Վահան Քերոբյանը Ղազախստանում հանդիպումներ է ունեցել Ղազախստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ
01 Հունիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 25-ից 28-ը գտնվում էր Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում՝ տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 8-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի համանախագահներն էին․ հայկական կողմից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը, ղազախական կողմից՝ Ղազախստանի առևտրի և ինտեգրման նախարար Բախիտ Սուլթանովը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է հայ-ղազախական առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ արդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, պտուղբանջարեղենային պահածոների արտադրության, գիտատեխնիկական և տրանսպորտի ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներն ու դրանց իրականացման ուղիները։ Քննարկված հարցերի արդյունքում ընդունվել են որոշումներ և տրվել հանձնարարականներ, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը։
Բախիտ Սուլթանովը նշել է, որ ղազախական ընկերությունները պատրաստակամություն են հայտնել մեծացնել արտահանման անվանակարգումը (նոմենկլատուրան) 230,9 մլն դոլարի չափով՝ տարբեր ոլորտների 50 անուն վերամշակվող ապրանքների մատակարարման համար․ նավթաքիմիա՝ 138,8 մլն դոլար, մետաղագործություն՝ 23,1 մլն դոլար, սննդամթերքի վերամշակում՝ 36,4 մլն դոլար և այլն։
«Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցությունը մեզ արդեն հնարավորություն է տվել փոխադարձ առևտրի ծավալը 2015-ից 2020 թվականներին ավելացնել 3 անգամ՝ 5 մլն դոլարից հասցնելով 15 մլն դոլարի: Կորոնավիրուսային ճգնաժամը չի խանգարել մեզ 2020 թվականի վերջին 30,8%-ով ավելացնել մեր երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը (2020-ին՝ 15 մլն դոլար, 2019-ին ՝ 11,5 մլն դոլար): Մենք ավելացրել ենք արտահանումը Հայաստան 66% -ով (7,3 մլն դոլար): Իր հերթին՝ ներմուծումն աճել է 8,8%-ով (7,7 մլն դոլար)», - նշել է Բախիտ Սուլթանովը։
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրագործման հնարավորություններին։ «COV1D-19 համավարակով պայմանավորված՝ ամբողջ աշխարհում արագ զարգանում է թվայնացումը և այժմ դարձել է տնտեսությունների շարժիչ ուժն ու զարգացման անբաժան մասը։ Հաշվի առնելով համավարակով պայմանավորված սահմանափակումները՝ կարևոր եմ համարում էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ակտիվացումը», - հանդիպման ընթացքում ընդգծել է Վահան Քերոբյանը։
Քննարկման արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել էլեկտրոնային հավատարմագրման ոլորտում համապատասխանության գնահատման և սպառողների իրավունքների պաշտպանության ուղղություններով։
Միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստում քննարկված հարցերից էր հայկական ընկերությունների և «Խորգոս» սահմանային համագործակցության միջազգային կենտրոնի միջև համագործակցությունը, որի շնորհիվ հայկական ընկերություններին հնարավորություն կնձեռվի դուրս գալ ոչ միայն չինական շուկա, այլև ընդլայնել արտահանման աշխարհագրությունը մինչև ասիական տարածաշրջանի երկրներ։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանից Ղազախստան ուղիղ չվերթների վերաբացման, ինչպես նաև համատեղ ուժերով մեծածախ լոգիստիկ կենտրոնի հիմնման հնարավորությունները, ինչը կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը։
Նախատեսվում է, որ մինչև 2025 թվականի վերջ հայկական ներդրումների ծավալը Ղազախստանի տնտեսության մեջ կկրկնապատկվի։
Նիստի ավարտին ստորագրվել է հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արձանագրությունը, որում, ըստ ոլորտների, սահմանվել են հետագա համագործակցության ուղղությունները։
Այցի շրջանակում Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Ղազախստանի փոխվարչապետ Ռոման Սկլյարի, ՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Սապարխան Օմարովի և ղազախական «KazakhInvest» ազգային ներդրումային ընկերության խորհրդի նախագահ Մեիրժան Յուսուպովի հետ։
Ռոման Սկլյարի հետ հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, կարևորվել է Հայաստանի և Ղազախստանի միջև ուղիղ ավիաչվերթի բացումը, ապրանքաշրջանառության ավելացումը, ինչպես նաև ղազախական կողմի հետ համատեղ Ռուսաստանի Դաշնության  Աստրախան քաղաքում լոգիստիկ կենտրոնի ձևավորումը, ինչը կդյուրացնի մուլտիմոդալ ձևաչափով ապրանքների տեղափոխման գործընթացը Հայաստանից դեպի Ղազախստան և հակառակը։
Սապարխան Օմարովի հետ հանդիպմանը անդրադարձ է եղել  գյուղատնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանը։ Մասնավորապես՝ քննարկվել են ինտենսիվ այգեգործությանը, գինեգործությանը, խոզաբուծությանը, կաթիլային ոռոգմանը, գյուղատնտեսության մեջ մեծածախ բաշխիչ կենտրոնի ստեղծմանն ու կիրառմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Վահան Քերոբյանի և Մեիրժան Յուսուպովի հանդիպման ժամանակ կողմերը ներկայացրել են օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման իրենց մոտեցումները և մեթոդները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ուղիղ կապ հաստատել հայկական «Enterprise Armenia» հիմնադրամի և ղազախական «KazakhInvest»-ի միջև։
Մայիսի 25-ից 28-ը Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում էին ՀՀ ԱԳՆ, ՏԿԵՆ, ԷՆ, ԿԳՄՍ, ԲՏԱ նախարարությունների ներկայացուցիչները։

Vahan Kerobyan had meetings in Kazakhstan with high-ranking officials of the Republic of Kazakhstan
On May 25-28, 2021, the delegation led by the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan was in the capital of the Republic of Kazakhstan Nur-Sultan to participate in the 8th meeting of the Armenian-Kazakh intergovernmental joint commission on economic cooperation.
