Սեպտեմբերի 14-ին Երևանում կայացել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ուկրաինական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական՝ 8-րդ նիստը։
Հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան է ժամանել Ուկրաինայի սոցիալական քաղաքականության նախարար Մարինա Լազեբնայայի գլխավորած պատվիրակությունը։
Հանձնաժողովի համանախագահներն են․ հայկական կողմից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ուկրաինական կողմից՝ Ուկրաինայի սոցիալական քաղաքականության նախարար Մարինա Լազեբնայան։
Հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին մասնակցել են Հայաստանի և Ուկրաինայի պետական մարմինների պաշտոնյաներ, Ուկրաինայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը և Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուլեբան, Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը, Ուկրաինայի ժողովրդական պատգամավորներ Դարյա Վոլոդինան և Արտյոմ Դմիտրուկը։
Ողջունելով նիստի մանսակիցներին և շնորհակալություն հայտնելով երկու օրերին ուկրաինական պատվիրակության կատարած աշխատանքի համար՝ Վահան Քերոբյանը նշել է․ «Միջկառավարական հանձնաժողովի գործադրած ջանքերը լավ հիմքեր կստեղծեն հայ-ուկրաինական առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման համար: Կարծում եմ՝ մենք լավ նախադրյալներ ենք ստեղծել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեմպերը էապես բարելավելու համար»:
Շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին ջերմ ընդունելության և երկօրյա ինտենսիվ աշխատանքի համար՝ Մարինա Լազեբնայան ընդգծել է․ «Այսօրվա ստորագրված արձանագրությունը ճանապարհային քարտեզ կդառնա մեր երկրների առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար։ Համավարակով պայմանավորված համաշխարհային ճգնաժամից հետո այս տարվա առաջին կիսամյակում մենք տեսնում ենք երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների դրական միտումների վերականգնում, և այժմ մեզ համար կարևոր է ապահովել ուկրաինա-հայկական հարաբերությունների երկարաժամկետ կայուն զարգացում մեր երկրների համար առանցքային ոլորտներում»։
Իրենց ելույթներում բանախոսները նախանշել են երկկողմ համագործակցության և անմիջական գործընկերային կապերի հաստատման տեսանկյունից առավել հեռանկարային ոլորտները՝ արդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն, առևտուր, առողջապահություն, էներգետիկա, տրանսպորտ, դեղագործություն, մետաղագործություն, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, կրթություն և գիտություն, սոցիալական ոլորտ, միջտարածաշրջանային համագործակցություն, տեղեկատվություն և հաղորդակցություն, մշակույթ, տուրիզմ և սպորտ։
Նիստի ընթացքում կողմերը համակարծիք էին, որ երկկողմ առևտրատնտեսական փոխգործակցությունն ունի մեծ ներուժ, և այս ուղղությամբ առաջնահերթ խնդիրներից են առևտրային կապերի ամրապնդումը, հայ-ուկրաինական համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը, ինչպես նաև գործարար ուղղվածության միջոցառումների կազմակերպումը։
Նիստի ավարտին հանձնաժողովի համանախագահները ստորագրել են տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ուկրաինական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արձանագրությունը, որից հետո պատասխանել են լրագրողների հարցերին։
«Մենք ստորագրել ենք լայնածավալ փաստաթուղթ տարբեր ուղղություններով համագործակցության վերաբերյալ, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական, գյուղատնտեսության, կրթության, գիտության, սոցիալական քաղաքականության, թվային փոխակերպման ոլորտներում», - նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Միջոցառման ընթացքում մեկ այլ փաստաթուղթ՝ հեռարձակման կարգավորման ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիր, ստորագրել են ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը և Ուկրաինայի հեռուստատեսության և ռադիոյի հեռարձակման ազգային խորհրդի անդամ Մաքսիմ Օնոպրիենկոն։
