Քննարկում ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ
Սեպտեմբերի 7-ին նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի, Մոլդովայի և Բելառուսի տարածաշրջանային տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենին և ՎԶԵԲ Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունը և ընդգծել ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ համատեղ իրականացվող ծրագրերի արդյունավետությունը։
Նախարարը ներկայացրել է կառավարության ծրագրի տնտեսական հատվածը՝ նշելով ծրագրի առաջնահերթություններն ու այն ոլորտները, որտեղ հնարավոր է համագործակցել։ Վահան Քերոբյանը կարևորել է նոր ծրագրով նախատեսվող բարեփոխումները և դրանց իրականացման գործընթացում ՎԶԵԲ-ի աջակցությունը։
ՎԶԵԲ ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել նախարարին ընդունելության համար և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնումը, ինչպես նա պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու աջակցել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության առանցքային ուղղությունները։ Անդրադարձ է կատարվել համատեղ իրականացվող ծրագրերին, մտքեր են փոխանակվել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության  զարգացման,  զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, մետաղագործության և այլ բնագավառներում համատեղ ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ենթակառուցվածքների զարգացման, այդ թվում՝ էներգետիկայի, ջրամբարաշինության, ճանապարհաշինության և այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին։

Ваган Керобян обсудил перспективы сотрудничества с ЕБРР
Министр экономики РА Ваган Керобян 7 сентября принял регионального директора Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по Кавказу, Молдове и Беларуси Катарину Бьорлин Хансен и главу офиса ЕБРР в Армении Дмитрия Гвиндадзе.
На встрече присутствовал также заместитель министра Рафаэль Геворкян.
Приветствуя гостей, министр подчеркнул важность сотрудничества с ЕБРР и подчеркнул эффективность совместных программ, реализуемых при поддержке Банка.
Министр представил экономическую часть правительственной программы, отметив приоритеты программы и сферы, в которых возможно сотрудничество. Ваган Керобян подчеркнул важность реформ, предусмотренных новой программой и поддержку ЕБРР в процессе их реализации.
Представители ЕБРР поблагодарили министра за прием и отметили, что Банк придает важность расширению сотрудничества с Арменией, а также выразили готовность и дальше оказывать содействие развитию экономики Армении.
В ходе встречи были обсуждены ключевые направления сотрудничества. Стороны коснулись также совместно реализуемых программ, обменялись мнениями относительно сотрудничества государства с частным сектором, осуществления совместных программ в сфере развития малого и среднего предпринимательства, туризма, сельского хозяйства, металлургии и других областях. Также были затронуты вопросы о перспективах сотрудничества в сфере развития инфраструктур, в том числе, в области энергетики, строительства водохранилищ и дорожного строительства.