Նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը Լոռու մարզում ներկայացրել է գյուղոլորտի պետօժանդակության ծրագրերը
09 Հուլիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը երկօրյա այցով Լոռու մարզում է՝ գյուղատնտեսության ոլորտի պետական օժանդակության ծրագրերի իրականացման ընթացքը, առկա խնդիրներն ու նախարարության կողմից նախատեսվող նոր ծրագրերը ներկայացնելու նպատակով։ Այցին միացել էին նախարարության մի շարք ստորաբաժանումների ղեկավարներ, «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գառնիկ Հովհաննիսյանը, «Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն» (CARD) հիմնադրամի ներկայացուցիչներ, ոլորտի այլ պատասխանատուներ։
Այցը մեկնարկել է Լոռու մարզպետարանում կազմակերպված հանդիպում-քննարկումով, որին մասնակցում էին մարզպետի տեղակալ Գոռ Ասրյանը, համայնքների ղեկավարներ և ֆերմերներ։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Տիգրան Գաբրիելյանը նշել է․ «Մեր այցի կարևոր նպատկներից է ոչ միայն իրազեկել հանրությանը գործող ու նախատեսվող պետական օժանդակության ծրագրերի վերաբերյալ, այլև լսել ձեր առաջարկներն ու դիտողությունները ծրագրերի բարելավման վերաբերյալ, ծանոթանալ Լոռու մարզում առկա խնդիրներին ու խոչընդոտներին և միասին գտնել դրանց լուծման հնարավոր տարբերակները»։
Ներկայացնելով Լոռու մարզի գյուղատնտեսության ներկա վիճակը, առկա խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները՝ փոխմարզպետ Գոռ Ասրյանը ընդգծել է, որ  մարզում վերջին տարիներին գյուղատնտեսությունը զարգացել է էքստենսիվ և ինտենսիվ կերպով․ պետաջակցության ծրագրերով մարզում ավելացել են ոչ ավանդական և եկամտաբեր գյուղատնտեության ճյուղեր, կառուցվել են «խելացի» անասնաշենքեր և ավելացել հակակարկտային ցանցերը։
Նախարարության գյուղատնտեության առաջնային արտադրանքի վարչության պետ Լևոն Տեր-Իսահակյանը համառոտ ներկայացրել է բուսաբուծության և անասնաբուծության ոլորտում իրականացվող պետաջակցության ծրագրերն ու ընթացիկ արդյունքները։ Անդրադառնալով տավարաբուծության զարգացման ծրագրի ընթացիկ արդյունքներին՝ նա նշել է, որ ծրագրով արդեն իսկ ձեռք են բերվել շուրջ 1100 գլուխ տոհմային կենդանիներ։
«Հատուկ պայմաններ տնտեսության վերաբերյալ տվյալ ծրագրի շրջանակներում սահմանված չեն։ Տավարաբուծությամբ զբաղվող այն տնտեսավարողները, որոնք ունեն փորձ և ցանկանում են բարելավել կենդանիների ցեղային կազմը, տվյալ ծրագրով կարող են ձեռք բերել բարձրարժեք տոհմային կենդանիներ», - նշել է Լևոն Տեր-Իսահակյանը։
Գառնիկ Հովհաննիսյանն իր ելույթում անդրադարձել է անասնահամաճարակային կայուն վիճակի ապահովման նպատակով իրականացվող միջոցառումներին։ Նա նշել է, որ ներկա պահին պետական պատվերի շրջանակում հանրապետությունում իրականացվում են պատվաստումեր սիբիրախտ, դաբաղ և խշխշան պալար հիվանդութունների դեմ, ինչպես նաև լեյկոզի և բրուցելյոցի ախտորոշիչ միջոցառումներ։ «Լոռու մարզում համաճարակային վիճակը կայուն է, տվյալ պահին իրականացվում են դաբաղի պատվաստումներ»,- հավելել է  Գառնիկ Հովհաննիսյանը։
Կենդանիների համարակալման և հաշվառման ծրագրի ղեկավար Նազելի Գրիգորյանն իր հերթին նշել է․ «Այս ծրագիրը շատ լավ գործիք է կենդանիների գլխաքանակի, նրանց տեղաբաշխվածության և շարժի վերաբերյալ ճշգրիտ վիճակագրություն ունենալու, մարդկանց և կենդանիների համար ընդհանուր հիվանդությունները և հետագծելիության հիմունքներով նաև սննդամթերքի անվտանգությունը վերահսկելու համար»։
Հանդիպման ընթացքում Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության պետ Հայկ Ղևոնդյանը ներկայացրել է Նախարարության խորհրդատվական հատվածի աշխատանքները։ Նախարարության ներկայացուցիչները պատասխանել են ֆերմերների ու համայնքների ղեկավարների հարցերին, տվել համապատասխան պարզաբանումներ:
Քննարկումից հետո Տիգրան Գաբրիելյանն այցելել է Վանաձորում գործող կաթի վերամշակման գործարան, որի սեփականատեր Գագիկ Մանուկյանն օգտվել է գյուղոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման, ագրոլիզինգի և այլ ծրագրերից, որոնց շնորհիվ կարողացել է ընդլայնել արտադրական կարողությունները։ Ծրագրերի շահառուն նշել է, որ օրական մթերում է մոտ 5 տոննա կաթ՝ 1 լիտրը 150 դրամով, առաջիկայում ցանկանում է ձեռք բերել լրացուցիչ ժամանակակից սարքավորումներ՝ կաթի ընդունման ծավալներն ավելացնելու նպատակով։
Այնուհետև, Տիգրան Գաբրիելյանն այցելել է 2020 թվականի ամռանը հիմնված «Տաշիր Ագրո» ՓԲԸ։ Ընկերության տնօրեն Արմեն Ավետիսյանի խոսքով՝ տավարաբուծության զարգացման ծրագրի շրջանակում ընկերությունը Չեխիայից ներկրել է կաթնամսատու ուղղության 224 սիմենթալ ցեղի խոշոր եղջերավոր կենդանիներ։ Հետագայում նպատակ ունեն ձեռք բերել լրացուցիչ սարքավորումներ՝ տնտեսությունն ընդլայնելու և կենդանիների գլխաքանակը մինչև 1000-1200 գլուխ ավելացնելու նպատակով։
Հետագայում Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հետ նախատեսվում է մշակել կրթական ծրագրեր Ստեփանավանի պետական գյուղատնտեսական քոլեջի հետ համագործակցելու և պրակտիկ աշխատանքները «Տաշիր Ագրո» ՓԲԸ տնտեսությունում իրականացնելու նպատակով։

Заместитель министра Тигран Габриелян в Лорийской области представил программы государственной поддержки в сельскохозяйственной сфере
09 Июль, 2021
Заместитель министра экономики РА Тигран Габриелян посетил с двухдневным визитом Лорийскую область․ Цель поездки - представить ход реализации программ государственной поддержки в области сельского хозяйства, обсудить существующие проблемы и новые программы, предусмотренные министерством. В ходе визита Тиграна Габриеляна сопровождали руководители ряда подразделений министерства, директор ГНКО «Центр сельскохозяйственных услуг» Гарник Оганнисян, представители фонда «Центр развития села и агробизнеса» (CARD) и другие официальные лица.
