ՆՁԱԿ-ը ներկայացրել է իր գործունեության նոր մոդելը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ու Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի (ՆՁԱԿ) նախաձեռնությամբ՝ մայիսի 29-ին Դիլիջանում կայացել է ռազմավարական համաժողով, որի նպատակն էր ծավալուն քննարկումներ անցկացնել ՆՁԱԿ-ի ապագա արդյունավետ մոդելի տեսլականի, նորարարությունների առևտրայնացման և բիզնեսի ու ներդրումների աջակցության ծրագրերի շուրջ։
Համաժողովի մասնակիցների քննարկման առաջնային խնդիրն էր  գտնել այն քայլերը, որոնք հնրավորություն կտան ձևավորել ազգային նորարարական համակարգ, գիտելիքահենք տնտեսություն, նաև համատեղ լուծումներ առաջարկել ոլորտի առանցքային խնդիրների կարգավորման համար:
Համաժողովին մասնակցել են՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնակատար Հայկ Չոբանյանը, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը, Կենտրանական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, վարչապետի աշխատակազմի, Կենտրոնական բանկի, պետական այլ կառույցների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ, նորարությունների, բիզնեսի, գիտության և կրթության ոլորտի տեղի և միջազգային փորձագետներ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը շեշտել է օրվա քննարկման թեմայի կարևորությունը Հայաստանի կայուն ապագայի, գիտության և բիզնեսի միջև սերտ կապ ստեղծելու և ամրապնդելու գործում․ «Մենք չենք տեսնում Հայաստանի համար որևէ այլ ապագա, քան տեխնոլոգիական, գիտելիքահենք տնտեսություն ունենալը»։ Նա ընգծել է քննարկվող հարցերի կարգավորման գործում սփյուռքի լայնամասշտաբ մասնակցության կարևորությունը։ Գնահատելով առկա իրավիճակը՝ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ բիզնեսն ունի բազմաթիվ գիտական կարիքներ, գիտությունն էլ, իր հերթին, ունի հետաքրքիր հետազոտություններ, որոնք կարող են օգտակար լինել բիզնեսին:
ՆՁԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Հայկ Մարգարյանը համաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել է կենտրոնի աշխատանքի ապագա մոդելը և գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ տեխնոլոգիական տրանսֆեր, ուղեղների ներգրավում, ստարտափների աջակցություն, հայկական արտադրության խրախուսում և արտահանման աջակցություն։
Նա նաև ներկայացրել է ներդրումների, բիզնեսի խթանման ուղղությամբ կենտրոնի կողմից նախաձեռնվող ծրագրերը և նշել, որ կստեղծվի արդյունավետ ու թափանցիկ գործող ժամանակակից համակարգ:
Կենտրոնի Տեխնոլոգիայի տրանսֆերի բլոկի ղեկավար Վարդան Գևորգյանը խոսել է երկրի զարգացման գործում նորարարությունների դերի մասին և շեշտել, որ ոլորտի զարգացման համար պետության կողմից լուրջ ներդրումների կարիք կա: Վերջինս նաև ընդգծել է բոլոր շահագրգիռ կողմերի համագործակցության կարևորությունը, մասնավորապես՝ մասնավոր-պետական համագործակցությունը: «Մենք մեր կենտրոնի առջև խնդիր ենք դրել, որ մինչև 2025 թվականը Հայաստանում ստեղծենք ազգային ինովացիոն համակարգ, և այստեղ մենք միայնակ չենք կարող գործել՝ սա պետք է լինի բոլորիս համագործակցությունը», - նշել է Վարդան Գևորգյանը։
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը կարևորել է զարգացման նպատակներին նորարարության ու գիտելիքի կուտակման միջոցով հասնելը․ «Չկա նորարարության էկոհամակարգ առանց հետազոտական, գիտական ու կրթական գերազանցության։ Եվ չի կարող լինել  նորարարության էկոհամակարգ առանց համաշխարհային մակարդակի կրթության, գիտական ու այլ ենթակառուցվածքների»։ Նա նույնպես կարևորել է սփյուռքի դերը Հայաստանի տնտեսական և սոցիալական կյանքում և ընդգծել, որ սփյուռքի գիտելիքը և փորձն այն հիմնական լծակներն են, որոնք մենք պետք է օգտագործենք․ «Սփյուռքից մեզ գիտելքի փոխանցումն ու խնդիրների