Վահան Քերոբյանն ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ տնօրեն Ջոն Ալլելոյին և «Իմ Հայաստան» ծրագրի ներկայացուցիչներին
Սեպտեմբերի 3-ին նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային Զարգացման գործակալության (ԱՄՆՄԶԳ) տնօրեն Ջոն Ալլելոյին, «Իմ Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Սիսակ Մխիթարյանին և ծրագրի այլ   ներկայացուցիչների։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը, ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Ալֆրեդ Քոչարյանը և զբոսաշրջության կոմիտեի այլ աշխատակիցներ։
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր ներկայացնել «Իմ Հայաստան» ծրագրի շրջանակում մշակված «Հայաստանի օրինակելի փորձառություններ» գնահատման չափանիշներն ու ստանդարտները։
Վահան Քերոբյանը ողջունելով հյուրերին նշել է, որ մեծապես կարևորում է զբոսաշրջության դերը երկրի տնտեսության զարգացման գործում և ավելացրել, որ  այսօր առաջնային խնդիր է ավելացնել առավել գնողունակ զբոսաշրջիկների հոսքերը դեպի Հայաստան։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, որակյալ ծառայությունների մատուցման անհրաժեշտությունը և ավելացրել, որ մշակված փորձառությունները հնարավորություն կտան զբոսաշրջային ներուժը լավագույնս ներկայացնելու աշխարհին և կնպաստեն զբոսաշրջային այցելությունների աճին։
Փաստաթուղթը մշակվել է «Իմ Հայաստան» ծրագրի կողմից՝ ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի հետ համագործակցությամբ։ Ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և իրականացվում Սմիթսոնյան ինստիտուտի կողմից։ Այն նպաստում է զբոսաշրջային նոր փորձառությունների զարգացմանը՝ հիմնվելով երկրի տարբեր զբոսաշրջային տարածաշրջանների նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության վրա։
«Հայաստանի օրինակելի փորձառությունները» լավագույնս ներկայացնում են Հայաստանի պատմությունը, բնությունը, ավանդույթները և հանդիսանում  են շուկայական պահանջներին համապատասխան զբոսաշրջային յուրահատուկ փորձառությունների հավաքածու, որոնք ճանապարհորդներին կապում են Հայաստանի մշակութային ժառանգությանը։ Չափանիշները հիմնված են զբոասաշրջության ոլորտում հաստատված միջազգային ստանդարտների և մշակութային ժառանգության ներկայացման լավագույն փորձի վրա՝ համապատասխանեցված հայկական իրականությանը։ Իրականացված աշխատանքի արդյունքում մշակվել են ստանդարտներ և ստեղծվել է գնահատման գործիք, որը փորձարկվել է և ծրագրի ընթացքում բարելավվել։
Հանդիպման ավարտին «Հայաստանի օրինակելի փորձառություններ»-ի փաթեթը փոխանցվեց ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեին՝ այն զարգացնելու և հետագայում նաև տնտեսավարողներին գնահատելու համար։
Ինքնատիպ և գրավիչ զբոսաշրջային փորձառություններ առաջարկող բիզնեսները, մշակութային հաստատությունները և հյուրընկալները կկարողանան  հայտ ներկայացնել՝ ընդգրկվելու Հայաստանի օրինակելի փորձառություններ հավաքածուի ցանկում։ Հայտը բավարարելու պարագայում փորձառությունները կխթանվեն Զբոսաշրջության կոմիտեի կողմից՝ աշխարհին ներկայացվելու և այցելուներին դեպի Հայաստան գրավելու նպատակով։ Ցանկում ընդգրկվելու համար յուրաքանչյուր փորձառություն պետք է բավարարի և պահպանի արհեստավարժության բարձր որակական չափանիշներ և արտացոլի Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը։ Ստանդարտները հասանելի կլինեն հանրությանը և ՀՀ-ում այդ ստանդարտներին համապատասխանող ցանկացած զբոսաշրջային փորձառություն հնարավորություն կունենա մասնակցել ծրագրին։
Վահան Քերոբյանն առաջարկել է իրականացվելիք աշխատանքների մեջ ներգրավել նաև ՀՀ էՆ ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնին։

Министр Ваган Керобян 3 сентября принял директора Агентства США по международному развитию (USAID) (Армения) Джона Аллело, менеджера программы «Моя Армения» Сисака Мхитаряна и других представителей программы.
Во встрече принимали участие также заместитель министра Нарек Терян, и.о. председателя комитета по туризму Министерства экономики РА Альфред Кочарян и другие сотрудники комитета.
Основной целью встречи было представление критериев и стандартов оценки «Образцовый армянский опыт», разработанных в рамках программы «Моя Армения».
Приветствуя гостей, Ваган Керобян отметил важную роль туризма в развитии экономики страны, добавив, что на сегодняшний день первостепенной задачей является увеличение потока покупателеспособных туристов в Армению. В этом контексте он подчеркнул необходимость предоставления качественных услуг в соответствии с международными стандартами, при этом отметив, что накопленный опыт позволит наилучшим образом представить миру имеющийся туристический потенциал и поспособствует росту числа туристических посещений.
Документ был разработан программой «Моя Армения» совместно с Комитетом по туризму Министерства экономики РА. Программа финансируется USAID и реализуется Смитсоновским институтом. Она нацелена на развитие нового туристического опыта, основываясь на материальном и нематериальном культурном наследии различных туристических регионов страны.
«Образцовый опыт Армении» наилучшим образом демонстрирует историю, природу, традиции Армении и представляет собой набор уникального туристического опыта в соответствии с требованиями рынка, который объединяет путешественников с культурным наследием Армении. Критерии основаны на международных стандартах, установленных в области туризма и лучшем представлении культурного наследия в соответствии с армянскими реалиями. В результате проделанной работы были разработаны стандарты, создан инструмент оценки, который был протестирован и усовершенствован в ходе проекта.
В конце встречи пакет «Образцового опыта Армении» был передан Комитету по туризму Министерства экономики РА для его дальнейшей разработки и с целью оценки хозяйствующих субъектов в будущем.
Организации, культурные учреждения и гостевые дома, предлагающие уникальный и привлекательный туристический опыт, смогут подать заявку на включение в список образцового опыта Армении. Если заявка будет одобрена, Комитет по туризму будет продвигать этот опыт с целью его представления миру и привлечения посетителей в Армению. Для того, чтобы быть включенным в список, каждый опыт должен соответствовать высоким критериям профессионализма и отражать культурное наследие Армении. Стандарты будут доступны для общественности и любой туристический опыт, соответствующий этим стандартам в Армении, будет иметь возможность участвовать в программе.
Ваган Керобян предложил привлечь к проводимой работе также Национальный орган по стандартизации и метрологии Министерства экономики РА.