Վահան Քերոբյանը Ղազախստանում հանդիպումներ է ունեցել Ղազախստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ
01 Հունիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 25-ից 28-ը գտնվում էր Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում՝ տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 8-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի համանախագահներն էին․ հայկական կողմից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը, ղազախական կողմից՝ Ղազախստանի առևտրի և ինտեգրման նախարար Բախիտ Սուլթանովը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է հայ-ղազախական առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ արդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, պտուղբանջարեղենային պահածոների արտադրության, գիտատեխնիկական և տրանսպորտի ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներն ու դրանց իրականացման ուղիները։ Քննարկված հարցերի արդյունքում ընդունվել են որոշումներ և տրվել հանձնարարականներ, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը։
Բախիտ Սուլթանովը նշել է, որ ղազախական ընկերությունները պատրաստակամություն են հայտնել մեծացնել արտահանման անվանակարգումը (նոմենկլատուրան) 230,9 մլն դոլարի չափով՝ տարբեր ոլորտների 50 անուն վերամշակվող ապրանքների մատակարարման համար․ նավթաքիմիա՝ 138,8 մլն դոլար, մետաղագործություն՝ 23,1 մլն դոլար, սննդամթերքի վերամշակում՝ 36,4 մլն դոլար և այլն։
«Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցությունը մեզ արդեն հնարավորություն է տվել փոխադարձ առևտրի ծավալը 2015-ից 2020 թվականներին ավելացնել 3 անգամ՝ 5 մլն դոլարից հասցնելով 15 մլն դոլարի: Կորոնավիրուսային ճգնաժամը չի խանգարել մեզ 2020 թվականի վերջին 30,8%-ով ավելացնել մեր երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը (2020-ին՝ 15 մլն դոլար, 2019-ին ՝ 11,5 մլն դոլար): Մենք ավելացրել ենք արտահանումը Հայաստան 66% -ով (7,3 մլն դոլար): Իր հերթին՝ ներմուծումն աճել է 8,8%-ով (7,7 մլն դոլար)», - նշել է Բախիտ Սուլթանովը։
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրագործման հնարավորություններին։ «COV1D-19 համավարակով պայմանավորված՝ ամբողջ աշխարհում արագ զարգանում է թվայնացումը և այժմ դարձել է տնտեսությունների շարժիչ ուժն ու զարգացման անբաժան մասը։ Հաշվի առնելով համավարակով պայմանավորված սահմանափակումները՝ կարևոր եմ համարում էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ակտիվացումը», - հանդիպման ընթացքում ընդգծել է Վահան Քերոբյանը։
Քննարկման արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել էլեկտրոնային հավատարմագրման ոլորտում համապատասխանության գնահատման և սպառողների իրավունքների պաշտպանության ուղղություններով։
Միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստում քննարկված հարցերից էր հայկական ընկերությունների և «Խորգոս» սահմանային համագործակցության միջազգային կենտրոնի միջև համագործակցությունը, որի շնորհիվ հայկական ընկերություններին հնարավորություն կնձեռվի դուրս գալ ոչ միայն չինական շուկա, այլև ընդլայնել արտահանման աշխարհագրությունը մինչև ասիական տարածաշրջանի երկրներ։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանից Ղազախստան ուղիղ չվերթների վերաբացման, ինչպես նաև համատեղ ուժերով մեծածախ լոգիստիկ կենտրոնի հիմնման հնարավորությունները, ինչը կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը։
Նախատեսվում է, որ մինչև 2025 թվականի վերջ հայկական ներդրումների ծավալը Ղազախստանի տնտեսության մեջ կկրկնապատկվի։
Նիստի ավարտին ստորագրվել է հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արձանագրությունը, որում, ըստ ոլորտների, սահմանվել են հետագա համագործակցության ուղղությունները։
Այցի շրջանակում Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Ղազախստանի փոխվարչապետ Ռոման Սկլյարի, ՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Սապարխան Օմարովի և ղազախական «KazakhInvest» ազգային ներդրումային ընկերության խորհրդի նախագահ Մեիրժան Յուսուպովի հետ։
Ռոման Սկլյարի հետ հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, կարևորվել է Հայաստանի և Ղազախստանի միջև ուղիղ ավիաչվերթի բացումը, ապրանքաշրջանառության ավելացումը, ինչպես նաև ղազախական կողմի հետ համատեղ Ռուսաստանի Դաշնության  Աստրախան քաղաքում լոգիստիկ կենտրոնի ձևավորումը, ինչը կդյուրացնի մուլտիմոդալ ձևաչափով ապրանքների տեղափոխման գործընթացը Հայաստանից դեպի Ղազախստան և հակառակը։
Սապարխան Օմարովի հետ հանդիպմանը անդրադարձ է եղել  գյուղատնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանը։ Մասնավորապես՝ քննարկվել են ինտենսիվ այգեգործությանը, գինեգործությանը, խոզաբուծությանը, կաթիլային ոռոգմանը, գյուղատնտեսության մեջ մեծածախ բաշխիչ կենտրոնի ստեղծմանն ու կիրառմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Վահան Քերոբյանի և Մեիրժան Յուսուպովի հանդիպման ժամանակ կողմերը ներկայացրել են օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման իրենց մոտեցումները և մեթոդները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ուղիղ կապ հաստատել հայկական «Enterprise Armenia» հիմնադրամի և ղազախական «KazakhInvest»-ի միջև։
Մայիսի 25-ից 28-ը Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում էին ՀՀ ԱԳՆ, ՏԿԵՆ, ԷՆ, ԿԳՄՍ, ԲՏԱ նախարարությունների ներկայացուցիչները։

Делегация, возглавляемая и.о. министра экономики РА Ваганом Керобяном, с 25 по 28 мая находилась в столице Республики Казахстан Нур-Султане для участия в 8-м заседании армяно-казахстанской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Сопредседателями 8-го заседания армяно-казахстанской межправительственной комиссии были: с армянской стороны - и.о. министра экономики РА Ваан Керобян, с казахстанской - министр торговли и интеграции Республики Казахстан Бахыт Султанов.