The co-chairs of the 8th meeting of the Armenian-Kazakh intergovernmental commission were, from the Armenian side, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan, and, from the Kazakh side, the Minister of Trade and Integration of Kazakhstan Bakhit Sultanov.
A wide range of issues related to the Armenian-Kazakh trade and economic cooperation were discussed during the meeting, including the prospects of developing cooperation in the spheres of industry, high technologies, agriculture, tourism, production of canned fruits and vegetables, scientific and technical activities, and transport, and ways of realization. As a result of the discussion, decisions were made and assignments were given, which will contribute to strengthening and deepening of trade and economic cooperation between the two countries.
Bakhit Sultanov noted that Kazakh companies have expressed readiness to increase the export nomenclature by $230.9 million to supply 50 titles of processed goods in various sectors: petrol and chemicals - $138.8 million, metallurgy - $23.1 million, food processing - $36.4 million, etc.
“Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union has already given us the opportunity to triple the volume of mutual trade in the period from 2015 to 2020, increasing it from $5 million to $15 million. The Coronavirus crisis did not prevent us from increasing the trade turnover between our countries by 30.8% by the end of 2020 ($15 million in 2020, $11.5 million in 2019). We have increased exports to Armenia by 66% ($7.3 million). In turn, imports increased by 8.8% ($7.7 million)”, said Bakhit Sultanov.
During the meeting, the possibilities of implementing joint programs in the field of e-commerce were touched upon. “Due to the COV1D-19 epidemic, digitalization is rapidly developing all over the world, it has now become the driving force of economies and an integral part of development. Taking into account the restrictions imposed by the pandemic, I consider it important to intensify cooperation between the two countries in the field of e-commerce”, Vahan Kerobyan stressed during the meeting.
As a result of the discussion, the parties agreed to cooperate in the fields of evaluation of compliance in electronic accreditation and protection of consumer rights.
One of the issues discussed at the 8th meeting of the Intergovernmental Commission was cooperation between Armenian companies and “Khorgos” International Center for Border Cooperation, which will enable Armenian companies to enter not only the Chinese market, but also expand their export geography to Asian countries.
During the meeting, the sides discussed the possibilities of reopening direct flights from Armenia to Kazakhstan, as well as establishment by joint efforts of a wholesale logistics center, which will contribute to activation of trade between the two countries.
It is envisaged that by the end of 2025 the volume of Armenian investments in the economy of Kazakhstan will double.
At the end of the meeting, the protocol of the 8th meeting of the Armenian-Kazakh intergovernmental commission was signed, in which directions of further cooperation were defined by respective sectors.
Within the framework of the visit, the delegation led by Vahan Kerobyan had meetings with the Deputy Prime Minister of Kazakhstan Roman Sklyar, the Minister of Agriculture of the Republic of Kazakhstan Saparkhan Omarov, and the Chairman of the Board of the Kazakh National Investment Company “Kazakh Invest” Meirzhan Yusupov.
During the meeting with Roman Sklyar, in particular, importance was attributed to the opening of a direct flight between Armenia and Kazakhstan, the increase of trade turnover, as well as jointly with the Kazakh side establishment of a logistics center in the city of Astrakhan of the Russian Federation, which will facilitate the process of multimodal transportation of goods between Armenia and Kazakhstan.
During the meeting with Saparkhan Omarov, reference was made to bilateral cooperation in the field of agriculture. In particular, a number of issues related to intensive horticulture, winemaking, pig breeding, drip irrigation, establishment and use of a wholesale distribution center in agriculture were discussed.
During the meeting of Vahan Kerobyan and Meirzhan Yusupov, the parties presented their approaches and methods for attracting foreign investment. An agreement was reached to establish direct connection between the Armenian “Enterprise Armenia” Foundation and the Kazakh “KazakhInvest” organization.
For the period of May 25-28, 2021, the delegation of the Republic of Armenia in the Republic of Kazakhstan consisted of representatives of the RA Ministries of Foreign Affairs, Territorial Administration and Infrastructure, Economy, Education, Science, Culture, and Sports, and High-Tech Industry.