համատեղ լուծումը պետք է լինի սփյուռքի և մեր նոր սոցիալական պայմանագրի հիմքը»։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնակատար Հայկ Չոբանյանը նշել է․ «Մեր ամենակրիտիկական ոլորտը, որտեղ պետք է արմատական փոփոխություններ կատարվեն, դա կրթությունն է։ Արմատական  փոփոխությունների կարիք կա, և այս մարտահրավերը շարժում պետք է դառնա, որի համար պետք է միավորվեն բոլորը»։  Հայկ Չոբանյանի խոսքով՝ արդեն 10 տարի և ավելի բարձրաձայնվում է որակյալ մասնագետների թեման, և այդ խնդիրը չի լուծվի, եթե ներքևից բարձրացող սերունդն իր աշխարհընկալման, իր գրագիտության  մակարդակի, կրթական մակարդակի, հանրային գիտակցության  և պատասխանատվության առումով էական փոփոխություններ չունենա։
ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը կարևորել է երկրի անվտանգության մեջ կրթության դերը և ավելացրել․ «Մենք ունենք մեծ ներուժ, խելացի, մեծ նվաճումներ ունեցող  հայեր ամբողջ աշխարհում, լավ մասնագետներ նաև արտադրության և արդյունաբերության մեջ։ Մենք միշտ խոսում ենք այն մասին, որ տեսությունն ու պրակտիկան խզում ունեն միմյանց հետ։ Ես կարծում եմ, որ այսօրվա հավաքի խորհուրդը նա է, որ, մեկս մյուսին լրացնելով, հենց այս խնդիրն ենք մենք ուզում լուծել»։
Վարչապետի ռազմավարության գծով խորհրդական Լևոն Մազմանյանն իր խոսքում շեշտել է մարդկային ներուժի ու տեխնոլոգիաների տված հնարավորությունների համադրման անհրաժեշտությունը։ «30 տարում Հայաստանը պետք է նոր արդյունաբերական երկիր դարձնել՝ ապահովելով թռիչքաձև տնտեսական աճ»:
Համաժողովին միացել էին նաև ոլորտի միջազգային մասնագետներ և փորձագետներ, այդ թվում՝ Հարվարդի և Սան Ֆրանցիսկոյի համալսարաններից, տարբեր երկրներից, որոնք համաժողովի մասնակիցների հետ կիսվել են Հայաստանում նորարարության զարգացմանն առնչվող իրենց մոտեցումներով, միջազգային փորձով և Հայաստանում դրա կիրառման հնարավորություններով՝ դիտարկվելով ինտելեկտուալ կապիտալի զարգացումը՝ որպես առաջնային խնդիր։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ինտելեկտուալ կապիտալի զարգացմանն առնչվող հարցերին և գիտնականների աշխատանքային պայմանների բարելավման հնարավորություններին։ Կարևորվել է ազգային գերազանցության արշավի նախաձեռնման անհրաժեշտությունը։
Ամփոփելով քննարկումը՝ Վահան Քերոբյանը հույս է հայտնել, որ միահամուռ ջանքերով շուտով ոլորտում հնարավոր կլինի շոշափելի արդյունքերի հասնել․ «Մենք շատ բաց ենք և ուրախ կլինենք, եթե մեր ունեցած ենթակառուցվածքներում բովանդակություն ավելացնեն այն մարդիկ, ովքեր դա կարող են անել։ Վստահ եմ՝ շատ շուտով կկարողանանք «օդանավը» տեղից պոկել և բարձրացնել»։

По инициативе Министерства экономики РА и Национального центра инноваций и предпринимательства (НЦИП) 29 мая в Дилижане состоялся стратегический форум, целью которого было проведение широкой дискуссии относительно видения будущей эффективной модели Центра, коммерциализации инноваций, а также программ поддержки бизнеса и инвестиций.
Первоочередной задачей участников форума было найти шаги, которые позволят сформировать национальную инновационную систему, наукоемкую экономику, а также предложить совместные решения ключевых проблем отрасли.
В мероприятии приняли участие и.о. министра экономики РА Ваган Керобян, и.о. министра высокотехнологической промышленности Айк Чобанян, и.о. министра образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, председатель Центрального банка Мартин Галстян, представители руководства аппарата премьер-министра, Центрального банка и других государственных структур, а также местные и международные эксперты в области инноваций, бизнеса, науки и образования.
