ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա պաշտոնական այցով գտնվում էր ՌԴ-ում, որի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է կայացել ռուս գործընկերների հետ։ Այցի շրջանակներում Վահան Քերոբյանը և նրա գլխավարած պատվիրակությունը մասնակցել են «Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական 11-րդ ցուցահանդեսին և ցուցահանդեսի շրջանակում կազմակերպվող միջոցառումներին: Պատվիրակության կազմում էին նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը, էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության զարգացման վարչության պետ Արմեն Եգանյանը և արտաքին կապերի վարչության պետ Արմեն Այվազյանը։
Հուլիսի 5-ին կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի հանդիպումը ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի հետ՝ «Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսային հարթակում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք կարևոր հարցեր՝ ուղղված Հայաստան-ՌԴ առևտրատնտեսական հարաբերությունների և արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության խորացմանը։
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Սվերդլովսկի մարզի միջև առևտրատնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին և 2020թ․-ին համատեղ ստեղծված աշխատանքային խմբի աշխատանքների ակտիվացմանը, Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիներում ռուսական ընկերությունների գործունեության ծավալման հեռանկարները։
Հայկական կողմը հրավիրել է ռուսական արդյունաբերական ձեռնարկություններին՝ որպես պոտենցիալ շահառուներ մասնակցություն ունենալ նոր ձևավորվող «Արարատ» արդյունաբերական պարկում, ինչպես նաև «Ինժեներական քաղաք» նախագծում։
Անդրադարձ է եղել նաև ռուսական ընկերությունների մասնակցությամբ Հայաստանում արևային պանելների արտադրության և երրորդ երկրներ արտահանման հնարավորություններին, ինչպես նաև ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի Հայաստանում արտադրության հեռանկարների հետ կապված հարցերին։
Նույն օրը Վահան Քերոբյանը մասնակցել է ցուցահանդեսի գլխավոր պլենար նիստին, որը կրում էր «Ճկուն արտադրությունից մինչեւ համագործակցություն բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում.նոր հեռանկարներ» խորագիրը:
«Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական 11-րդ ցուցահանդեսային հարթակում հոււլիսի 6-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը և Սվերդլովսկի մարզի նահանգապետ Եվգենի Կույվաշևը ստորագրել են «ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Սվերդլովսկի մարզի կառավարության միջև առևտրատնտեսական ոլորտում արտաքին տնտեսական կապերի իրականացման մասին» համաձայնագիր, որ նախատեսվում է համագործակցություն զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, ներդրումների, արդյունաբերության, առևտրի և մեծ ներուժ ունեցող այլ բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
Համաձայնագրի ստորագրումը կնպաստի առևտրատնտեսական երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը՝ ուղղված ենթակառուցվածքների զարգացմանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ի և Սվերդլովսկի մարզի միջև նոր գործարար կապերի հաստատմանը:
Նույն օրը Վահան Քերոբյանը հանդիպել է Սվերդլովսկի մարզի միջազգային և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Վասիլի Կոզլովի հետ։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հուլիսի 6-ին ստորագրված «ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Սվերդլովսկի մարզի կառավարության միջև առևտրատնտեսական ոլորտում արտաքին տնտեսական կապերի իրականացման մասին» համաձայնագրի դրույթների կյանքի կոչմանն ուղղված քայլերը և այդ նպատակով որոշվել է մշակել ճանապարհային քարտեզ։
Համաձայնագրի իրականացումը կնպաստի առևտրատնտեսական երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը․ կողմերը պարտավորվում են ստեղծել անհրաժեշտ կազմակերպչական, ֆինանսատնտեսական և իրավական պայմաններ համատեղ ձեռնարկությունների գործունեության, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համատեղ նախագծերի մշակման և իրականացման համար։ Սա նաև բարենպաստ պայմաններ կստեղծի Հայաստանում և Սվերդլովսկի մարզի տարածքներում անցկացվող տոնավաճառներին, ցուցահանդեսներին և այլ միջոցառումներին հայկական և ռուսական ընկերությունների մասնակցության, համագործակցության տարբեր ոլորտների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակմանը համար։
Կողմերը քննարկել են նաև արդյունաբերության, առևտրի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և ներդրումների ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները։
Հուլիսի 7-ին «Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական 11-րդ ցուցահանդեսային հարթակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հանդիպել է ՌԴ կլաստերների, տեխնոպարկերի և հատուկ տնտեսական գոտիների ասոցիացիայի տնօրեն Անդրեյ Շպիլենկոյի հետ։
Հանդիպման ընթացքում երկու կողմերի պատվիրակություններն անդրադարձել են երկու երկրների արդյունաբերական պարկերում և ազատ տնտեսական գոտիներում համագործակցության հնարավորություններին։
Քննարկվել է ՌԴ կլաստերների, տեխնոպարկերի և հատուկ տնտեսական գոտիների ասոցիացիայի կողմից հայ մասնագետների համար՝ ԱՏԳ-ների գործունեության համար մեթոդաբանության մշակման, նոր մեխանիզմերի կիրառման ուղղությամբ անվճար ուսուցում կազմակերպելու հնարավորությունը։
Հայկական կողմն առաջարկել է դիտարկել ռուսական ձեռնարկությունների՝ հայկական լոգիստիկ կենտրոնում և արդյունաբերական պարկերում գործունեություն ծավալելու և Հայաստանի միջոցով 3-րդ երկրներ իրենց արտադրանքն արտահանելու հնարավորությունները։
Հուլիսի 7-ին «Իննոպրոմ-2021» միջազգային արդյունաբերական 11-րդ ցուցահանդեսային հարթակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հանդիպել է Ուրալի առևտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ, խորհրդի նախագահ Անդրեյ Բեսեդինի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման, գործարար կապերի հաստատման և ամրապնդման հնարավորությունները, նախանշվել համագործակցության առավել արդյունավետ ուղիները։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրներում կազմակերպվող ցուցահանդեսներին հայկական և ռուսական ընկերությունների մասնակցության, համատեղ ցուցահանդեսների, գործարար համաժողովների կազմակերպման և գործարար կապերի հաստատման հարցերին։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ուրալական կողմը հայկական կողմին կտրամադրի իրենց կողմից նախատեսվող ցուցահանդեսների ժամանակացույցը՝ հետագա կազմակերպչական աշխատանքները պլանավորելու նպատակով։

Делегация во главе с и.о. министра Ваганом Керобяном отбыла в Россию с трехдневным рабочим визитом
Делегация во главе и.о. министра экономики РА Ваганом Керобяном с трехдневным  официальным визитом находилась в России. В рамках визита состоялся ряд встреч с российскими коллегами. Ваган Керобян и сопровождающая его делегация приняли участие в 11-й Международной промышленной выставке «Иннопром-2021» и мероприятиях, организованных в рамках выставки.
