ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա պաշտոնական այցով գտնվում էր ՌԴ-ում, որի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է կայացել ռուս գործընկերների հետ։ Այցի շրջանակներում Վահան Քերոբյանը և նրա գլխավարած պատվիրակությունը մասնակցել են «Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական 11-րդ ցուցահանդեսին և ցուցահանդեսի շրջանակում կազմակերպվող միջոցառումներին: Պատվիրակության կազմում էին նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը, էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության զարգացման վարչության պետ Արմեն Եգանյանը և արտաքին կապերի վարչության պետ Արմեն Այվազյանը։
Հուլիսի 5-ին կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի հանդիպումը ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի հետ՝ «Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսային հարթակում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք կարևոր հարցեր՝ ուղղված Հայաստան-ՌԴ առևտրատնտեսական հարաբերությունների և արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության խորացմանը։
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Սվերդլովսկի մարզի միջև առևտրատնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին և 2020թ․-ին համատեղ ստեղծված աշխատանքային խմբի աշխատանքների ակտիվացմանը, Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիներում ռուսական ընկերությունների գործունեության ծավալման հեռանկարները։
Հայկական կողմը հրավիրել է ռուսական արդյունաբերական ձեռնարկություններին՝ որպես պոտենցիալ շահառուներ մասնակցություն ունենալ նոր ձևավորվող «Արարատ» արդյունաբերական պարկում, ինչպես նաև «Ինժեներական քաղաք» նախագծում։
Անդրադարձ է եղել նաև ռուսական ընկերությունների մասնակցությամբ Հայաստանում արևային պանելների արտադրության և երրորդ երկրներ արտահանման հնարավորություններին, ինչպես նաև ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի Հայաստանում արտադրության հեռանկարների հետ կապված հարցերին։
Նույն օրը Վահան Քերոբյանը մասնակցել է ցուցահանդեսի գլխավոր պլենար նիստին, որը կրում էր «Ճկուն արտադրությունից մինչեւ համագործակցություն բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում.նոր հեռանկարներ» խորագիրը:
«Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական 11-րդ ցուցահանդեսային հարթակում հոււլիսի 6-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը և Սվերդլովսկի մարզի նահանգապետ Եվգենի Կույվաշևը ստորագրել են «ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Սվերդլովսկի մարզի կառավարության միջև առևտրատնտեսական ոլորտում արտաքին տնտեսական կապերի իրականացման մասին» համաձայնագիր, որ նախատեսվում է համագործակցություն զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, ներդրումների, արդյունաբերության, առևտրի և մեծ ներուժ ունեցող այլ բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
Համաձայնագրի ստորագրումը կնպաստի առևտրատնտեսական երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը՝ ուղղված ենթակառուցվածքների զարգացմանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ի և Սվերդլովսկի մարզի միջև նոր գործարար կապերի հաստատմանը:
Նույն օրը Վահան Քերոբյանը հանդիպել է Սվերդլովսկի մարզի միջազգային և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Վասիլի Կոզլովի հետ։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հուլիսի 6-ին ստորագրված «ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Սվերդլովսկի մարզի կառավարության միջև առևտրատնտեսական ոլորտում արտաքին տնտեսական կապերի իրականացման մասին» համաձայնագրի դրույթների կյանքի կոչմանն ուղղված քայլերը և այդ նպատակով որոշվել է մշակել ճանապարհային քարտեզ։
Համաձայնագրի իրականացումը կնպաստի առևտրատնտեսական երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը․ կողմերը պարտավորվում են ստեղծել անհրաժեշտ կազմակերպչական, ֆինանսատնտեսական և իրավական պայմաններ համատեղ ձեռնարկությունների գործունեության, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համատեղ նախագծերի մշակման և իրականացման համար։ Սա նաև բարենպաստ պայմաններ կստեղծի Հայաստանում և Սվերդլովսկի մարզի տարածքներում անցկացվող տոնավաճառներին, ցուցահանդեսներին և այլ միջոցառումներին հայկական և ռուսական ընկերությունների մասնակցության, համագործակցության տարբեր ոլորտների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակմանը համար։
Կողմերը քննարկել են նաև արդյունաբերության, առևտրի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և ներդրումների ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները։
Հուլիսի 7-ին «Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական 11-րդ ցուցահանդեսային հարթակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հանդիպել է ՌԴ կլաստերների, տեխնոպարկերի և հատուկ տնտեսական գոտիների ասոցիացիայի տնօրեն Անդրեյ Շպիլենկոյի հետ։
Հանդիպման ընթացքում երկու կողմերի պատվիրակություններն անդրադարձել են երկու երկրների արդյունաբերական պարկերում և ազատ տնտեսական գոտիներում համագործակցության հնարավորություններին։
Քննարկվել է ՌԴ կլաստերների, տեխնոպարկերի և հատուկ տնտեսական գոտիների ասոցիացիայի կողմից հայ մասնագետների համար՝ ԱՏԳ-ների գործունեության համար մեթոդաբանության մշակման, նոր մեխանիզմերի կիրառման ուղղությամբ անվճար ուսուցում կազմակերպելու հնարավորությունը։
Հայկական կողմն առաջարկել է դիտարկել ռուսական ձեռնարկությունների՝ հայկական լոգիստիկ կենտրոնում և արդյունաբերական պարկերում գործունեություն ծավալելու և Հայաստանի միջոցով 3-րդ երկրներ իրենց արտադրանքն արտահանելու հնարավորությունները։
Հուլիսի 7-ին «Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական 11-րդ ցուցահանդեսային հարթակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հանդիպել է Ուրալի առևտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ, խորհրդի նախագահ Անդրեյ Բեսեդինի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման, գործարար կապերի հաստատման և ամրապնդման հնարավորությունները, նախանշվել համագործակցության առավել արդյունավետ ուղիները։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրներում կազմակերպվող ցուցահանդեսներին հայկական և ռուսական ընկերությունների մասնակցության, համատեղ ցուցահանդեսների, գործարար համաժողովների կազմակերպման և գործարար կապերի հաստատման հարցերին։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ուրալական կողմը հայկական կողմին կտրամադրի իրենց կողմից նախատեսվող ցուցահանդեսների ժամանակացույցը՝ հետագա կազմակերպչական աշխատանքները պլանավորելու նպատակով։

The delegation headed by the Acting RA Minister Vahan Kerobyan started its three-day working visit to Russia
06 July, 2021
The delegation led by the RA Acting Minister of Economy Vahan Kerobyan was on a three-day official visit to Russia and within the framework of this visit a number of meetings were held with Russian counterparts. During the visit Vahan Kerobyan and the delegation under his lead participated in the 11th International Industrial Exhibition “Innoprom-2021” and other events organized within the exhibition framework.
