Հայկական ընկերությունները կարող են դիմել մասնակցելու «Expo2020Dubai»-ի «Արտադրված է Հայաստանում» 4-օրյա ցուցահանդեսին
16 Օգոստոսի, 2021
2021 թ․հոկտեմբերի 1–ից 2022 թ․ մարտի 31–ը Դուբայում կայանալիք «Expo2020Dubai»-ի շրջանակում կանցկացվի «Արտադրված է Հայաստանում» (“Made in Armenia”) 4-օրյա ցուցահանդեսը, որին կարող են մասնակցել հայկական ընկերություններն ու արտադրողները։ Այն հնարավորություն կտա  ոչ միայն հայկական ապրանքներն ու ծառայությունները ներկայացնել համաշխարհային շուկայում, այլև ստեղծել նոր ամուր բիզնես կապեր, հանդիպել օտարերկրյա պոտենցյալ գործընկերների ու ներդրողների հետ։
Էքսպոյի ընթացքում մասնակից ընկերությունների ներկայացուցիչները հնարավորություն կունենան մասնակցելու կազմակերպիչների կողմից անցկացվող վորքշոփերի, որոնց շրջանակում հրավիրյալ մասնագետները մանրամասն կծանոթացնեն ԱՄԷ-ի և Պարսից ծոցի համագործակցության երկրների շուկաներ մուտք գործելու գաղտնիքներին ու ուղիներին։
Գործարար կապեր ձեռք բերելու և բիզնես շփումների իրականացման լավագույն հարթակներից մեկն էլ B2B պորտալն է, որում գրանցվելով՝ հայկական ընկերությունները կհայտնվեն համաշխարհային խոշորագույն ընկերությունների հետ նույն հարթակում։
Հայկական ընկերությունների համար գործարար աշխարհին ներկայանալու ևս մեկ հնարավորություն է արտահանման կատալոգը/ամսագիրը․ դրանում ներառված կլինեն Էքսպոյի մասնակից հայկական ընկերությունների գործունեության, ոլորտի, արտադրատեսակների մասին տեղեկություններ։ Կատալոգը հասանելի կլինի «EXPO 2020 Dubai»-ի մասնակից 190–ից ավելի երկրների գործարարներին։
Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության կազմակերպման աշխատանքների ընդհանուր համակարգումն իրականացվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից։ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ  «Դուբայ ԷՔՍՊՈ - 2020»-ին Հայաստանի մասնակցության կազմակերպման աշխատանքների ընդհանուր համակարգման նպատակով գլխավոր հանձնակատարն է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
«EXPO 2020 Dubai»-ի հայաստանյան կազմակերպչական թիմը մասնակից ընկերությունների համար կկազմակերպի նաև բիզնես հանդիպումներ, որոնց կարող են անցկացվել «Արտադրված է Հայաստանում» էքսպոյի տարածքում հատուկ դրա համար առանձնացված հատվածում։
Շուրջ 2880 մ2 զբաղեցնող ցուցահանդեսային տարածքում իրենց ապրանքներն ու ծառայությունները կարող են ներկայացնել հետևյալ ոլորտներում գործող հայկական ընկերությունները՝
• Սննդամթերք և խմիչք (գինի),
• Թեթև արդյունաբերություն,
• Թանկարժեք զարդեր (ոսկերչություն),
• ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաներ
• Տուրիզմ
• Կրեատիվ, մեդիա, կինոարտադրություն
• Այլ
Էքսպոյի մասնակցության վերաբերյալ մանրամասները և հետաքրքրության հայտը հրապարակված են www.dubai2020.am կայքում՝ հետևյալ հղմամբ։
Համաշխարհային էքսպոն աշխարհի ամենահին ցուցահանդեսային միջոցառումներից մեկն է։ Այն անցկացվում է յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ․ որևէ խոշոր քաղաք 6 ամիս շարունակ հյուրընկալում է աշխարհի բոլոր երկրներին, որոնք ներկայանում են իրենց ամենագրավիչ կողմերով։ «ԷՔՍՊՈ 2020 ԴՈՒԲԱՅ»–ին մասնակցում է 192 երկիր, ինչը մինչ այժմ կազմակերպված էսքպոների մեջ ռեկորդային ցուցանիշ է։ Կազմակերպիչներն ակնկալում են 25 մլն տեղացի և արտասահմանյան այցելուներ։

Армянские компании могут подать заявку на участие в 4-дневной выставке "Сделано в Армении" в рамках "Expo2020Dubai"
16 Август, 2021
В рамках выставки "Expo2020Dubai", которая будет проходить в Дубае с 1 октября 2021 г. по 31 марта 2022 г., состоится 4-дневная выставка «Сделано в Армении», в которой могут принять участие армянские компании и производители. Выставка даст возможность не только представить на мировом рынке армянские товары и услуги, но и установить новые прочные деловые связи, встретиться с потенциальными зарубежными партнерами и инвесторами.
Во время "Expo2020Dubai" представители компаний-участниц получат возможность принять участие в организованных воркшопах, в рамках которых приглашенные специалисты подробно ознакомятся с секретами и способами выхода на рынки ОАЭ и стран Персидского залива.
Одной из лучших площадок для налаживания деловых контактов является портал B2B, после регистрации на который армянские компании окажутся на одной платформе с крупнейшими мировыми компаниями.
Еще одна хорошая возможность для армянских компаний заявить о себе в деловом мире - экспортный каталог/журнал. В нем будет представлена ​​информация о деятельности, сфере и продукции армянских компаний, участвующих в выставке.  Каталог будет доступен предпринимателям из более чем 190 стран-участниц «EXPO 2020 Dubai».
Общую координацию организации участия Армении в выставке осуществляет Министерство экономики РА. Решением Премьер-министра РА, министр экономики РА является главным комиссаром по общей координации работ по организации участия Армении в "Expo2020Dubai".
Команда организаторов "Expo2020Dubai" Армении организует также для компаний-участников деловые встречи, которые будут проведены на выставке «Сделано в Армении», в специально отведенном для этого месте.
На выставочной площадке, занимающей около  2880 кв. м, армянские компании, работающие в следующих сферах, могут представить свои товары и услуги:
• пищевая продукция и напитки (вино),
• легкая промышленность,
• дорогие украшения (ювелирные изделия),
• ТТ и высокие технологии,
• туризм,
• креатив, медиа, кинопроизводство,
• др.
Подробная информация об участии в экспо и заявка на участие опубликованы на сайте www.dubai2020.am по следующей ссылке
Всемирная выставка экспо - одно из старейших выставочных мероприятий в мире, которое проводится один раз в 5 лет ․ В течение 6-и месяцев какой-либо большой город принимает все страны мира, которые представляют свои самые привлекательные стороны. В "Expo2020Dubai" принимают участие 192 страны, это рекордный показатель из всех экспо, организованных до сегодняшнего дня. Организаторы ожидают 25 миллионов местных и иностранных посетителей.