Սեպտեմբերի 6-ին նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում ՀԲ տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսին և ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Կարոլին Գեգինատին։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Ռաֆայել Գևորգյանը։
Նախարար Վահան Քերոբյանը բարձր է գնահատել Նախարարության՝ ՀԲ-ի հետ համագործակցությունը և ՀԲ-ի աջակցությունը Հայաստանում իրականացված բարեփոխումների իրականացմանը։ Նա ներկայացրել է կառավարության նոր ծրագրի տնտեսական հատվածում ներառված ծրագրերը և բարեփոխումները, որոնց իրականացման գործընթացում ՀԲ-ը կարող է մասնակցություն ունենալ։
Վահան Քերոբյանն ընդգծել է, որ կառավարության ծրագրի հենասյունային կետը արդյունավետության բարձրացումն է տնտեսության բոլոր ճյուղերում, հետևաբար՝ յուրաքանչյուր նոր նախագիծ և նախաձեռնություն պետք է ուղղված լինի տնտեսության տարբեր ճյուղերում արտադրողականության բարձրացմանը։
Կառավարության նոր ծրագրում նախարարն առանձնացրել է նախատեսվող ջրային և հողային բարեփոխումները՝ նշելով, որ ՀԲ-ը մեծ փորձառություն ունի այս երկու ոլորտներում ռեֆորմների իրականացման մեջ և կարող է մեծ ներդրում ունենալ՝ տրամադրելով խորհրդատվական ծառայություններ հնարավորինս սահուն այդ գործընթացները կազմակերպելու համար։
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ առանձնացվել են նաև ՓՄՁ ոլորտի և աշխատանքային հմտությունների զարգացումը, ինչպես նաև տնտեսության թվայնացումը։
ՀԲ Հայաստանի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Կարոլին Գեգինատը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար։ Նշելով, որ ՀԲ-ն պատրաստակամ է աջակցել ՀՀ կառավարությանը բարեփոխումների իրականացման գործում՝ նա առանձնացրել է աշխատանքային հմտությունների զարգացման և ՓՄՁ ոլորտում աջակցության հարցը և ավելացրել, որ աջակցությունը կարող է լինել ոչ միայն ֆինասական, այլև խորհրդատվական և միջազգային լավագույն փորձի փոխանակման միջոցով։
Կարոլին Գեգինատը նաև տեղեկացրել է, որ աշխատանքային հմտությունների զարգացման նպատակով ՀԲ-ի կողմից իրականացվել է Հայաստանի աշխատանքի շուկայի լայնամասշտաբ ուսումնասիրություն և վերլուծություն, որի արդյունքում վեր են հանվելու առկա բոլոր խնդիրները, անհրաժեշտ հմտությունների պակասը։ Նա առաջարկել է առանձին հանդիպում կազմակերպել իրենց կողմից իրականացված վերլուծության արդյունքները քննարկելու և այս ոլորտում արդյունավետ համագործակցության ուղիներ գտնելու համար։
Հարավային Կովկասում ՀԲ տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսն առանձնացրել է այն ուղղությունները, որտեղ տեսնում է համագործակցության հեռանկարներ․ դրանք են՝ ներդրումային միջավայրի բարելավում, ֆինանսական միջոցների հասանելիություն, աշխատանքային հմտություններ, հարկային համակարգի բարեփոխումներ։ Կառավարության ծրագրի տնտեսական հատվածի իրականացման ճանապարհային քարտեզին համահունչ կհստակեցվեն երկարաժամկետ և կարճաժամկետ համագործակցության ուղղությունները։
ՀԲ-ի ներկայացուցիչները նաև նշել են, որ ուսումնասիրություն է արվում Հայաստանի ներդրումային գրավչությունները բացահայտելու համար, այդ թվում՝ համայնքներում։ Փաստաթուղթը պատրաստ լինելուն պես կտրամադրվի էկոնոմիկայի նախարարությանը՝ ուսումնասիրության։

Министр экономики РА Ваган Керобян 6 сентября принял регионального директора Всемирного банка (ВБ) по Южному Кавказу Себастьяна Молинеуса и новоназначенного руководителя Ереванского офиса Всемирного банка Каролин Гегинат.
Во встрече также приняли участие заместители министра Арман Ходжоян и Рафаэль Геворкян.
Министр Ваган Керобян высоко оценил сотрудничество министерства со Всемирным банком и содействие ВБ в реализации реформ, проводимых в Армении. Он представил программы и реформы, включенные в экономическую часть новой правительственной программы, в реализации которых ВБ также может принять участие.
Ваган Керобян подчеркнул, что основной целью программы правительства является повышение эффективности во всех секторах экономики, следовательно, каждый новый проект и инициатива должны быть направлены на повышение производительности в разных секторах экономики.
В новой программе правительства министр особо подчеркнул важность планируемых водных и земельных реформ, отметив, что ВБ имеет большой опыт проведения реформ в этих двух сферах и может внести большой вклад, предоставляя консультационные услуги для наиболее успешной организации этих процессов.
В качестве перспективных направлений сотрудничества были выделены также развитие сектора МСБ и трудовых навыков, а также цифровизация экономики.
Новоназначенный руководитель Ереванского офиса ВБ Каролин Гегинат поблагодарила министра за прием. Отметив, что ВБ готов оказать содействие правительству Армении в реализации реформ, она особо выделила вопрос поддержки развития трудовых навыков и сектора МСБ, при этом добавив, что поддержка может быть не только финансовой, но и консультационной, в том числе - посредством обмена передовым международным опытом.
Каролин Гегинат также сообщила, что для развития трудовых навыков Всемирный банк осуществил масштабное исследование и анализ рынка труда Армении, в результате которого будут выявлены все существующие проблемы и дефицит необходимых навыков. Она предложила организовать отдельную встречу для обсуждения результатов анализа и поиска путей эффективного сотрудничества в этой сфере.
Региональный директор Всемирного банка по Южному Кавказу Себастьян Молинеус выделил сферы, в которых видит перспективы сотрудничества: улучшение инвестиционного климата, доступность финансовых средств, трудовые навыки, реформы налоговой системы. Направления долгосрочного и краткосрочного сотрудничества будут уточнены в соответствии с дорожной картой по реализации экономической части государственной программы.
Представители ВБ также отметили, что на данный момент проводится исследование для определения инвестиционной привлекательности Армении, в том числе, в общинах. Как только исследование будет готово, соответсующий документ будет передан в Министерство экономики для детального рассмотрения.