Հայաստանն ընդգրկվել է ՄԱԿ ԶՀԿ գործադիր խորհրդի կազմում
Աթենքում հունիսի 3-ին տեղի ունեցած ՄԱԿ Զբոսաշրջային համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանի 66-րդ նիստի շրջանակներում կայացած քվեարկության արդյունքում Հայաստանն ընտրվել է ՄԱԿ ԶՀԿ գործադիր խորհրդի անդամ 2021-2025թթ. ժամանակահատվածի համար։ Միևնույն ժամանակ, նիստի ընթացքում որոշում է կայացվել 2022 թվականին ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նիստն անցկացնել Հայաստանում։
Հայաստանը  ստացել է 24 կողմ ձայն Եվրոպայի տարածաշրջանի անդամ պետություններից, որը պահանջվում էր ՄԱԿ ԶՀԿ գործադիր խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար։ Հայաստանի՝ գործադիր խորհրդում ընդգրկվելն էապես կնպաստի ՄԱԿ ԶՀԿ հետ համագործակցության ընդլայնմանը։
«Հայաստանի համար սա կարևոր մարտահրավեր էր, որը մենք հաջողությամբ և պատվով հաղթահարեցինք։ Համոզված եմ՝ այս ձեռքբերումները, որոնք գրանցեցինք այսօր, խորապես կնպաստեն Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացմանը և բարենպաստ դիրքավորմանը միջազգային շուկաներում», - նշել է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Ալֆրեդ Քոչարյանը։
ՄԱԿ ԶՀԿ-ի խորհրդում ընդգրկվելը կխթանի առաջիկա տարիներին Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը կազմակերպության գործունեությանը՝ բարելավելով Հայաստանի դիրքերը Եվրոպայի տարածաշրջանում, նպաստելով ճանաչելիության բարձրացմանն ու այլ անդամ պետությունների հետ համագործակցության ընդլայնմանը զբոսաշրջության զարգացման ոլորտում։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի հունիսի 2-4-ը Աթենքում տեղի է ունենում ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 66-րդ նիստը, որին մասնակցում է Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ի դեմս ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի, որն առաջադրել էր Հայաստանի թեկնածությունը 2022 թվականին ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նիստը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացնելու, ինչպես նաև ՄԱԿ ԶՀԿ գործադիր խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար։

Armenia is now a member of the Executive Council of the United Nations’ World Tourism Organization
As a result of the voting held within the framework of the 66th meeting of the UN World Tourism Organization’s (WTO) Commission for Europe that took place in Athens on June 3, 2021, Armenia was elected a member of the UN WTO Executive Council for the period 2021-2025. At the same time, during the meeting a decision was made that the 67th meeting of the UN WTO Commission for Europe will be held in 2022 in Armenia.
Armenia received 24 votes from the member states of the European region, which was required to be included in the Executive Council of the UN WTO. Armenia’s inclusion in the Executive Council will significantly contribute to expansion of cooperation with the UN WTO.
“This was an important challenge for Armenia, which we overcame with success and honor. I am confident the achievements we registered today will strongly contribute to the increase of Armenia’s recognition and favorable positioning in the international markets”, said Alfred Kocharyan, the Acting Chairman of the Tourism Committee of the RA Ministry of Economy.
Joining the UN WTO Executive Council will promote Armenia’s active participation in the organization’s activities in the coming years, thus improving Armenia’s position in the European region and facilitating the increase of recognizability and expansion of cooperation with other member states in the field of tourism development.
Note: the 66th meeting of the UN WTO Commission for Europe is taking place in Athens on June 2-4, 2021, with the participation of the Armenian delegation. The latter is represented by the Tourism Committee of the RA Ministry of Economy, which nominated Armenia’s candidacy for holding the 67th meeting of the UN WTO Commission for Europe in the Republic of Armenia in 2022, as well as to be included in the Executive Council of the UN WTO.