Հայակական արտադրանքը հասանելի է դառնում աշխարհի տարբեր անկյուններում․ Վահան Քերոբյանը մասնակցել է Buy Armenian առցանց վաճառքի հարթակի պաշտոնական մեկնարկին
05 Օգոստոսի, 2021
Օգոստոսի 4-ին Երևանում կայացել է www.buyarmenian.com առցանց վաճառքի համահայկական հարթակի պաշտոնական մեկնարկն ազդարարող միջոցառումը, որի նպատակն էր հանրության լայն շրջանակին ներկայացնել նախաձեռնության բովանդակությունը և հարթակի հնարավորությունները։
Ամերիկահայ Լիլիթ և Նշան Օդաբաշյանների՝ «Գնի՛ր հայկականը» նախաձեռնությունը մեկնարկել է 2020 թվականի հոկտեմբերին՝ արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին, ավելի ուշ գործարկվել է նաև Buy Armenian կայքէջը, որը կապող օղակ է դարձել Հայաստանի արտադրողների և Սփյուռքում բնակվող հայ սպառողների միջև։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։ Նա չափազանց կարևորել է հարթակի գործարկումը և հույս հայտնել, որ այն լայն հնարավորություններ կստեղծի հատկապես փոքր և միջին գործարարության զարգացման համար։ «Մեզ համար մեր հայրենակիցների ջանքերով ստեղծված հարթակը կարևոր է 3 պատճառով՝ այն զարգացնում է eCommerce-ը, աջակցում ՓՄՁ-երին և նպաստում արտահանման ծավալների ավելացմանը։ Եվ մեր կառավարությունը շատ մեծ ջանք է դնելու, որպեսզի փոքր և միջին ձեռնարկությունները դառնան հաջողակ մեր երկրում։ Այսօր նրանց դերը մեր տնտեսության մեջ շատ փոքր է՝ 27%։  Մենք պլանավորել ենք 5 տարվա ընթացքում կրկնապատկել նրանց մասնակցությունը և լայնամասշտաբ աջակցություն ենք ցուցաբերելու թե՛ կրթական, թե՛ որակի ենթակառուցվածքների, թե՛ ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության և արտահանման խթանման ուղղություններով։ Այդ ծրագրերն արդեն մշակման փուլում են», - ասել է էկոնոմիկայի նախարարը և քաջալերել բոլորին շատ ակտիվ ներգրավվել բիզնեսի մեջ՝ շեշտելով, որ կառավարության ուշադրությունը փոքր և միջին ձեռնարկությունների նկատմամբ ավելանալու է։
«Միասնաբար բարձրանում ենք» կարգախոսն ունեցող այս նախաձեռնությունը միտված է համախմբել աշխարհասփյուռ հայկական ներուժը և միասնական ջանքերով նպաստել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը։
Buy Armenian  առցանց վաճառքի համահայկական հարթակը հայ արտադրողներին հնարավորություն է ընձեռել ներկայացնելու իրենց արտադրանքը։ Հարթակում արդեն իսկ գրանցված է 750 արտադրող, որոնք առաջարկում են շուրջ 5500 ապրանքատեսակ՝ սննդից մինչև ձեռագործ իրեր ու հագուստ, և նշված թվերն օրեցօր ավելանում են։
«Աջակցում եմ այս շատ կարևոր նախագծին, որովհետև այն կոչված է աջակցելու Հայրենիքին, նաև խթանելու արտադրությունը Հայաստանում և Արցախում։ Հասկանալով, թե որքան նպաստավոր է նախագիծը մեր Հայրենիքի, ինչպես նաև աշխարհասփյուռ հայության համար՝ մենք սկսեցինք աջակցել տարբեր ձևերով և, առաջին հերթին, հասու դարձնելով այդ գաղափարը լայն հանրությանը», - իր ելույթում նշել է Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը, ով առցանց միացել էր միջոցառմանը։ Նրա խոսքով՝ շահում է Հայրենիքը, Հայրենիքում ապրող և արտադրող մարդիկ ու ընկերությունները, նաև հայկական արտադրանքը ճանաչում է ստանում ամբողջ աշխարհում, ինչը նույնպես չափազանց կարևոր է։
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ պետական մարմինների, համահայկական կառույցների և միջազգային կազմակերպությունների, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, նախաձեռնության գործընկերները և անդամները։

Продукция Армении становится доступной в разных уголках мира: Ваган Керобян принял участие в церемонии официального запуска платформы онлайн-продаж Buy Armenia
05 Август, 2021
4 августа в Ереване состоялось мероприятие, посвященное официальному запуску общеармянской платформы онлайн-продаж www.buyarmenian.com. Целью мероприятия было ознакомление широкой публики с содержанием данной инициативы и возможностями платформы.
Инициатива проживающих в США армян Лилит и Ншана Одабашянов «Покупай армянское» была задействована в октябре 2020 года, в период 44-дневной войны в Арцахе, а чуть позже был запущен веб-сайт Buy Armenian, который стал связующим звеном между производителями из Армении и армянскими потребителями Диаспоры.
На мероприятии с приветственной речью выступил министр экономики РА Ваган Керобян. Он подчеркнул важность запуска платформы, выразив надежду, что эта инициатива откроет широкие возможности особенно для развития малого и среднего бизнеса. «Созданная усилиями наших соотечественников платформа важна для нас по трем причинам: она развивает электронную коммерцию (eCommerce), поддерживает малый и средний бизнес, а также способствует увеличению объемов экспорта. И наше правительство приложит огромные усилия для того, чтобы малые и средние предприятия стали успешными в нашей стране. Сегодня их роль в нашей экономике очень мала - 27%. Мы планируем через 5 лет удвоить их участие и будем оказывать масштабную поддержку как в сфере образования, инфраструктуры качества, так и доступностью финансовых ресурсов и продвижением экспорта. Эти программы уже находятся в стадии разрабатки», - отметил министр экономики и призвал всех очень активно заниматься бизнесом, подчеркнув, что внимание государства к малым и средним предприятиям будет возрастать.
Инициатива «Покупай армянское», под лозунгом «Мы поднимаемся вместе», направлена ​​на объединение потенциала армян всего мира и содействие совместными усилиями развитию экономики Армении.
Всеармянская платформа онлайн-продаж Buy Armenian дала возможность армянским производителям представить свою продукцию. На платформе уже зарегистрировано 750 производителей, которые предлагают около 5500 наименований продукции - от продуктов питания до изделий ручной работы и одежды, и это число растет с каждым днем.
«Я поддерживаю этот очень важный проект, потому что он направлен на поддержку Родины, стимулирование производства в Армении и Арцахе. Осознав насколько выгоден он для нашей Родины, а также для армян всего мира, мы начали поддерживать его разными способами, в первую очередь, содействовали его распространению и доступности для широкой общественности», - сказал генеральный консул РА в Лос-Анжелесе Армен Байбурдян. По его словам, этот проект принесет пользу Родине, а также компаниям и производителям, живущим на Родине, и еще - таким образом армянская продукция получит признание во всем мире, что тоже чрезвычайно важно.
В мероприятии приняли участие представители государственных органов РА, всеармянских структур, международных организаций, частного сектора, а также партнеры проекта и его участники.