Սուրեն Կարայանը Բրյուսելում հանդիպել է առևտրի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմի հետ
Դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը Բրյուսելում հանդիպել է Եվրոպական Հանձնաժողովի անդամ, առևտրի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմի հետ:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Սուրեն Կարայանը կարևորել է ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի բանակցային գործընթացը, որն իրականացվում է երեք բանակցային ուղղություններով՝ քաղաքական, առևտրի և ներդրումների, ինչպես նաև ոլորտային համագործակցության.
- Վերջին երկու օրերին Բրյուսելում տեղի ունեցած առևտրի և ներդրումների ուղղությամբ բանակցությունների հինգերորդ փուլը թույլ է տվել արձանագրել զգալի առաջընթաց բանակցային գործընթացում և տեսանելի դարձնել բանակցությունների ավարտը մոտ ապագայում,-նշել է նա:
ԵՄ հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմն իր հերթին տեղեկացրել է, որ առևտրի և ներդրումների մասով բանակցություններն ընթանում են կառուցողական մթնոլորտում: Հանձնակատարը և նախարարը մի շարք պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել, որոնք մտադիր են իրագործել մինչև բանակցային հաջորդ փուլը։
Բանակցվող շրջանակային համաձայնագիրը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կտեղափոխի որակական այլ մակարդակ և կարտացոլի երկկողմ հարաբերությունների ծավալն ու խորությունը, ինչպես նաև կսահմանի նոր ուղենիշեր փոխշահավետ համագործակցության համար:

Minister Suren Karayan met the European Commissioner for Trade Cecilia Malmström
On December 15, RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan met the European Commissioner for Trade Cecilia Malmström in Brussels.
During the meeting, the Minister Suren Karayan stressed the importance of the negotiations on the EU framework agreement, which is carrying out in 3 negotiation directions; political, trade and investments, as well as sectoral cooperation.
- During last two days the fifth round of talks on trade and investment issues of Armenia-EU new framework agreement has allowed to record significant progress in negotiation process and make visible the end of negotiations in the near future, - said the Minister.
The EU Commissioner for Trade Cecilia Malmström, in her turn, informed that the negotiations are being held in a constructive atmosphere. The Commissioner and the Minister acquired a number of agreements, which intend to implement the next round of negotiations.
Negotiating Armenia-EU new framework agreement will move Armenia-EU relations to another qualitative level and reflect the volume and depth of bilateral relations, as well as establish new benchmarks for mutually beneficial cooperation.