ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանի հետ միասին օգոստոսի 9-ին այցելել է «Արտկոն» ՓԲԸ՝ ծանոթանալու ընկերության գործունեությանը։ Ընկերությունը գործում է մոդուլային շինարարության ոլորտում և կիրառում է միջազգային փորձի վրա հիմնված առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, որոնք մինիմալի են հասցնում բնապահպանական ռիսկերը։
«Արտկոն» ՓԲԸ փոխտնօրեն և բաժնետեր Թերեզա Կարապետյանի և ընկերության խորհրդի անդամ, փոխտնօրեն Արտյոմ Թադևոսյանի ուղեկցությամբ՝ Վահան Քերոբյանը և Նարեկ Տերյանը շրջել են ընկերության տարածքով, ծանոթացել գործարանի աշխատանքի ընթացքին և հեռանկարային հնարավորություններին։
Այնուհետև, նախարարին է ներկայացվել ընկերության կողմից նախաձեռնած, իր գաղափարով և լուծումներով յուրահատուկ, շինարարությունում կանաչ տեխնոլոգիաների կիրառման ծրագիրը, որի շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանում ստեղծել շինարարական hանգույց (կլաստեր)։ Վերջինս նոր հնարավորություններ կընձեռի ոլորտի պրոֆեսիոնալներին շինարարական կանաչ տեխնոլոգիաների կիրառման հարցում։ Մասնավորապես, մեկ վայրում հասանելի կլինեն շինարարական-նորարարական տեխնոլոգիական բազմաթիվ լուծումներ և ոլորտի պրոֆեսիոնալներին կառաջարկվեն շինարարական նախագծերի արդյունավետ իրականացման մի շարք հնարավորություններ։ Միմյանց փոխլրացնող և աջակցող ծառայությունների ու տեխնոլոգիական լուծումների համադրման արդյունքում կբարելավվեն շինարարական աշխատանքների չափանիշները և կնպաստի ոլորտում տրամադրվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը։
Խոսելով առաջիկա նախաձեռնությունների մասին՝ ընկերության ղեկավարությունը նշել է, որ դրանց իրականացման հարցում առանցքային է պետության հետ երկարաժամկետ համագործակցությունը։ Մասնավորապես, քննարկվել է կառավարության նոր ծրագրով նախատեսված հիվանդանոցների, դպրոցների, մանկապարտեզների և ինդուստրիալ պարկերի կառուցման աշխատանքներում ընկերության մասնակցության հնարավորությունները՝ շինարարական աշխատանքների օպտիմալացման և արդյունավետության բարձրացման նպատակով։ Նախարար Վահան Քերոբյանն էլ իր հերթին ներկայացրել է կառավարության մի շարք նախագծեր, որոնց իրականացման աշխատանքներին, հետաքրքրության դեպքում, ընկերությունը կարող է մասնակցել։ Կողմերը քննարկել են համագործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման հեռանկարները, այդ թվում՝ ընկերության կողմից արտադրվող մոդուլային սառնարանների հնարավոր կիրառումը գյուղատնտեսության մեջ։
Նմանատիպ համագործակցության շրջանակում հնարավոր կլինի կրճատել ինչպես շինարարական աշխատանքների տևողությունը, այնպես էլ անհրաժեշտ ռեսուրսները։ Ողջունելով ընկերության նորարարական գաղափարները և պատրաստակամությունը մասնակցել կառավարության ծրագրերի իրականացմանը՝ Վահան Քերոբյանը պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակում հնարավոր օժանդակություն ցուցաբերել համատեղ նախագծերի իրականացման ողջ ճանապարհին։ Նա նաև հավելել է, որ, ընկերության կողմից շինարարական աշխատանքների իրականացման դեպքում, պետությունը կաջակցի անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովման հարցում։

Министр экономики РА Ваган Керобян вместе с заместителем министра Нареком Теряном 9 августа посетили ЗАО «Арткон», с целью ознакомления с деятельностью компании. Компания работает в сфере модульного строительства и использует основанные на международном опыте передовые технологии, которые минимизируют экологические риски.
В сопровождении заместителя директора ЗАО «Артон» и акционера компании Терезы Карапетян и члена правления, заместителя директора Артема Тадевосяна, Ваган Керобян и Нарек Терьян осмотрели предприятие, ознакомились с процессом его работы и перспективными возможностями завода.
Затем министра ознакомили с уникальной по своей идее и решениям программой, инициированной компанией, с использованием зеленых технологий в строительстве, в рамках которой планируется создание строительного кластера в Армении. Кластер откроет новые возможности для профессионалов в области использования технологий зеленого строительства. В частности, многие строительно-инновационные технологические решения будут доступны в одном месте, профессионалам отрасли будет предложен ряд возможностей для эффективной реализации строительных проектов. В результате сочетания взаимодополняющих и вспомогательных услуг и технологических решений, будут улучшены критерии строительных работ, что поможет улучшить качество услуг, предоставляемых в этой отрасли.
Говоря о предстоящих проектах, руководство компании отметило, что долгосрочное сотрудничество с государством является ключевым в их реализации. В частности, были обсуждены возможности участия компании в предусмотренном новой государственной программой строительстве больниц, школ, детских садов и индустриальных парков, с целью оптимизации строительных работ и повышения их эффективности. Министр Ваган Керобян, в свою очередь, представил ряд государственных проектов, в реализации которых компания, в случае заинтересованности, может принять участие. Стороны обсудили перспективы сотрудничества и реализации совместных проектов, в том числе - возможное использование модульных холодильников производства компании в сельском хозяйстве.
В рамках подобного сотрудничества можно будет сократить как продолжительность строительных работ, так и необходимые ресурсы. Приветствуя инновационные идеи компании и ее намерение участвовать в реализации государственных программ, Ваган Керобян выразил готовность в пределах своих полномочий оказывать всевозможное содействие в реализации совместных проектов. Он добавил, что в случае проведения компанией строительных работ, государство окажет содействие в обеспечении необходимой инфраструктуры.