Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպան Մարիանո Վերգարային
Օգոստոսի 19-ին նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարային։
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարարը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև առկա մի շարք ուղղություններով համագործակցությունը և ընդգծել, որ այն զարգացնելու դեռևս չիրացված հնարավորություններ կան։
Շնորհակալություն հայտնելով նախարարին ընդունելության համար՝ Մարիանո Վերգարան նշել է, որ հայկական ապրանքների նկատմամբ Արգենտինայում մեծ հետաքրքրություն և սպառում կա։ Այս համատեքստում դեսպանն առաջարկել է հայկական ընկերություններին, հաջողված փորձի օրինակով, դիտարկել արգենտինական շուկայում իրենց ներկայացվածությունը։
Նախարարը առաջարկել է արգենտինացի գործարարներին գործունեություն ծավալել Հայաստանում․ այս համատեքստում նա կարևորել է Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ նշելով, որ Հայաստանը շահավետ պայմաններ կարող է առաջարկել արգենտինական ընկերություններին, որոնք կկարողանան իրենց պատրաստի արտադրանքը դեպի ԵԱՏՄ և այլ երկրներ արտահանելու։
Նախարարը նաև կարևորել է համագործակցությունը երկու երկրների երիտասարդների միջև փոխանակման ծրագրերի իրականացման, սպորտի, պարերի և այլ բնագավառներում, որոնք էլ ավելի կամրացնեն երկու երկրների կապը՝ միաժամանակ նպաստելով նաև զբոսաշրջության զարգացմանը։
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Արգենտինայի և Հայաստանի միջև կա մեծ ներուժ առևտրատնտեսական կապերի խորացման և ամրապնդման, երկու երկրների գործարար համայնքների միջև կապերը ակտիվացնելու համար և քննարկել  տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է երկու երկրների փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը։ Դեսպանը նշել է, որ Արգենտինան մեծ ուշադրություն է դարձնում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը և ավելացրել, որ այս ոլորտում փորձի փոխանակման և լուրջ համագործակցության լայն հնարավորություններ կան։
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Վերգարան տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերին նախատեսում են Հայաստանում բացել Արգենտինայի առևտրային պալատ, որը ևս մեկ խթան կդառնա հայ-արգենտինական տնտեսական կապերի ակտիվացման համար։
Նախարարը ողջունել է Հայաստանում Արգենտինայի առևտրային պալատ ունենալու գաղափարը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու վերջինիս արդյունավետ գործունեության ապահովմանը։ Վահան Քերոբյանը համաձայնվել է ներկա գտնվել պալատի բացմանը և առաջարկել միջոցառմանը հրավիրել նաև հայ գործարարների՝ երկկողմ համագործակցության հիմքեր դնելու նպատակով։

Ваган Керобян принял посла Аргентины в Армении Мариано Вергара
19 августа министр Ваган Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Аргентины в Армении Мариано Вергара.
Приветствовав посла, министр высоко оценил сотрудничество двух стран по ряду направлений, подчеркнув, что есть еще нереализованные для его развития возможности.
Поблагодарив министра за прием, Мариано Вергара отметил, что в Аргентине наблюдается большой интерес и спрос к армянским товарам. В этом контексте посол предложил армянским компаниям, в качестве примера успешного опыта, рассмотреть возможность их присутствия на аргентинском рынке.
Министр предложил аргентинским бизнесменам развернуть деятельность в Армении․ В этом контексте он отметил важность членства Армении в Евразийском экономическом союзе, подчеркнув, что Армения может предложить выгодные условия аргентинским компаниям, которые смогут экспортировать свою готовую продукцию в ЕАЭС и другие страны.
Министр также подчеркнул важность взаимосотрудничества молодежи двух стран в реализации программ обмена, в спорте, танцах и других сферах, что еще больше укрепит связи между двумя странами, а также будет стимулировать развитие туризма.
Стороны были едины во мнении, что существует большой потенциал для укрепления и углубления торгово-экономических связей между Арменией и Аргентиной, активизации связей между бизнес-сообществами двух стран и обсудили возможность сотрудничества в различных секторах экономики.
В ходе встречи была подчеркнута важность обмена опытом между двумя странами. Посол отметил, что Аргентина уделяет большое внимание развитию аграрного сектора, добавив, что есть широкие возможности для обмена опытом и серьезного сотрудничества в этой сфере.
Посол Вергара сообщил, что в сентябре текущего огда планируется открытие Торговой палаты Аргентины в Армении, что станет еще одним импульсом для активизации армяно-аргентинских торгово-экономических связей.
Министр приветствовал идею открытия Торговой палаты Аргентины в Армении и выразил готовность содействовать ее эффективному функционированию. Ваган Керобян дал согласие присутствовать на открытии палаты и предложил пригласить на мероприятие также армянских бизнесменов, с целью закладки фундамента для двустороннего сотрудничества.