Հուշագրով նախատեսվում է հայկական և ուկրաինական ալիքների փոխադարձ հեռարձակում երկու երկրների մալուխային ցանցով։ Վահան Քերոբյանը վստահություն է հայտնել, որ այս հուշագիրը հիանալի հնարավորություն է հայ-ուկրաինական մշակութային կապերն ավելի ամրապնդելու և երկու ազգերի կյանքն ու կենսակերպը միմյանց համար ավելի ճանաչելի դարձնելու համար։
Հայաստանում գտնվելու ընթացքում Ուկրաինայի սոցիալական քաղաքականության նախարար Մարինա Լազեբնայան առանձին հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի ու ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի հետ։ Քննարկվել են գերատեսչությունների միջև համագործակցության ակտիվացման հնարավորությունները։
Տեղեկատվություն Հայաստանի Հանրապետության և Ուկրաինայի միջև առևտրաշրջանառության վերաբերյալ
Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի և Ուկրաինայի առևտրաշրջանառությունը 2011-2020 թվականներին տատանվել է 109.8 մլն ԱՄՆ դոլարից 243.5 մլն ԱՄՆ դոլար տիրույթում, այդ թվում՝ արտահանումը 6.2 մլն ԱՄՆ դոլարից մինչև 26.4 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ներմուծումը՝ 101.8 մլն ԱՄՆ դոլարից մինչև 232.4 մլն ԱՄՆ դոլար։
ՀՀ առևտրաշրջանառությունը Ուկրաինայի հետ 2021 թվականի հունվար-հունիսին կազմել է 67.1 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 3%-ով (2020 թվականի հունվար-հունիսին կազմել է 69.2 մլն.ԱՄՆ դոլար): 2021 թվականի հունվար-հունիսին արտահանումը ՀՀ-ից Ուկրաինա կազմել է 10.38 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 1.5%-ով (2020 թվականի հունվար-հունիսին կազմել է 10.2 մլն. ԱՄՆ դոլար): 2021 թվականի հունվար-հունիսին Ուկրաինայից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծումը, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, կազմել է 56.7 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 3.8%-ով (2020 թվականի հունվար-հունիսին կազմել է 58.9մլն ԱՄՆ դոլար):
ՀՀ առևտրաշրջանառությունը Ուկրաինայի հետ 2020 թվականին կազմել է 148.5 մլն. ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 13%-ով (2019 թվականին կազմել է 170.77 մլն.ԱՄՆ դոլար): 2020 թվականին արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից Ուկրաինա կազմել է 26.4 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 7.2%-ով (2019 թվականին կազմել է 24.6 մլն ԱՄՆ դոլար): 2020 թվականին Ուկրաինայից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծումը, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, կազմել է 122.1 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 16.4%-ով (2019 թվականին կազմել է 146.2 մլն ԱՄՆ դոլար):

Восьмое заседание армяно-украинской межправительственной совместной комиссии по экономическому сотрудничеству состоялось 14 сентября в Ереване. Для участия в заседании комиссии в Ереван прибыла делегация во главе с Министром социальной политики Украины Мариной Лазебной.
Сопредседателем комиссии с армянской стороны является министр экономики РА Ваган Керобян, с украинской - министр социальной политики Украины Марина Лазебная.
В работе заседания принимали участие должностные лица государственных органов Армении и Украины, Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Украине Владимир Карапетян, Чрезвычайный и полномочный посол Украины в Армении Иван Кулеба, депутат Национального собрания Армении Грачья Акопян, народные депутаты Украины Дарья Володина и Артем Дмитрук.
Приветствуя участников заседания и поблагодарив украинскую делегацию за работу, проделанную в течение двух дней, Ваган Керобян отметил: «Усилия межправительственной комиссии станут хорошей основой для расширения армяно-украинского торгово-экономического сотрудничества. Думаю, мы создали хорошие предпосылки для значительного ускорения темпов развития двусторонних отношений».
