,  ՎԶԵԲ և ՄԹ Կառավարության Լավ կառավարման հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող Գործարարության աջակցման գրասենյակի ներկայացուցիչները։
Նիստի ընթացքում մանրամասն քննարկվել և վերլուծվել են ՓՄՁ զարգացման խորհրդի անդամների կողմից ներկայացված՝ լիզինգային գործարքների և իրավաբանական անձանց լուծարման գործընթացի պարզեցման հետ կապված առաջարկները։
ՓՄՁ խորհրդի կողմից ներկայացված առաջարկներով նախատեսվում էր լիզինգային գործընթացներում որոշակի առանձնահատկություններ սահմանել՝ կապված Ֆիզիկական անձանց գույքի` հետագայում լիզինգով տրամադրման նպատակով օտարման և գույքի որոշ տեսակների կադաստրային գրանցման վերաբերյալ։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև 5 տարի և ավելի անընդմեջ գործունեություն չիրականացրած և հարկային պարտավորություններ չունեցող իրավաբանական անձանց համար լուծարման պարզեցված կարգի սահմանումը, որը հնարավորություն կտա իրավաբանական անձանց առանց տվյալ ոլորտում մասնագիտական գիտելիքների առկայության և ավելորդ վարչարարությունից զերծ մնալով, իրականացնել գործունեության լուծարում։
Հաշվի առնելով այն, որ նշված հարցերը կարիք ունեն առավել խորը և բազմակողմանի դիտարկման, նիստի ընթացքում որոշվեց ստեղծել աշխատանքային խումբ բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությամբ, որի շրջանակում կքննարկվեն խնդիրների լուծման բոլոր հնարավոր տարբերակները և դրանց իրավական ձևակերպումները, և արդյուքնում կմշակվեն օրենքի նախագծեր, որենք կներկայացվեն կառավարության դիտարկմանը։

On April 29, a regular meeting of the SME Development Council operating under the chairmanship of the Deputy Prime Minister of Armenia was held at the Ministry, chaired by Deputy Minister of Economy Rafayel Gevorgyan.
The meeting was attended by board members, guests from various public agencies, including the Ministry of Finance, the Ministry of Justice, the State Revenue Committee, State Cadastre Committee, leading financial structures in the leasing market, and representatives of the Business Support Office funded by the UK Government and supported by the EBRD.
During the meeting, the proposals related to the simplification of the process of liquidation of leasing transactions submitted by the members of the SME Development Council were discussed in detail.
The proposals submitted by the SME Council envisaged the establishment of certain features in the leasing process related to the cadastral registration of certain types of property for the alienation of the property of individuals later with leasing.
During the meeting the participants discussed definition of a simplified liquidation procedure for legal entities that have not been operating for 5 years in a row and do not have tax liabilities, which will allow legal entities to carry out liquidation activities without any professional knowledge in the field.
Taking into account the fact that the mentioned issues need more in-depth and comprehensive consideration, during the meeting it was decided to set up a working group with the involvement of all stakeholders, in the scope of which all possible solutions will be discussed with legal formulations, and as a result, draft laws will be submitted to the government.