Վահան Քերոբյանն ընդունել է «Lufthansa» ավիաընկերության ներկայացուցիչներին
Օգոստոսի 11-ին նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է «Lufthansa» ավիաընկերության ներկայացուցիչներին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող  Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Lufthansa» ընկերության հետ համագործակցության հեռանկարներն ու ուղիները, ընդգծվել Հայաստանի համար զբոսաշրջության ոլորտի առաջնահերթությունները։
Կարևորելով Հայաստան-Գերմանիա գործարար կապերի ակտիվացումը՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ զբոսաշրջության ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման մեծ հնարավորություններ և հեռանկարներ կան։ Ներկայացնելով Հայաստանի համար կարևոր զբոսաշրջային  շուկաները՝ նա ընդգծել է այդ ոլորտում հատկապես որակի վրա շեշտադրում անելու պետական քաղաքականությունը։ Այս համատեքստում նախարարը խոսել է Գերմանիայից Հայաստան զբոսաշրջային հոսքեր ունենալու կարևորության մասին և ընկերության ներկայացուցիչների հետ մտքեր փոխանակել երկու երկրների միջև այդ հոսքերի ակտիվացման նպատակով համատեղ մարքեթինգային արշավներ կազմակերպելու հարցերի շուրջ։
«Lufthansa» ընկերության ներկայացուցիչներն իրենց հերթին նշել են, որ  Հայաստանը նախընտրելի զբոսաշրջային ուղղություն է գերմանացի զբոսաշրջիկների համար, հետևաբար՝ իրենք շահագրգռված են օգտագործել դեպի Հայաստան զբոսաշրջային հոսքեր բերելու հնարավորությունը և պատրաստ են համագործակցել մարքեթինգային արշավների կազմակերպման և իրականացման աշխատանքներում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Գյումրիում «Lufthansa» ավիաընկերության հաբ հիմնելու հարցը և Գյումրիի օդանավակայանից «Lufthansa» ավիաընկերության ինքնաթիռներով թռիչքներ իրականացնելու հնարավորությունը։
Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Ալֆրեդ Քոչարյանն ավելացրել է, որ գերմանական շուկան ևս շատ հետաքրքիր է Հայաստանի համար և այդ նպատակով օգոստոսի վերջին Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել ճանաչողական այց Գերմանիայի զբոսաշրջության ոլորտի ավելի քան 60 ընկերությունների մասնակցությամբ, որը լավ հնարավորություն է երկու երկրների զբոսաշրջային ներուժը ներկայացնելու և համագործակցության նոր ուղիներ գտնելու համար։

Ваган Керобян принял представителей авиакомпании "Lufthansa"
Министр экономики Ваган Керобян 11 августа принял представителей авиакомпании "Lufthansa". Во встрече принял участие исполняющий обязанности председателя Комитета по туризму Альфред Кочарян.
В ходе встречи были обсуждены перспективы и пути сотрудничества с компанией "Lufthansa", подчеркнуты приоритеты сферы туризма для Армении.
Указав на важность активизации деловых связей между Арменией и Германией, Ваган Керобян отметил, что в сфере туризма имеются большие возможности и перспективы для развития сотрудничества между двумя странами. Представляя важные для Армении туристические рынки, он подчеркнул государственную политику, акцентирующую в этой сфере повышение качества. В этом контексте министр говорил о важности наличия туристических потоков из Германии в Армению, обменялся мнениями с представителями компании по вопросам организации совместных маркетинговых кампаний между двумя странами, с целью активизации этих потоков.
Представители "Lufthansa", в свою очередь, отметили, что Армения является предпочтительным туристическим направлением для немецких туристов, поэтому они заинтересованы в использовании возможности привлечения туристических потоков в Армению и готовы сотрудничать в организации и проведении маркетинговых кампаний.
В ходе встречи был обсужден также вопрос о создании хаба "Lufthansa" в Гюмри и возможности выполнения авиакомпанией рейсов из аэропорта Гюмри.
Исполняющий обязанности председателя комитета по туризму Альфред Кочарян добавил, что немецкий рынок также очень интересен для Армении и сообщил, что в конце августа предусмотрено проведение в Армении познавательного тура с участием представителей более 60-и компаний сферы туризма из Германии. По словам Альфреда Кочаряна, это мероприятие – хорошая возможность для представления туристического потенциала двух стран и нахождения новых путей для сотрудничества.