The delegation consisted of the Deputy Minister Narek Teryan, the Head of the Industrial Development Department of the Ministry of Economy Armen Yeganyan, and the Head of the Foreign Relations Department Armen Ayvazyan.
On July 5, 2021, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan had a meeting with the Russian Federation’s Minister of Industry and Trade Denis Manturov at the “Innoprom-2021” international industrial exhibition platform.
During the meeting a number of important issues were discussed aimed at deepening the Armenian-Russian trade and economic relations and industrial cooperation.
The parties touched upon the prospects of developing trade and economic collaboration between Sverdlovsk region and Armenia and intensification of activities of the joint working group set up in 2020, as well as the prospects of expanding activities of Russian companies in the free economic zones of Armenia.
The Armenian side invited Russian industrial enterprises to participate as potential beneficiaries in the newly forming “Ararat” industrial park, as well as in the “Engineering City” project.
The parties also discussed the possibilities of Russian companies’ participation in solar panels production in Armenia and exportation to third countries, as well as issues related to the prospects of production of the Russian-made “Sputnik V” vaccine in Armenia.
On the same day, Vahan Kerobyan participated in the main plenary session of the exhibition, which was entitled “From flexible production to cooperation in high-tech sector: new perspectives”.
This year more than 43,000 visitors and 600 industrial companies participated in the “Innoprom-2021” international industrial exhibition.
On July 6, 2021, at the 11th “Innoprom-2021” international industrial exhibition platform, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan and the Governor of Sverdlovsk Region Yevgeny Kuyvashev signed an agreement on “Realization of Foreign Trade Relations between the RA Ministry of Economy and the Government of Sverdlovsk Region”, which envisages cooperation in tourism, agriculture, investments, industry, trade, and all other possible areas with great potential.
The Agreement between the RA Government and Sverdlovsk Region on cooperation in trade and economic, scientific and technical and cultural spheres, which for 10 years has been a solid legal basis for development of scientific, technical and cultural cooperation, ended in 2018. In order to increase the volume of mutual trade, maintain the positive dynamics of development and implementation of joint scientific and technical programs, in 2019 the Government of Sverdlovsk Region suggested to consider the possibility of signing another agreement for a new period.
Signing the agreement will contribute to expansion of bilateral trade and economic cooperation aimed at development of infrastructure and implementation of joint programs, as well as establishment of new business relations between the Republic of Armenia and Sverdlovsk region.
On the same day, Vahan Kerobyan had a meeting with Vasiliy Kozlov, the Minister of International and Foreign Economic Relations of Sverdlovsk Region. During the meeting, the parties discussed the steps taken to implement the provisions of the agreement signed on July 6 on “Realization of foreign economic relations in the trade and economic sphere between the RA Ministry of Economy and the Government of Sverdlovsk Region”, and a decision was made to develop a road map for this purpose.
Implementation of the agreement will contribute to expansion of bilateral trade and economic cooperation, whereby the parties are obliged to establish necessary organizational, financial, economic, and legal conditions for activities of joint ventures, development and implementation of joint projects of mutual interest. This will also create favorable conditions for participation of Armenian and Russian companies in fairs, exhibitions, and other events organized in Armenia and in the territories of Sverdlovsk region, and for exchange of information on various spheres of cooperation.
The parties also discussed opportunities and prospects for cooperation in the fields of industry, trade, agriculture, tourism, and investments.
***
On July 7, 2021, at the 11th “Innoprom-2021” international industrial exhibition platform, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan had a meeting with Andrey Spilenko, the Director of the Association of Russian Clusters, Techno parks and Special Economic Zones.
During the meeting, the delegations of the two sides touched upon the possibilities of cooperation in the industrial parks and free economic zones of the two countries.
The possibility of organizing free training by the Association of Russian Clusters, Techno parks and Special Economic Zones for Armenian specialists on development of methodologies for FEZ activities and application of new mechanisms was discussed.
The Armenian side offered to consider the possibilities of Russian enterprises to operate in the Armenian logistics center and industrial parks and exporting their products through Armenia to third countries.
On July 7, 2021, at the 11th “Innoprom-2021” international industrial exhibition platform, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan had a meeting with Andrey Besedin, the Chairman of the Ural Chamber of Commerce and Industry, the Chairman of the Board.
During the meeting the parties discussed the possibilities of expanding cooperation, establishing and strengthening business ties, and outlined the most effective ways of cooperation. In this context, reference was made to the issues of participation of Armenian and Russian companies in exhibitions organized in the two countries, organization of joint exhibitions and business forums, establishment of business relations.
An agreement was reached that the Ural side will provide the Armenian partners with the schedule of exhibitions planned by their side in order to plan future organizational work.