В ходе заседания был обсужден широкий круг вопросов армяно-казахстанского торгово-экономического сотрудничества, в том числе перспективы развития сотрудничества в сферах промышленности, высоких технологий, сельского хозяйства, туризма, производства плодоовощных консервов, научно-технической и транспортной, а также способы их реализации. По итогам обсужденных вопросов были приняты решения и даны поручения, которые будут способствовать укреплению и углублению торгово-экономического сотрудничества между двумя странами.
Бахыт Султанов отметил, что казахстанские компании выразили готовность увеличить номенклатуру экспорта на 230,9 млн долларов США для поставки 50 наименований перерабатываемых товаров различных секторов: нефтехимия - 138,8 млн долларов США, металлургия - 23,1 млн долларов США, пищевая промышленность - 36,4 млн долларов США и т. д.
«Членство Армении в Евразийском экономическом союзе уже позволило нам утроить объем взаимной торговли с 2015 по 2020 год - с 5 до 15 млн долларов США. Кризис из-за коронавирусной пандемии не помешал нам увеличить товарооборот между нашими странами на 30,8% к концу 2020 года (15 млн долларов США в 2020 году, 11,5 млн долларов США в 2019 году). Мы увеличили экспорт в Армению на 66% (7,3 млн долларов США). В свою очередь, импорт увеличился на 8,8% (7,7 млн долларов США)», - сказал Бахыт Султанов.
В ходе заседания были обсуждены также возможности реализации совместных программ в сфере электронной торговли. «Из-за пандемии COV1D-19 во всем мире цифровизация стремительно развивается, теперь она стала движущей силой экономик и неотъемлемой частью их развития. Учитывая ограничения, обусловленные пандемией, считаю важным активизиацию сотрудничества между нашими странами в сфере электронной торговли», - подчеркнул во время встречи Ваган Керобян.
В результате обсуждения стороны договорились о сотрудничестве в сфере электронной аккредитации по направлениям оценки соответствия и защиты прав потребителей.
Среди вопросов, обсуждаемых на 8-м заседании Межправительственной комиссии, был также вопрос о сотрудничестве армянских компаний с Международным центром приграничного сотрудничества «Хоргос». Это сотрудничество даст возможность армянским компаниям выйти не только на китайский рынок, но и расширить географию экспорта в страны Азии.
Стороны обсудили также возможности возобновления прямых рейсов из Армении в Казахстан, а также создания совместными усилиями оптового логистического центра, что повлияет на активизацию товарооборота между двумя странами.
Планируется, что к концу 2025 года объем армянских инвестиций в экономику Казахстана увеличится вдвое.
По окончании заседания был подписан Протокол 8-го заседания армяно-казахстанской межправительственной комиссии, в котором по сферам определены направления дальнейшего сотрудничества.
В рамках визита в Казахстан делегация во главе с Ваганом Керобяном имела встречи с заместителем Премьер-министра Казахстана Романом Скляром, министром сельского хозяйства Республики Казахстан Сапарханом Омаровым и председателем Правления казахстанской национальной инвестиционной компании АО «НК «KAZAKH INVEST» Меиржаном Юсуповым.
Во время встречи с Романом Скляром, в частности, была подчеркнута важность открытия прямого авиасообщения между Арменией и Казахстаном, увеличение товарооборота между двумя странами, а также, совместно с казахстанской стороной, создание логистического центра в городе Астрахань Российской Федерации, что в мультимодальном формате облегчит процесс доставки грузов из Армении в Казахстан и обратно.
В ходе встречи с Сапарханом Омаровым беседа велась о двустороннем сотрудничестве в области сельского хозяйства. В частности, стороны обсудили ряд вопросов, касающихся интенсивного садоводства, виноделия, свиноводства, капельного орошения, создания и использования сельскохозяйственного оптово-распределительного центра.
Ваган Керобян и Меиржан Юсупов во время встречи представили свои подходы и методы привлечения иностранных инвестиций. Стороны договорились об установлении прямой связи между армянским фондом «Enterprise Armenia» и казахстанским «НК «KAZAKH INVEST».
В составе делегации Республики Армения, с 25 по 28 мая находящейся в Республике Казахстан, были представители Министерства иностранных дел, Министерства территориального управления и инфраструктур, Министерства экономики, Министерства образования, науки, культуры и спорта, Министерства высокотехнологической промышленности РА.