В составе делегации были заместитель министра Нарек Терян, начальник департамента развития промышленности Армен Еганян и начальник департамента внешних связей министерства экономики Армен Айвазян.
5 июля состоялась встреча и.о министра экономики РА Вагана Керобяна с министром промышленности и торговли Российской Федерации Денисом Мантуровым на международной промышленной выставочной площадке «Иннопром-2021».
На встрече были обсуждены ряд важных вопросов, направленных на углубление торгово-экономических отношений и сотрудничества в сфере промышленности между Арменией и Россией.
Стороны коснулись перспектив развития торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Свердловской областью и активизации работ совместной рабочей группы, созданной в 2020 году, перспектив расширения деятельности российских компаний в свободных экономических зонах Армении.
Армянская сторона пригласила российские промышленные предприятия в качестве потенциальных бенефициаров принять участие в создаваемом промышленном парке «Арарат» и в проекте «Инженерный город».
Также были обсуждены возможности производства в Армении при участии российских компаний солнечных панелей и их экспорта в третьи страны, а также вопросы, связанные с перспективами производства в Армении российской вакцины «Спутник V».
В тот же день Ваган Керобян принял участие в главной пленарной сессии «От гибкого производства к сотрудничеству в высоких технологиях. Новые перспективы».
На международной промышленной выставочной площадке «Иннопром-2021» 6 июля и.о. министра экономики Республики Армения Ваган Керобян и губернатор Свердловской области Евгений Куйвашев подписали «Соглашение между Министерством экономики Республики Армения и Правительством Свердловской области об осуществлении внешнеэкономических связей в торгово-экономической сфере», которое предусматривает сотрудничество в сфере туризма, сельского хозяйства, инвестиций, промышленности, торговли и всех других возможных сферах, в которых имеется  большой потенциал взаимодействия.
Подписание соглашения будет способствовать расширению двустороннего торгово-экономического сотрудничества, направленного на развитие инфраструктур и реализацию совместных программ, а также установлению новых деловых отношений между Республикой Армения и Свердловской областью.
В тот же день Ваган Керобян встретился с министром международных и внешнеэкономических связей Свердловской области Василием Козловым. В ходе встречи стороны обсудили шаги, которые будут приняты для реализации подписанного 6 июля «Соглашения между Министерством экономики Республики Армения и Правительством Свердловской области об осуществлении внешнеэкономических связей в торгово-экономической сфере».Также было решено разработать дорожную карту.
Реализация соглашения поспособствует расширению двустороннего торгово-экономического сотрудничества. Стороны обязуются создавать необходимые организационные, финансово-экономические и правовые условия для деятельности совместных предприятий, разработки и реализации совместных проектов, представляющих взаимный интерес. Это также создаст благоприятные условия для участия армянских и российских компаний в ярмарках, выставках и других мероприятиях, проводимых в Армении и на территориях Свердловской области, а также для обмена информацией по различным направлениям сфер сотрудничества.
Стороны также обсудили возможности и перспективы сотрудничества в сферах промышленности, торговли, сельского хозяйства, туризма, инвестиций.
7 июля на международной промышленной выставочной площадке «Иннопром-2021» и.о. министра экономики Республики Армения Ваган Керобян встретился с директором Ассоциации кластеров, технопарков и особых экономических зон России  Андреем Шпиленко.
В ходе встречи стороны коснулись вопросов о возможности сотрудничества в индустриальных парках и свободных экономических зонах двух стран.
Обсуждалась возможность организации бесплатного обучения для армянских специалистов со стороны Ассоциации по разработке методик для деятельности СЭЗ и применению новых механизмов.
Армянская сторона предложила рассмотреть возможности деятельности российских предприятий в армянском логистическом центре и в индустриальных парках, а также возможность экспортировать свою продукцию в третьи страны через Армению.
7 июля на 11-й Международной промышленной выставочной площадке «Иннопром-2021» и.о. министра экономики РА Ваан Керобян встретился с председателем Уральской торгово-промышленной палаты, председателем правления Андреем Бесединым.
В ходе встречи стороны обсудили возможности расширения сотрудничества, установления и укрепления деловых связей, наметили пути сотрудничества. В этом контексте были затронуты вопросы участия армянских и российских компаний в выставках, проводимых в двух странах, в совместных выставках, также организации бизнес-форумов, установления деловых отношений.
Была достигнута договоренность, что уральская сторона предоставит армянской стороне график  выставок для Достигнута договоренность, что уральская сторона предоставит армянской стороне график своих выставок для планирования дальнейших  организационных работ.