Визит стартовал со встречи-обсуждения, организованной в областной администрации Лори, в которой приняли участие заместитель губернатора области Гор Асрян, главы общин и фермеры.
Приветствуя участников встречи, Тигран Габриелян отметил: «Одна из важнейших целей нашего визита - не только проинформировать общественность о текущих и планируемых программах государственной поддержки в сельхозсфере, но и услышать ваши предложения и замечания по улучшению программ, ознакомиться с существующими проблемами Лорийской области, чтобы вместе найти возможные решения».
Представляя текущее состояние сельского хозяйства, существующие проблемы и перспективы развития в Лорийской области, заместитель губернатора Гор Асрян подчеркнул, что в последние годы сельское хозяйство в области развивается экстенсивно и интенсивно․ В рамках государственных программ поддержки в области были расширены нетрадиционные и прибыльные отрасли сельского хозяйства, построены «умные» скотоводческие фермы, установлены новые противоградовые сетки.
Начальник департамента первичной сельскохозяйственной продукции Левон Тер-Исаакян кратко представил текущие результаты программ государственной поддержки, реализуемых в области растениеводства и животноводства. В частности, он отметил, что в рамках программы развития племенного скотоводства уже было приобретено около 1100 племенных животных.
«Особые условия для хозяйств в рамках этой программы не предусмотрены. С помощью этой программы животноводы, которые имеют опыт и хотят улучшить породу своего крупного рогатого скота, могут приобрести племенных животных», - отметил Левон Тер-Исаакян.
В своем выступлении Гарник Оганнисян рассказал о мерах, принимаемых для обеспечения стабильной эпидемической ситуации в сфере животноводства. Он отметил, что в настоящее время в рамках госзаказа в республике проводятся вакцинации против сибирской язвы, ящура и эмфизематозного карбункула, а также проводятся диагностические мероприятия по предотвращению лейкоза и бруцеллеза. «Эпидемическая ситуация в Лорийской области стабильная, в настоящее время проводятся прививки от ящура», - добавил Гарник Оганнисян.
Руководитель программы нумерации и регистрации животных Назели Григорян, в свою очередь, отметила․ «Эта программа - очень хороший инструмент для получения точных статистических данных о количестве поголовья, местоположении и перемещении животных, для осуществления контроля по предотвращению распространения общих для человека и животных заболеваниий, a также для обеспечения безопасности пищевых продуктов».
В ходе встречи начальник департамента сельскохозяйственного консультирования, инноваций и мониторинга Айк Гевондян представил консультационные работы департамента. Далее представители министерства ответили на вопросы фермеров и руководителей общин, дали соответствующие пояснения.
Далее Тигран Габриелян в городе Ванадзор посетил молокоперерабатывающий комбинат, владелец которого Гагик Манукян является бенефициаром программы субсидирования процентных ставок кредитов, предоставляемых сельскохозяйственной сфере, программы агролизинга и других программ, благодаря которым он смог расширить производственные мощности. Гагик Манукян отметил, что объем ежедневных закупок молока на комбинате составляет около 5 тонн, закупочная цена на молоко составляет 150 драмов за один литр. В ближайшее время владелец комбината намерен приобрести дополнительное современное оборудование для увеличения объема закупок молока.
Затем Тигран Габриелян посетил ЗАО «Ташир Агро», которое было основано летом 2020 года. По словам директора компании Армена Аветисяна, в рамках программы развития скотоводства компания импортировала из Чехии 224 голов крупного рогатого скота молочного направления симментальской породы. В будущем руководство компании намерено приобрести новейшее оборудование для расширения хозяйства, чтобы поголовье животных увеличить до 1000-1200 голов.
В дальнейшем совместно с Национальным аграрным университетом Армении при сотрудничестве со Степанаванским государственным сельскохозяйственным колледжем планируется разработать образовательные программы с целью проведения практических работ в хозяйстве ЗАО «Ташир Агро».
Кампания по информированию жителей регионов о действующих сельскохозяйственных программах продолжится и охватит все области Армении.