էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը փետրվարի 4-ին Հայաստանի տեքստիլ արդյունաբերության աջակցության ծրագրի շրջանակներում այցելել Է Տոսպ և Մելանտե գործարաններ: Այցի նպատակն էր վերհանել ոլորտում առկա խնդիրները և մշակել առաջարկություններ Հայաստանում արտադրվող տեքստիլ արտադրանքի հավելյալ արժեքը բարձրացնելու և ավելի մրցունակ դարձնելու ուղիների վերաբերյալ:
«ՀՀ տեքստիլ արդյունաբերության աջակցության» ծրագիրը մեկնարկել է 2022 թվականի հունվար ամսին և իրականացվում է Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» ֆինանսավորմամբ, ՎԶԵԲ աջակցությամբ և Գործարարության աջակցման գրասենյակի համակարգմամբ:
Էկոնոմիկայի նախարարությունը, ներգրավելով լավագույն փորձագիտական խմբի, մշակում է ոլորտի զարգացման ճանապարհային քարտեզ մանրամասն գործողությունների ծրագրով և տեքստիլ արդյունաբերության զարգացման ռազմավարությամբ:
Հետագա աշխատանքների շուրջ քննարկումներն ավելի առարկայական դարձնելու նպատակով փետրվար ամսին նախատեսվում են ծրագրի պատասխանատուների այցեր տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում գործող ավելի քան 20 ընկերություններ։

Rafayel Gevorgyan visited Tosp and Melante factories within the framework of Armenia's textile industry support project
07 February, 2022
The Deputy Minister of Economy Rafayel Gevorgyan visited Tosp and Melante factories within the framework of the Armenian Textile Industry Support Project. The purpose of the visit was to identify the existing problems in the field, to develop proposals on ways to increase the added value of textile products produced in Armenia, to make them more competitive.
Launched in January 2022, the RA Textile Industry Support Project is funded by the UK Government's Good Governance Fund, supported by the EBRD and coordinated by the Business Support Office.
The Ministry of Economy with involvement of the best expert group is developing a roadmap for the development of the sector with a detailed action plan and a Textile industry development strategy.
In order to make the discussions on further work more substantial, more than 20 companies operating in the textile industry are scheduled to be visited in February.