И.о. министра экономики Ваган Керобян подчеркнул важность обсуждаемой темы в создании и укреплении тесной связи между стабильным будущим, наукой и бизнесом Армении: «Мы не видим для Армении другого будущего, кроме как технологической и наукоемкой экономики». Он отметил важность масштабного участия диаспоры в решении обсуждаемых вопросов. Оценивая текущую ситуацию, и.о. министра отметил, что у бизнеса много научных потребностей, а в науке, в свою очередь, имеются интересные исследования, которые могут быть полезны бизнесу.
Исполняющий обязанности директора НЦИП Айк Маргарян представил участникам форума будущую модель работы и основные направления деятельности центра: технологический трансферт, привлечение высококлассных специалистов, поддержка стартапов, продвижение армянской продукции и содействие экспорту.
Он также представил программы, инициированные центром для стимулирования инвестиций и продвижения бизнеса, отметив, что планируется создание эффективной и прозрачной современной системы.
Руководитель отдела трансфера технологий центра Вардан Геворгян рассказал о роли инноваций в развитии страны и подчеркнул, что для развития сферы необходимы серьезные инвестиции со стороны государства. Он также отметил важность сотрудничества всех заинтересованных сторон, в частности, между государством и частным сектором. «Мы поставили перед нашим центром задачу - к 2025 году создать национальную инновационную систему в Армении, и мы не можем действовать здесь в одиночку, это должно быть совместное сотрудничество», - сказал Вардан Геворгян.
Председатель Центрального банка РА Мартин Галстян отметил важность достижения целей посредством инноваций и накопления знаний: «Не может экосистема инноваций быть без исследовательской, научной и образовательной прерогатив. Также не может быть экосистемы инноваций без образования, науки и других инфраструктур мирового уровня». Он также подчеркнул роль диаспоры в экономической и социальной жизни Армении, подчеркнув, что знания и опыт диаспоры являются главными рычагами, которые мы должны использовать: «Передача нам знаний со стороны диаспоры и совместное решение проблем должны стать основой нового социального договора между диаспорой и нами».
И.о. министра высокотехнологической промышленности Айк Чобанян отметил: «Самая важная область, в которой необходимо произвести радикальные изменения, - это образование. Необходимы радикальные изменения, и этот вызов должен стать движением, для которого все должны объединиться». По словам Айка Чобаняна, проблема наличия квалифицированных специалистов затрагивается более 10 лет, и она не будет решена, если подрастающее поколение не претерпит существенных изменений в мировоззрении, уровне грамотности и образования, общественной сознательности и ответственности.
И.о. министра образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян подчеркнул роль образования в безопасности страны։ «У нас есть потенциал, умные армяне, достигших больших успехов во всем мире, хорошие специалисты в сфере производства и промышленности. Мы всегда говорим о том, что теория и практика разделены друг от друга. Я думаю, что цель сегодняшней встречи состоит в том, чтобы, дополняя друг друга, решить именно эту проблему».
Советник премьер-министра по стратегии Левон Мазманян в своем выступлении подчеркнул необходимость сочетания человеческого потенциала и возможностей, предоставляемых технологиями: «За 30 лет Армения должна стать новой индустриальной страной, обеспечив стремительный экономический рост».
В форуме приняли участие также международные эксперты в данной области, в том числе, специалисты из Университетов Гарварда и Сан-Франциско, которые поделились с участниками мероприятия своими подходами к развитию инноваций в Армении, международным опытом и возможностью его применения в Армении, рассматривая развитие интеллектуального капитала в качестве приоритетного направления.
В ходе обсуждения были затронуты вопросы, связанные с развитием интеллектуального капитала в Армении и возможностями улучшения условий труда ученых. Была подчеркнута необходимость проведения кампании за национальное превосходство.
Подводя итоги дискуссии, Ваган Керобян выразил надежду, что совместными усилиями в ближайшее время можно будет добиться ощутимых результатов в этой области: «Мы очень открыты и будем рады, если в наши инфраструктуры добавят содержание люди, которые смогут это сделать. Я уверен, что очень скоро мы сможем оторвать «самолет» от земли и взлететь».