Поблагодарив армянскую сторону за теплый прием и за двухдневную интенсивную работу, Марина Лазебная подчеркнула․ «Подписанный сегодня протокол станет дорожной картой для того, чтобы углублять наши партнерские торгово-экономические отношения. После глобального кризиса, вызванного пандемией COVID-19, мы видим сегодня возобновление положительной динамики торгово-экономических отношений между двумя странами в первом полугодии этого года, и теперь нам важно обеспечить долгосрочное устойчивое развитие украино-армянских отношений в ключевых для наших стран сферах».
В ходе выступлений были обозначены наиболее перспективные с точки зрения двустороннего сотрудничества и установления прямого партнерства направления: промышленность, сельское хозяйство, торговля, здравоохранение, энергетика, транспорт, фармацевтика, металлургия, охрана окружающей среды, образование, наука, социальная сфера, межрегиональное сотрудничество, информация и коммуникация, культура, туризм и спорт.
В ходе встречи стороны сошлись во мнении, что двустороннее торгово-экономическое сотрудничество имеет большой потенциал и в этом направлении одним из приоритетных вопросов является укрепление торговых отношений, создание совместных армяно-украинских предприятий, а также проведение бизнес-ориентированных мероприятий.
По завершении заседания сопредседатели комиссии подписали протокол Восьмого заседания армяно-украинской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, после чего ответили на вопросы журналистов.
«Мы подписали обширный протокол о сотрудничестве в разных сферах, включая торговлю, сельское хозяйство, образование, науку, социальную политику, цифровую трансформацию», - отметил министр экономики РА Ваган Керобян.
В ходе мероприятия еще один документ - меморандум о сотрудничестве в сфере регулирования телерадиовещания - подписали председатель Национальной комиссии по телевидению и радио РА Тигран Акопян и член Национального совета по вопросам телевидения и радиовещания Украины Максим Оноприенко.
Меморандум предусматривает взаимное вещание армяно-украинских каналов через кабельную сеть двух стран. Ваган Керобян выразил уверенность, что этот меморандум станет прекрасной возможностью для дальнейшего укрепления армяно-украинских культурных связей и повышения информированности о жизни и быте обоих народов.
Во время пребывания в Армении министр социальной политики Украины Марина Лазебная провела отдельные встречи с министром экономики РА Ваганом Керобяном и министром труда и социальных вопросов РА Нареком Мкртчяном. В ходе этих встреч были обсуждены возможности активизации сотрудничества между ведомствами.
Информация о торговом обороте между Республикой Армения и Украиной
Согласно статистическим данным, торговый оборот между Арменией и Украиной в 2011-2020 годах колебался от 109,8 млн до 243,5 млн долларов США, в том числе, экспорт - от 6,2 млн до 26,4 млн долларов США, а импорт - от 101,8 млн до 232,4 млн долларов США.
Торговый оборот между Арменией и Украиной в январе-июне 2021 года составил 67,1 млн долларов США, что на 3% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (в январе-июне 2020 года этот показатель составил 69,2 млн долларов США). В январе-июне 2021 года экспорт из Армении в Украину составил 10,38 млн долларов США, увеличившись на 1,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (в январе-июне 2020 года он составил 10,2 млн долларов США). В январе-июне 2021 года импорт из Украины в Республику Армения по стране происхождения составил 56,7 млн долларов США, что на 3,8% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (в январе-июне 2020 года показатель составил 58,9 млн. долларов США).
Торговый оборот между Арменией и Украиной в 2020 году составил 148,5 млн долларов США, что на 13% меньше, чем в предыдущем году (в 2019 году он составил 170,77 млн долларов США). В 2020 году экспорт из Республики Армения в Украину составил 26,4 млн долларов США, увеличившись на 7,2% по сравнению с предыдущим годом (в 2019 году он составил 24,6 млн долларов США). В 2020 году импорт из Украины в Республику Армения по стране происхождения составил 122,1 млн долларов США, что на 16,4% меньше, чем в предыдущем году (в 2019 году он составил 146,2 млн долларов США).