Ամրապնդվում է կապը կրթական հաստատությունների հետ․ Արման Խոջոյանը հանդիպել է ՀԱՀ նախագահի հետ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը օգոստոսի 10-ին ընդունել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի նախագահ Կարին Մարկիդեսին և համալսարանի ուսումնական հարցերով փոխնախագահ Բրայան Էլիսոնին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի  ներուժը երկրի տնտեսության, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղելու հնարավարությունները և համագործակցության ուղիները։
«Համալսարանները պետք է դիտարկվեն ոչ միայն որպես մարդկային ռեսուրսի զարգացման կենտրոններ, այլև, որպես ամենաթարմ, նորարարական և գիտական տեղեկատվության կրողներ և փոխանցողներ, որը կարևոր դերակատարում կունենա ճշգրիտ քաղաքականության մշակման գործում»,- նշել է նախարարի տեղակալը։
Շնորհակալություն հայտնելով Ամերիկյան համալսարանի ղեկավարներին համագործակցության համար՝ Արման Խոջոյանն ավելացրել է, որ մտադրություն կա միավորել համալսարանների գիտական ներուժը քաղաքականություն մշակող կառույցների հետ՝ երկրի տնտեսական զարգացմանը նպաստելու նպատակով։
Կողմերը խոսել են համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման հեռանկարների մասին և համաձայնության եկել, համատեղելով երկու կողմերի փորձն ու կարողությունները, իրականացնել ոչ միայն առկա խնդիրներին, այլ նաև ապագայի մարտահրավերներին ուղղված ծրագրեր։
«Մենք կրթում ենք ուսանողներին որպես առաջնորդներ և պետք է նաև վստահ լինենք, որ այդ կրթությունը կապահովի ապագային միտված նորարարություններ և որոշումների կայացում», -  ասել է Կարին Մարկիդեսը։
Հանդիպմանն առանձնացվել են այն հիմնական խնդիրները, որոնց շուրջ կիրականացվեն համատեղ աշխատանքներ՝ արևային էներգիա, մաքուր ջուր, պլաստիկի օգտագործման նվազեցում, վերամշակող նյութերի լայնածավալ կիրառում։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ձևավորել աշխատանքային խմբեր՝ պետական և մասնավոր հատվածի, համալսարանների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Կարին Մարկիդեսը նշել է, որ համալսարանը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ արդեն իրականացվող նախագծերին և հանդես գալ նոր առաջարկություններով՝ դարձնելով դրանք ավելի արդյունավետ՝ հավելելով, որ ՀՀ կառավարության գյուղատնտեսության ոլորտի հնգամայա ռազմավարությունն ուսումնասիրելուց հետո կկարողանան ավելի հստակեցնել` որտեղ և ինչպես կարող են օգտագործել միավորված ռեսուրսները։
Նա առանձնահատուկ շեշտել է համայնքներում ծրագրերի իրականացման կարևորությունը և առաջարկել համատեղ ծրագրերը տեղափոխել ՀՀ մարզեր։
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Արման Խոջոյանն առաջարկել է հաջորդ հանդիպումն անցկացնել համայնքներում, ինչը կօգնի ավելի խորը պատկերացում կազմել համայնքային կյանքի և ներուժի մասին։

Укрепляется связь с учебными заведениями: Арман Ходжоян встретился с президентом АУА
Заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян 10 августa принял президента Американского университета Армении Карин Маркидес и вице-президента по учебным вопросам Брайана Эллисона.
В ходе встречи были обсуждены возможности направления потенциала Американского университета Армении на развитие экономики страны, в частности, сельского хозяйства, и пути сотрудничества.
«Университеты следует рассматривать не только как центры развития человеческих ресурсов, но и как носителей и переносчиков самой свежей, инновационной и научной информации, которая может сыграть важную роль в разработке правильной политики», - отметил заместитель министра.
Выразив благодарность руководству Американского университета за сотрудничество, Арман Ходжоян добавил, что есть намерение объединить научный потенциал университетов со структурами, разрабатывающими политику, с целью содействия экономическому развитию страны.
Стороны обсудили перспективы совместных программ и реализации инициатив и пришли к согласию, чтобы, объединив опыт и возможности обеих сторон, реализовать программы, направленные не только на решение существующих проблем, но и на будущие вызовы.
«Мы обучаем студентов как лидеров и должны быть уверены, что это образование обеспечит ориентированные на будущее инновации и принятие решений», - сказала Карин Маркидес.
Собеседники выделили следующие основные вопросы, по которым будет проводиться совместная работа: солнечная энергия, чистая вода, сокращение использования пластика, масштабное использование вторсырья. Была также достигнута договоренность о формировании рабочих групп с участием представителей государственного, частного сектора и вузов.
Карин Маркидес отметила, что университет готов внести свой вклад в уже реализованные проекты и выступить с новыми предложениями, сделав их более эффективными, а также добавила, что после изучения пятилетней стратегии правительства Армении в области сельского хозяйства, можно будет конкретизировать - где и как использовать объединенные ресурсы.
Она особо подчеркнула важность реализации программ в общинах и предложила перенести совместные программы в регионы Армении.
Подводя итоги встречи, Арман Ходжоян предложил провести следующую встречу в общинах, что поможет сформировать более глубокое представление о жизни общин и их потенциале.