Հայաստանն ընդգրկվել է ՄԱԿ ԶՀԿ գործադիր խորհրդի կազմում
Աթենքում հունիսի 3-ին տեղի ունեցած ՄԱԿ Զբոսաշրջային համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանի 66-րդ նիստի շրջանակներում կայացած քվեարկության արդյունքում Հայաստանն ընտրվել է ՄԱԿ ԶՀԿ գործադիր խորհրդի անդամ 2021-2025թթ. ժամանակահատվածի համար։ Միևնույն ժամանակ, նիստի ընթացքում որոշում է կայացվել 2022 թվականին ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նիստն անցկացնել Հայաստանում։
Հայաստանը  ստացել է 24 կողմ ձայն Եվրոպայի տարածաշրջանի անդամ պետություններից, որը պահանջվում էր ՄԱԿ ԶՀԿ գործադիր խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար։ Հայաստանի՝ գործադիր խորհրդում ընդգրկվելն էապես կնպաստի ՄԱԿ ԶՀԿ հետ համագործակցության ընդլայնմանը։
«Հայաստանի համար սա կարևոր մարտահրավեր էր, որը մենք հաջողությամբ և պատվով հաղթահարեցինք։ Համոզված եմ՝ այս ձեռքբերումները, որոնք գրանցեցինք այսօր, խորապես կնպաստեն Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացմանը և բարենպաստ դիրքավորմանը միջազգային շուկաներում», - նշել է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Ալֆրեդ Քոչարյանը։
ՄԱԿ ԶՀԿ-ի խորհրդում ընդգրկվելը կխթանի առաջիկա տարիներին Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը կազմակերպության գործունեությանը՝ բարելավելով Հայաստանի դիրքերը Եվրոպայի տարածաշրջանում, նպաստելով ճանաչելիության բարձրացմանն ու այլ անդամ պետությունների հետ համագործակցության ընդլայնմանը զբոսաշրջության զարգացման ոլորտում։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի հունիսի 2-4-ը Աթենքում տեղի է ունենում ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 66-րդ նիստը, որին մասնակցում է Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ի դեմս ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի, որն առաջադրել էր Հայաստանի թեկնածությունը 2022 թվականին ՄԱԿ ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նիստը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացնելու, ինչպես նաև ՄԱԿ ԶՀԿ գործադիր խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար։

Третьего июня в Афинах, в рамках 66-го заседания Европейского региона Всемирной туристской организации ООН (ВТО ООН), в результате голосования Армения была избрана членом Исполнительного совета Всемирной туристской организации в период с 2021 по 2025 гг. Кроме того, было принято решение о проведении 67-го заседания Европейского региона ВТО ООН в 2022 году в Армении.
За Армению проголосовало 24 государства-члена Европейского региона, именно столько голосов было необходимо, чтобы войти в состав Исполнительного совета ВТО ООН.
«Это былo важным вызовом для Армении, который мы с честью успешно преодолели. Я убежден, что эти достижения, которые мы сегодня зафиксировали, внесут большой вклад в повышение узнаваемости Армении и ее успешное позиционирование на международных рынках», - отметил исполняющий обязанности председателя Комитета по туризму РА Альфред Кочарян.
Вступление в Совет ВТО ООН послужит стимулом для активного участия Армении в деятельности организации в ближайшие годы, улучшая положение Армении в Европейском регионе, способствуя повышению узнаваемости и расширяя ее сотрудничество с другими странами-членами в области развития туризма.
Напомним, что с 2 по 4 июня 2021 года в Афинах проходит 66-е заседание Европейского региона ВТО ООН. В заседании принимает участие также армянская делегация в лице Комитета по туризму Министерства экономики РА, со стороны которой было предложено провести 67-е заседание Европейского региона Всемирной туристской организации в 2022 году в Армении, а также включить Армению в состав Исполнительного совета ВТО ООН.